Dünya Yunanistandabitmeyen faşizm Anaokulu öğrencilerini fişlediler

Yunanistan'da bitmeyen faşizm:  Anaokulu öğrencilerini fişlediler

Yunanistan’da şimdi de göçmen çocuklar tehdit altında. Atina’daki bir ilkokulda Yunan çocuklardan çok yabancı çocuk olduğu haberlerinin ardından Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Milletvekili Konstantinos Bogdanos şehirdeki bir anaokulunda eğitim gören miniklerin isimlerini yayınlayarak hedef gösterdi.

Abone Ol Google News
Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Yunanistanda bitmeyen faşizm: ​Anaokulu öğrencilerini fişlediler
Konstantinos Bogdanos

Ege’yi mültecilere mezar eden Yunanistan’da şimdi de göçmen çocuklar hedefte. Yunanistan’ın yabancı düşmanlığı ile bilinen “meaculpa” adlı yayın organı, Atina’daki bir ilkokulun haberini yapıp, Yunan çocuklardan çok yabancı çocuk olduğunu yazmıştı. Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Milletvekili Konstantinos Bogdanos da bu ırkçılığı bir adım öteye taşıdı. Yunan okullarının ele geçirildiğini savunan Bogdanos, sosyal medya hesabından Atina’daki bir anaokulunda okuyan göçmen çocukların isimlerini yayınladı. Öğrenci isimlerinin yer aldığı listeyi paylaşan Bogdanos, listede yalnız 2 Yunan çocuğun olduğunu belirtti.

Türk bayrağını yırtan ırkçı Yunan vekil Yunanistan'a iadesini reddetti
DÜNYA
Türk bayrağını yırtan ırkçı Yunan vekil Yunanistan'a iadesini reddetti

UTANÇ LİSTESİNE TEPKİ

  • Bu paylaşıma ülkede tepki yağdı. Birçok kesimden eleştiri alan Yunan vekil, listenin reşit olmayan çocukları içerdiğini fark etmediğini söyleyip özür diledikten sonra paylaşımını sildi. Ancak olayla ilgili Atina Savcılığı harekete geçti. Konu hakkında ön soruşturma talimatı verilirken, anaokulu öğrencilerinin isimlerinin yer aldığı belgeyi kimin sızdırdığının belirlenmesi için siber suçlar biriminden de yardım isteneceği kaydedildi.

Ege denizinde ölüme terk edilen göçmenler: Yunan görevliler bizi yarım saat dövdü
DÜNYA
Ege denizinde ölüme terk edilen göçmenler: Yunan görevliler bizi yarım saat dövdü

SİRİZA İHRACINI İSTEDİ

Çeşitli siyasi gruplar da göçmen çocukları hedef alan Bogdanos’a tepki gösterdi. Eski Başbakan Aleksis Çipras’ın partisi SİRİZA, tek sorumlunun Miçotakis olduğunu belirterek, “Bu faşist uygulamaların üzerini örtmüyorsa yapması gereken tek şey, o listenin milletvekilinin eline nasıl geçtiğini açıklamak ve ardından onu ihraç etmektir” açıklamasını yaptı. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) de kişisel bilgileri yayınlamanın yasadışı olduğunu, göçmenlerin hedef haline getirildiğini belirtti.

Tek suçları Yunanistan’da Türk olmak:
 Batı Trakya Türk Azınlığı
DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ
Tek suçları Yunanistan’da Türk olmak: Batı Trakya Türk Azınlığı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.