|
Özgün

Deprem bölgesindeki illerin seçim sonuçları 28 Mayıs 2023

2023 deprem bölgesi seçim sonuçları son dakika yenisafak.com'da yayınlandı! Deprem bölgesi 2. tur seçim sonuçları bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Seçim 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı deprem bölgesi seçim sonucunu kim kazandı? Deprem bölgesi oy sonuçları nedir, hangi ilde kim daha yüksek oy aldı? Erdoğan mı, Kılıçdaroğlu mu? 28 Mayıs 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Adana, Kilis, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ seçim sonuçları, oy oranları haberin detayında...

12:28 . 30/05/2023 Salı
Yeni Şafak
Deprem bölgesi seçim sonuçları

Deprem bölgesi seçim sonuçları

Türkiye 28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için sandık başına gitti. Oy sayımı devam ederken depremden etkilenen 11 ilden sonuçlar merak kazandı. İşte 11 ildeki seçim sonuçlarının detayları...

DEPREMDEN ETKİLENEN 11 İLDE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

İlk turda yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti. Seçimde, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı. Sandıkların kapanmasının ardından oy sayımına geçildi. Recep Tayyip Erdoğan Türkiye genelinde oy çokluğu ile yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

11 İLİN 9'UNDA ERDOĞAN ÖNDEYDİ

Depremin vurduğu kentlerde, 9 milyon seçmenden, 7 milyon 319 bini sandığa gitti. 14 Mayıs'a göre seçime katılım oranı yüzde 3,7 azaldı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgedeki oyların yüzde 57'ye yakınını, Kılıçdaroğlu ise yüzde 43'ünü aldı.

Erdoğan ilk tura oranla aldığı oy sayısı 78 bin artarken,, Kılıçdaroğlu'nun oy sayısı ise 6 bin yükseldi.

En dikkat çekici tablo, yıkımın en fazla olduğu kent Hatay'da yaşandı.

İlk turda her iki aday da yüzde 48 bandındaydı, Millet İttifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 500 oy farkla öndeydi.

İkinci turda ise, Erdoğan oyların yüzde 50,14'ünü, Kılıçdaroğlu yüzde 49,86'sını aldı.

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta ilk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan oyların yüzde 72'ye yakınını almıştı. Bu kez oy oranını yüzde 75'e yükseltti.

İlk turda yüzde 22 oy alan Kılıçdaroğlu da, oy oranını 2 puan artırdı.

Depremde en çok can kaybı ve yıkımın yaşandığı bir diğer kent Adıyaman'da ise ilk tur sonuçlarına benzer oy oranları çıktı. İlk turda yüzde 66 oya sahip olan Erdoğan, oy oranını 2 puan yükseltti. Kılıçdaroğlu ise, ilk turda olduğu gibi yine oyların yüzde 31'ini aldı. Kentte Erdoğan'a verilen oy sayısı 5 bine yakın yükselirken, Kılıçdaroğlu'na verilen oy sayısı ise 2 bin düştü.

Kemal Kılıçdaroğlu, ilk turda Diyarbakır ve Adana'da yarışı önde bitirmişti. Diyarbakır'da yüzdesel olarak oy oranı değişmeyen Kılıçdaroğlu, oyların yine yüzde 72'ye yakınını aldı. Ancak ilk tura göre, oy sayısı 41 bin düştü. Erdoğan ise, ilk tura oranla oyunu yüzde 2, oy sayısını da 2 bin artırdı.

Adana'da, Kılıçdaroğlu ilk turda aldığı yüzde 50 oyu bu kez yüzde 54'e yükseltti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyu da yüzde 43,93'ten, yüzde 45,96'ya çıktı. Her iki aday da kentte oy oranını ve sayısını artırdı.

Gaziantep'te de her iki aday oylarını yüzde 2,5-3 arasında yükseltti. İkinci turda Cumhur İttifakı'na destek kararı veren Sinan Oğan'ın oylarının iki adaya eşit olarak gittiği görüldü.

Şanlıurfa'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk turdaki yüzde 62 oyunu yüzde 64'e çıkardı. Kılıçdaroğlu ise, yüzdesel olarak 1 puan kaybetti.

Kilis ve Osmaniye'de, ilk tura orana Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 4 daha fazla oy aldı.

Erdoğan'ın oyları Kilis'te yüzde 69'a, Osmaniye'de yüzde 66'ya çıktı. Bu iki kentte, Kılıçdaroğlu da oylarını yüzde 3 artırdı.

Elazığ'da da Erdoğan oylarını yüzde 67'den 70'e çıkardı. Kılıçdaroğlu ise, ilk tura göre oy oranını 1 puan yükseltti.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ 11 İL CANLI SEÇİM SONUÇLARI

191 BİNDEN FAZLA SANDIK KURULDU

Türkiye'nin, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Seçim bölgelerinde 191 bin 885, ceza infaz kurumlarında 329 ve seyyar olarak da 924 sandıkta oy verildi.

YSK'DAN SON DAKİKA SEÇİM SONUCU AÇIKLAMASI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turuna ilişkin yayın yasağının 18.15 itibarıyla kaldırıldığını bildirdi.

Yener, YSK'de gazetecilere yaptığı açıklamada, basın mensuplarının Kurul'un kurallarına uymasını istedi.

YSK açıklama yapmadan veri paylaşılmasının "hoş bir durum olmadığını" vurgulayan Yener, şöyle devam etti:

"Yüksek Seçim Kurulu'muz yayın yasağının ne zaman kalkacağı konusunda toplanmıştır. Saat 18.15 itibarıyla basın mensuplarımızın, haber ajanslarımızın yayın ve veri girişine izin verilmiştir. Şu anda sistemimizde de veri girişleri devam etmekte olup, herhangi bir problem yoktur. Anlık olarak da 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimlere katılan 24 siyasi parti ve cumhurbaşkanı adaylarımızın temsilcileriyle de verilerimiz anlık olarak paylaşılmaktadır."


#deprem bölgesi
#seçim
#cumhurbaşkanlığı seçimi
#deprem bölgesi seçim sonuçları
#28 mayıs
4 ay önce
default-profile-img