Dünya İngiltere Kralı Charlesın İslamiyete olan ilgisi

İngiltere Kral'ı Charles'ın İslamiyet'e olan ilgisi

Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümünün ardından Birleşik Krallık tahtına geçen III. Charles İslam inancına duyduğu ilgi göze çarpıyor. Çeşitli konularda mesajlar veren Charles, İslam'ı referans gösterdi. İngiliz Kral ile ilgili Türkiye iddiası da yeniden gündem oldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
İngiltere Kralı Charlesın İslamiyete olan ilgisi
İngiltere Kralı III. Charles

İngiltere'de tahta, 96 yaşında hayatını kaybeden 2'nci Elizabeth'in ardından, Kraliçe'nin oğlu Charles geçti.

Annesinin ölümü nedeniyle halktan gelen taziyeleri kabul eden Kral Charles'ın, İslam'a olan ilgisi dikkat çekiyor.

Bir zamanlar Kur'an-ı Kerim'i daha iyi anlamak için Arapça öğrendiği belirtilen Charles'ın, uzun süredir İslam tarihi ve teolojisi hakkında konuştuğu biliniyor.

İngiltere'de yeni dönem: III. Charles resmen kral ilan edildi
DÜNYA
İngiltere'de yeni dönem: III. Charles resmen kral ilan edildi

"Müslüman oldu" iddiası

Middle East Eye internet sitesi, Kral Charles'ın "gizlice Müslüman" olduğuna dair bir dönem ortaya atılan iddiaları aktardı.

Haberde, "Kral Charles, Türkiye'de Müslüman oldu" şeklindeki söylentilere yer verildi. Ancak Buckingham Sarayı'nın, söz konusu iddiaları "saçmalık" diyerek reddettiği kaydedildi.

"İslam inancına olan hayranlığı ve bilgisi belgelenmiş durumda"

"Geçen hafta 96 yaşındaki annesinin ölümünün ardından yeni hükümdar olan Charles, gizli bir Müslüman değil, ancak İslam inancına olan hayranlığı ve bilgisi iyi şekilde belgelenmiş durumda." denilerek, İngiltere'nin yeni Kralı'nın, çeşitli konularda İslam'ı referans gösterdiği konuşmaları hatırlatıldı.

Türkiye'yi örnek gösterdi

1993 yılındaki konuşmasında, Batı'daki bazı ülkelerden önce Müslüman ülkelerdeki kadın haklarının ilerleyişine işaret eden Charles, "Türkiye, Mısır ve Suriye gibi İslam ülkeleri, kadınlara oy hakkını çok daha önce verdi. Bu ülkelerdeki kadınlar, uzun süredir eşit ücretten yararlanıyor." dedi.

"İslam alimlerine borçlu olduğumuzu unutmamalıyız"

Kral 3'üncü Charles, Müslümanların bilime, sanata ve akademiye katkılarından sık sık söz ederken, "Biz, Batı'da İslam alimlerine borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Arap rakamları ve Müslüman matematikçiler tarafından Avrupa düşüncesine tanıtılan sıfır kavramı için şükürler olsun." ifadelerini kullandı.

Kral Charles'ın sert tavırları: El hareketi gündem oldu
DÜNYA
Kral Charles'ın sert tavırları: El hareketi gündem oldu

Çevre sorunları için İslam'a atıfta bulundu

Charles ayrıca, çevre sorunları ve iklim değişikliği konusunda savunuculuk yapıyor ve bu konuda İslami referanslara da başvuruyor.

1996'da "Kutsal Bir Duygu: İslam ve Batı Arasında Köprüler Kurmak" başlıklı bir konuşmasında, doğal düzene ilişkin İslami görüşlerin, "Batı'nın yeniden düşünmesini ve daha iyisi için kendilerine yardımcı olacağını" sağlayacağını söyledi.

"Doğanın bolluğunun sınırları var"

"İslam'ın temel öğretileri ve yorumları hakkında bildiklerime göre, aklımızda tutmamız gereken önemli ilke, doğanın bolluğunun sınırları olduğudur." diyen Charles, "Bunlar keyfi sınırlar değil, Tanrı'nın koyduğu sınırlardır. Eğer Kuran'dan anladığım doğruysa, Müslümanlara bu sınırları aşmamaları emredilmiştir." ifadelerini kullandı.

Danimarka'da yayınlanan karikatürlere tepkisi

2006'da Kahire'deki El-Ezher Üniversitesi'ne giden Kral Charles, ziyaretinden bir yıl önce İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'i (SAV) hedef alan Danimarka merkezli karikatürlerin yayınlanmasını eleştirdi.

Charles, “Uygar bir toplumun gerçek işareti, azınlıklara ve yabancılara gösterdiği saygıdır.” dedi.

Diğer taraftan, “Danimarka karikatürlerine yönelik son zamanlardaki korkunç çekişme ve öfke, başkaları için değerli ve kutsal olan şeyleri dinlememe ve saygı göstermememizden kaynaklanan tehlikeyi gösteriyor.” şeklinde konuştu.

İslamofobi eleştirisi

Özellikle Ekim 1993'teki konuşma sırasında Batı'nın İslam'ı daha iyi anlama ihtiyacından söz eden İngiltere Kralı, "Batı'da İslam'ın doğası hakkında çok fazla yanlış anlama var. Bence bu, bize miras kalan tarihin kısıtlamalardan kaynaklanan bir başarısızlık." diye ekledi.

İslami finans açıklaması

Kral Charles, İslami finans hakkında da verdiği mesajda, şöyle dedi:

"İslam'ın 'ahlaki ekonomisinde' olan ruhun, ekonomide, işletmede ve finansta riskin yönetimine yönelik adil ve etik bir yaklaşımı nasıl mümkün kılabileceğini araştırmak kesinlikle iyi bir fikir."

Irak'ın işgaline karşı çıktı

El Cezire'nin haberine göre, İngiltere Kralı 3'üncü Charles'ın 2003'te yaşanan Irak savaşına karşı olduğu ancak bu görüşünü Kraliyet Ailesi'nin politik konularda konuşmamasından dolayı kamuoyuyla hiç paylaşmadığı belirtildi.

Kral Charles'ı protesto eden bir gösterici çevredekilerin hışmına uğradı: Polis göstericiyi gözaltına aldı
OYNAT 00:21
Kral Charles'ı protesto eden bir gösterici çevredekilerin hışmına uğradı: Polis göstericiyi gözaltına aldı
İskoçya'da çiçeği burnunda Kral Charles'ı protesto eden bir gösterici, çevredeki bir vatandaşın hışmına uğradı. Yere düşen adamı polis memuru gelip gözaltına aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.