|

Selçuk Bayraktar İTÜ birincisi tesettürlü mühendise yapılan ayrımcılığı anlattı: Şimdi dünyaya nam salıyor

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST'in birleştirici gücü üzerinden Türkiye'de yaşanan ayrımcılıklara tepki gösterdi. "Ayrım yapmayı normal kabul etmemeliyiz. Başını örttüğü için işinden olanı gördük. Bütün bu ayrıştırmaların ilkel ve haksız bir şey olduğunu anlamalıyız." diyen Bayraktar, Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birinde yaşananlar üzerinden örnek verdi. İstanbul Teknik Üniversitesi'ni (İTÜ) birincilikle bitiren tesettürlü bir çalışma arkadaşının yaşadığını anlatan Bayraktar, "İş hayatında tesettüre gireceğini söyleyince bilinen çok büyük bir şirket 'Bizden ayrıl' demiş. İyi ki ayrılmış. Şimdi tüm dünyaya nam salan bir eserin üretiminde çalışıyor." diye konuştu.

23:34 - 27/09/2023 Çarşamba
Güncelleme: 23:59 - 27/09/2023 Çarşamba
Diğer
Selçuk Bayraktar

Çiğli Havaalanı'nda, T3 Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST İzmir'in açılış töreni bugün yapıldı. Ziyaretçiler TEKNOFEST alanında bulunan standlara ilgi gösterdi.

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TV100 canlı yayınında TEKNOFEST'in önemine vurgu yaptı.

"TEKNOFEST ilk yıllarda tabii savunma sanayii ağırlıklıydı ama şu anda 41 yarışma var ve bu yarışmalara sadece bu yıl 1 milyon öğrenci başvurdu."
diyen Bayraktar,
"Biz 9’uncu TEKNOFEST’i düzenliyoruz. Binlerce takımımız var 41 yarışmamız var. Çip tasarımından tutun da insanlık yararından teknoloji yarışmasına, çok ileri düzeyde sağlıkta yapay zeka yarışmasına, roket yarışmasına kadar geniş bir yelpazede yapılıyor."
dedi.

"Ayrım yapmayı normal kabul etmemeliyiz"

Sözlerinin devamında Türkiye'nin kanayan yaralarından olan 'ayrımcılığa' da değinen Bayraktar,
"Ayrım yapmayı normal kabul etmemeliyiz. Hayatımızda bunu yaşadık, gördük. Başını örttüğü için işinden olanı gördük. Bütün bu ayrıştırmaların ilkel ve haksız bir şey olduğunu anlamalıyız."
diye konuştu.
"Böyle yapınca medeniyet inşa edemiyorsunuz ve onu parçalıyorsunuz."
ifadelerini kullanan Bayraktar,
"Bundan uzak kalmamız lazım ama hala bunun bazı kesimler tarafından yapıldığını görüyorsunuz."
şeklinde konuştu.


Bayraktar 'Şimdi dünyaya nam salıyor' diyerek anlattı: Bir arkadaşımız 'tesettüre gireceğini' söyleyince bilinen çok büyük bir şirket 'Bizden ayrıl' demiş

BAYKAR'da kimseye ayrım yapmadıklarını vurgulayan Bayraktar, tesettürlü bir kadının iş hayatında yaşadığı zorluğu anlattı.
"BAYKAR'da yakın çalışma arkadaşımız ve İstanbul Teknik Üniversitesi'ni birinci olarak bitirmiş. İş hayatında tesettüre gireceğini söyleyince bilinen çok büyük bir şirket 'Bizden ayrıl' demiş."
diyen Bayraktar,
"İyi ki ayrılmış. Bu ilkel yaklaşım bu kadar başarılı bir gencin önüne set çekmiş. Şimdi tüm dünyaya nam salan bir eserin üretiminde çalışıyor. Bu ilkel dürtülerimizden kurtulmamız gerekiyor. Bunu bazı kesiler yaşatmaya çalışıyor. Uygulandığını da halen görüyoruz."
dedi.

Siyasete girecek mi: Mücadelenin her türlüsünü yaparız

Bayraktar, siyasete girip girmeyeceği sorusuna
"Mücadelemiz milletin gönlünde yer edindiyse, bu uçaklarımız uçmaya devam edecekse elbette gerek yok ama birileri tutup garip garip bahanelerle, harici ajandalarla, kendi menfaatleri için bu işlerin önüne takoz koyacaklarsa o zaman mücadelenin her türlüsünü yaparız"
şeklinde yanıt verdi.#Selçuk Bayraktar
#Tesettür
#Başörtüsü
#TEKNOFEST
#BAYKAR
2 ay önce
default-profile-img