Ramazan Arefe günü yapılması gereken ibadetler
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Arefe günü yapılması gereken ibadetler

Efendimiz (s.a.v) arefe günüyle ilgili söyle buyurmuştur; “Arefe gününde oruç tutmak, geçmiş ve gelecekten birer senenin küçük günahına kefaret olur. Aşure günü orucu ise yalnız geçmiş olan bir senelik günaha kefaret olur.” Peki, arefe günü hangi ibadetleri yapmalıyız?

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arefe gününü yapacağınız ibadetlerle doldurun.
Arefe gününü yapacağınız ibadetlerle doldurun.

Arefe günü; dini bayramlardan bir gün öncesine verilen isimdir. Bir aylık Ramazan sevincinin ardından salı günü bayram sabahına ulaşacağız. Birçok kişi ise arefe günü yapmamız gereken ibadetleri merak etmeye başladı.

0. Başımız secdeden kalkmamalı
Arefe günü yapılması gereken ibadetler
Arefe günü; kuşluk namazı, tesbih namazı ve şükür namazı kılabiliriz.
1. Kabir ziyaretleri yapılabilir
Arefe günü yapılması gereken ibadetler
Arefe günü, kabir ziyaretleri gerçekleştirebiliriz. Burada Yasin ve mülk surelerini okuyarak, ölmüşlerimize hediye gönderebiliriz.
2. Kelime-i tevhid okunmalı
Arefe günü yapılması gereken ibadetler
Arefe günü; istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen ibadetlerdendir.
3. İhlas Suresi’ni eksik etmeyin
Arefe günü yapılması gereken ibadetler
Arefe günü, İhlas Suresi'nin sürekli okunması gerektiği biliniyor.
4. Efendimiz tavsiye etmiş
Arefe günü yapılması gereken ibadetler
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur “İhlas suresini kim arefe günü akşamı 1000 defa okursa Allahü Teala ona istediğini verir.”
5. Peygamber efendimizin okuduğu dua
Arefe günü yapılması gereken ibadetler
Resulullah (s.a.v) Arife günü şu duayı okurdu: Allâhümmec'al fî kalbî nûran ve fî basarî nûran ve fî sem'î nûran ve 'an yemînî nûran ve 'an yesârî nûran ve fevkî nûran ve tahtî nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran vec'al lî nûran.

Ve fî rivâyetin: 'Asabî ve lahmî ve demî ve şa'rî ve beşerî kâne yekûlü fî du'âihî


Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, kulağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üstümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle (bir başka rivayette) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır, saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır.
6. 100’er kez okunması gereken dualar
Arefe günü yapılması gereken ibadetler
Bismillahir Rahmanir Rahim

Kul hüvellahü ehad. Allahüs Samed. Lem yelid velem yüled. Velem yekün lehü küfüven ehad.

La ilahe illallahü vahdehü la şerike lehü. Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey'in kadir.

Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül mak'adel mukarrabe ındeke yevmel kıyameh.

7. 100 kere okunması gereken Arefe günü duası;
Arefe günü yapılması gereken ibadetler
Sübhanellezi fissemai arşüh. Sübhanellezi fil arzi mevtıüh. Sübhanellezi fil bahri sebilüh. Sübhanellezi finnari sültanüh. Sübhanellezi fil cenneti rahmetüh. Sübhanellezi filkuburi kazaüh. Sübhanellezi rafea's semae. Sübhanellezi veza'al erza. Sübhanellezi la melce minhü illa ileyh.
8. Tevriye orucu
Arefe günü yapılması gereken ibadetler


Arefe gününden bir gün önceye tevriye denir. Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: Tevriye günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman cennete girer.PKK'nın Kandil taktiği belli oldu
Gündem

PKK'nın Kandil taktiği belli oldu

TSK, Kandil’e yönelik operasyonun ilk aşamasını tamamladı. İkinci ve üçüncü aşama için bölgeye askeri ve lojistik yığınak yapmaya ağırlık verdi. Dün itibarıyla “derin” üslerden topçu atışlarına başlarken, PKK’nın Kandil’deki teröristleri ikiye bölerek Kocar ve Serteki Bamo dağlarına geçirme hazırlığı yaptığı, 2 bin 300 teröristin bir kısmını Ranya-Süleymaniye ve Kerkük üzerinden Mahmur’a kaydırmaya çalıştığı da öne sürüldü.
CHP standında şehit annesine çirkin saldırı
Gündem

CHP standında şehit annesine çirkin saldırı

Bursa’da CHP'nin standında görevli bir kadın, kendilerine 'Siz teröristlerle nasıl el sıkışırsınız?' diyen şehit annesine saldırdı. Sözlü tartışmanın ardından şehit annesi olduğunu dile getiren Ayşe Güngör’ün çığlıklarını duymayan partili kadın, yaşlı kadın ile kavga etmeye devam etti. Olaydan sonra polis karakoluna giden tarafların birbirinden şikayetçi olmadığı öğrenildi.
Ağrı'daki küçük kızın son görüntüsü ortaya çıktı
Gündem

Ağrı'daki küçük kızın son görüntüsü ortaya çıktı

Ağrı’da Ramazan Bayramı'nın ilk günü ailesi ile birlikte Bezirhane köyüne giden ve evin önünde kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir 3 gündür AFAD, jandarma ekipleri, korucular ve köylüler tarafından yapılan tüm aramalara rağmen bulunamadı. Minik kızın amcası, Leyla'nın kaybolmadan önceki son görüntülerini paylaştı ve küçük kızın üzerindeki yeşil kıyafetiyle kaybolduğunu aktardı. Öte yandan Leyla'nın anne ve babası da çocuklarının durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.