SeçimMilli iradeye saygısızlık

Milli iradeye saygısızlık

CHP Genel Başkanı olarak girdiği 8. sandık yarısını da kaybeden Kılıçdaroğlu, ‘Evet’in zaferine gölge düşürmeye çalıştı. YSK’nın “Mühürsüz zarflar geçerli” kararının seçimi tartışmalı hale getirdiğini savunan Kılıçdaroğlu, bu kararın ilk kez alınmadığına ise hiç değinmedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
CHP lideri Kılıçdaroğlu
CHP lideri Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı sıfatıyla 8. seçimini kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu, referandum sonuçlarına şaibe bulaştırmaya çalıştı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), bu referandumu tartışmalı hale getirdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, “’Maç yapılırken maçın ortasında kural değişmez” ifadelerini kullandı. Seçim Kanunu’nun 98’inci maddesindeki “’Mühür olmayan zarflar geçersiz sayılır’ ifadesini vurgulayan Kılıçdaroğlu, YSK’nın geçmişteki bazı seçimlerde bu zarfları geçerli saydığına ise konuşmasında yer vermedi.

MAÇIN ORTASINDA KURAL DEĞİŞMEZ
Sonuçların netleşmesinden sonra parti genel merkezinde konuşan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Maç yapılırken maçın ortasında kural değişmez, evrensel kuraldır bu. YSK maçın ortasında, üstelik zarflar açıldıktan sonra kuralları değiştiriyor, üstelik yasalara aykırı olarak kuralları değiştiriyor. Bunu doğru bulmuyoruz, asla kabul etmiyoruz. Milletin kararına saygılıyız ama milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Hukuksal ve kamu vicdanı açısından referandumun meşruiyetini tartışmalı hale getirdiler”
YSK’YA TEMELSİZ SUÇLAMA
YSK’nın seçimlerle ilgili tek yetkili kurum olduğuna değinmeyen Kılıçdaroğlu suçlamalarına devam etti: “YSK’ya şu soruyu sormak isterim; Hiçbir kurum kendisini parlamentonun üzerinde göremez ama siz oturup bir kişinin itirazı üzerine bunları geçerli sayıyorsunuz. Neden? Kendinizi hangi gerekçeyle parlamentonun üzerinde görüyorsunuz?” ‘Evet’i savunanların hukukun dışına çıktığını öne süren Kılıçdaroğlu, referandumla kabul edilen Anayasa değişikliğini de itibarsızlaştırmaya çalıştı. Kılıçdaroğlu, “Bu anayasa değişikliği ve onun oluşturduğu bütün anayasa bir anlamda bir toplumsal uzlaşma belgesi olma niteliğini büyük ölçüde yitirmiş durumda” şeklinde konuştu.

  • Mutluluğu kısa sürdü
  • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandumda oyunu Çankaya Çukurambar Arjantin İlkokulu’nda kullandı. Okula gelişinde vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılanan Kılıçdaroğlu, oyunu eşi Selvi ve oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ile ‘4142’ numaralı sandığa attı. Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada “Son derece güzel bir kampanya yürüttük. Bütün vatandaşlarımızı kucakladık, hiç kimseyi ötekileştirmedik. Bugün Türkiye’nin kaderini oyluyoruz. Bütün vatandaşlarım sorumluluk duygusu içinde sandığa gidecek ve oyunu kullanacak. Çok mutluyum. İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar ve hep birlikte Türkiye’nin başka temel sorunlarını konuşma imkanımız olur” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla bir süre sohbet etmesinin ardından okuldan ayrıldı.
Oktay Derelioğlu isyan etti: Bütün maçlar ihanet dolu
Spor

Oktay Derelioğlu isyan etti: Bütün maçlar ihanet dolu

Gaziantepspor'daki teknik direktörlük görevini bırakan Oktay Derelioğlu, takım içerisinde yaşananlarla ilgili flaş iddialarda bulundu. 42 yaşındaki çalıştırıcı kendi futbolcularının bütün maçları sabote ettiği belirtirken, "Bir maçta bir takım kendi kalesine 4 gol atar mı? 7-0 yenildiğimiz Ümraniyespor maçını bir izleyin" diyerek isyanın dile getirdi.
Ekonomi

"Doğan Medya Grubu Erdoğan Demirören'e satıldı" iddiası

Aydın Doğan'ın, Erdoğan Demirören'le anlaşmaya vardığı ve Doğan Medya Grubu'nu sattığı öğrenildi. Doğan Medya Grubu’nun satışı için anlaşmaya varıldığı öğrenildi.
Türk futbolunun yeni jenerasyonu Galatasaray'dan çıkabilir
Spor

Türk futbolunun yeni jenerasyonu Galatasaray'dan çıkabilir

Türk futbolunda altyapı yetersizliği her dönem çokça tartışılmıştır. Büyük kulüplerin altyapılarına önem vermemeleri ve yabancı futbolcu transferleri de hep konu olmuştur. Ancak son dönemde büyük kulüplerin altyapılarına bakıldığında Galatasaray'da ciddi bir çalışmanın olduğu görülüyor. Altyapı takımlarında oynamalarına rağmen Mustafa Kapı, Ahmet Sivri, Recep Gül, Gökay Güney, Yunus Akgün ve Atalay Babacan gibi isimlerin şimdiden tanındığını görüyoruz. Hal böyleyken sarı kırmızılıların yeni sezonda bu oyuncuları yavaş yavaş A Takım'a sokması bekleniyor.
Çalışma Bakanı'ndan 400 TL destek müjdesi
Ekonomi

Çalışma Bakanı'ndan 400 TL destek müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Dün gece Meclisteydik, inşallah bugün tamamlanacak. Çok güçlü istihdam teşviklerimizin olduğu yeni bir paketimiz Mecliste görüşülüyor" dedi. Bakan Sarıeroğlu, iş başı eğitim kurslarına katılan kadınların 2-5 yaş arasındaki çocukları için 400 TL bakım desteği vereceklerini söyledi.
Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!
Hayat

Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!

Aylardır beklenen Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizisi dün akşam ilk bölümüyle ekrana geldi. Twitter'ı sallayan ilk bölümde binlerce kullanıcı dizide kullanılan kıyafetleri yerden yere vurdu. Dizide Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran oyuncuya "Tanrı sizi korusun" ifadelerinin kullanılması, "Peygamber övgüsü almış bir komutana bu nasıl hitap?" yorumlarına neden oldu.