Hayat Türk bilim adamı dünya literatüründe

Türk bilim adamı dünya literatüründe

Türk bilim insanı Prof. Dr. Erdem Tezel tarafından burun estetiğinde geliştirilen yeni teknik, Amerikan plastik cerrahi dergisi "Annals Of Plastic Surgery"de yayımlanarak, dünya literatürüne girdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türk bilim adamı dünya literatüründe
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tezel, yaptığı açıklamada, daha doğal bir burun estetiği için yeni teknikler üzerinde çalıştığını söyledi.

"Burun ucu öncelikli kapalı rinoplasti (tip oriented closed rinoplasty)" ismi verilen yeni operasyon tekniğinin dünya literatürüne geçtiğini belirten Tezel, "Geliştirdiğim yöntem, Amerikan plastik cerrahi dergisi Annals Of Plastic Surgery'de yayımlandı" diye konuştu.

Burun estetiğinde gelinen son noktada, artık ucunun düzeltilmesinin ön plana alındığını ifade eden Tezel, şunları kaydetti:

"Burun kemiği oyularak veya aşırı küçültülerek yapılan estetiklerde hem fonksiyonel açıdan sorunlar yaşanıyor hem de yüzün karakteristik özelliği ortadan kalkıyor. Özellikle fotoğraflarda ortaya çıkan burun kemiği yokmuşcasına sığ bir görüntü, burnun ameliyat geçirmiş, yani estetikli olduğunu ele vermekle kalmıyor, yüzün daha şişman, yuvarlak ve halk arasında tabir edilen 'ablak yüz' görünümü almasına neden oluyor. Bu nedenle burun sırtındaki düzlüğün sağlanmasında kemiğin oyulmasından çok, kemiği mümkün olduğu kadar koruyarak burun ucu yükseltilmesiyle sağlanan doğal görüntü tercih ediliyor."

"Yeni yöntemde ise burun ucu öncelikli olarak burna şekil verilmesi tanımlanıyor" diyen Tezel, "Çoğu hastanın sorunu kemiğin fazla olması değil burun ucunun aşağı ve yüksekliğinin yetersiz oluşudur. Burun ucu öncelikli yapılan rinoplastide, kemiğe hiç dokunmadan, yani kemiği kırmadan veya kemiğe çok az müdahale edilerek güzel ve doğal bir burun elde etmek mümkün oluyor" bilgisini verdi.

"Operasyon kaynaklı kıkırdak eksikliği düzeltilebiliyor"


Tekniğin avantajlarına değinen Tezel, uygulamada dışarıdan hiçbir kesi yapılmadığını, bu nedenle iz kalmadığını anlattı.

Önceden geçirilen ve olumsuz sonuçlanan operasyonlardan kaynaklı burun ucundaki kıkırdak eksikliğinin de giderebildiğine dikkati çeken Tezel, "Bu durumda da yine hastanın kendi kıkırdaklarıyla, kıkırdak güçlendirilmesi yapılıyor ve defalarca ameliyat geçirmiş hastaların önceki kötü sonuçları düzeltilebiliyor" ifadesini kullandı.

Burada burundaki kıkırdaklardan yararlanıldığını belirten Tezel, şöyle devam etti:

"Burnun ana taşıyıcı kıkırdağı, içeriden alınan kıkırdakla bir puzzle gibi şekil verilip oturtularak güçlendiriliyor ve yitirilen dokular yenilenmiş oluyor. Böylece bunu taşıyan ana destek kolon yeniden oluşturuluyor. Bu yeni teknikle, birçok hekimin çoğunlukla çekindiği 3, 4 veya daha fazla ameliyat edilmiş burunların risksiz şekilde düzeltilmesi sağlanıyor. Yeni yöntemle hiç kemiğe müdahale edilmeden ameliyat tamamlanabildiği gibi çok az bir törpü ya da minimal kemik müdahalesiyle, ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal sonuçlar elde ediliyor."

Tezel, bu teknikle yapılan operasyonlarda iyileşme hızının da çok daha kısa sürdüğünü, hastaların çok az şişlikle bir haftada denize girebilecek hale geldiğini sözlerine ekledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.