|
Spor

City'e Çinli ortak

Arap milyarder Şeyh Mansur'un sahibi olduğu İngiliz kulübü Manchester City, hisselerinin yüzde 13'ünü Çinli yatırımcılara sattı.

Yeni Şafak
13:50 . 1/12/2015 Salı
AA

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City, hisselerinin yüzde 13'ünü Çinli konsorsiyuma sattı.Arap milyarder Şeyh Mansur bin Zayed El-Nahyan'ın sahibi olduğu İngiliz temsilcisi, altı ay süren görüşmelerin ardından devlet destekli Çin Medya Sermaye (CMC) ve CITIC Sermaye şirketlerinden oluşan konsorsiyuma 265 milyon sterlin karşılığında kulübün hisselerinin yüzde 13'ünü sattı. Altı yıl önce Manchester City'i 265 milyon sterline satın alan Şeyh Mansur, aynı rakama kulübün hisselerinin sadece yüzde 13'ünü elinden çıkardı.City Futbol Grubu'nun Başkanı Khaldoon El Mübarek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Futbol dünyada ve Çin'de en fazla sevilen ve izlenen spor. Futbolun büyüme ihtimali çok heyecan verici. Bu nedenle, Çin'deki olağanüstü potansiyelden yararlanmak için doğru ortaklar bulmaya ve doğru anlaşmaya varmaya çalıştık" diye konuştu.
Çin Devlet Başkanı Şi İngiltere'ye ekim ayında yaptığı resmi ziyaret sırasında Manchester City'nin tesislerini de gezmiş, Arjantinli futbolcu Sergio Agüero ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile özçekim yapmıştı.#manchester city
#çin
#premier lig
8 yıl önce
default-profile-img