Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğandan ABDde polisler tarafından öldürülen siyahi George Floyd paylaşımı Bu insanlık dışı zihniyeti lanetliyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'de polisler tarafından öldürülen siyahi George Floyd paylaşımı: Bu insanlık dışı zihniyeti lanetliyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de polis tarafından boğularak öldürülen siyahi vatandaş George Floyd ile ilgili Twitter hesabından İngilizce paylaşımda bulundu. Erdoğan'ın paylaşımında, "Bizlere yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi öğreten İslam medeniyetinin bir ferdi olarak, bu insanlık dışı zihniyeti lanetliyorum. Türkiye, dünyanın neresinde, hangi bahaneyle ve hangi şekilde olursa olsun, insanlığa yöneltilen saldırıların hep karşısındadır" ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Minnepolis eyaletinde polis tarafından boğularak öldürülen siyahi vatandaş George Floyd ile ilgili Twitter hesabından İngilizce paylaşımda bulundu.

Amerikalılar George Floyd için sokaklara döküldü
FOTOĞRAF 11
Title
ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, George Floyd isimli siyahi Amerikalı, gözaltı işlemi sırasında polisin üzerine basması sonucu boğularak ölmüştü.
Title
Floyd'un öldürülmesi ile ilgili olarak dört polis memuru meslekten ihraç edildi.
Title
46 yaşındaki Floyd'un son anları, gözaltına şahit olan bir görgü tanığı tarafından cep telefonu ile kaydedilmiş ve görüntüler hızla yayılmıştı.
Title
Pazartesi gerçekleşen olayın ardından salı günü kentte geniş katılımlı protesto gösterileri düzenlendi.
Title
Minneapolis Emniyet Müdürü Medaria Arradondo ise görevden ihraç edilen dört polis memuru için eski çalışanlar ifadesini kullandı. Basın toplantısı düzenleyen Arradondo, Bu üniformayı her gün üzerine giyen kadın ve erkeklerin çok büyük bir kısmı toplumun tamamı ile doğru bir ilişkimiz olması gerektiğine öneminin farkındalar dedi.
Title
Emniyet, 46 yaşındaki Floyd'un sahte para kullandığından şüphelenilmesi üzerine gözaltına alınmak istendiğini, polisle temasının ardından tıbbi bir vaka sonucu öldüğünü açıkladı.
Title
Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey de polislerin görevden alınmasının doğru karar olduğunu söyledi ve şöyle konuştu, Amerika'da siyah olmak, ölüm cezası ile eş anlamlı olmamalı. Beş dakika süresince beyaz bir polis memurunun, siyah bir adamın boynuna ayağı ile basışını izledik. Beş dakika... Biri sana yardım çağrısı yapıyorsa ona yardım etmelisin.
Title
Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da Minneapolis'te Pazartesi akşamı meydana gelen olayın soruşturulduğunu açıkladı. Polis olayda silah kullanılmadığını açıklarken, kamera görüntülerinin olayı soruşturan birime verildiği duyuruldu.
Title
Floyd'un Nefes alamıyorum dediği görülen videonun hızlıca yayılmasının ardından polisin orantısız güç kullanımını protesto eden binlerce kişi ellerinde pankartlarla sokaklara döküldü.
Title
Birçok eylemcinin pankartında George Floyd'un son sözleri olan Nefes alamıyorum ifadesi yer aldı.
Title
Amerikalılar George Floyd için sokaklara döküldü
ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polisin gözaltına alma sırasında boğarak öldürdüğü silahsız siyahi vatandaş George Floyd'un 'Nefes alamıyorum' dediği son görüntülerin sosyal medyada hızla yayılması ülkede infiale neden oldu, binlerce kişi sokaklara döküldü.

ABD polisi tarafından boğularak öldürülen Floyd'un ailesinden ilk açıklama: Ülkede adalet yok
DÜNYA
ABD polisi tarafından boğularak öldürülen Floyd'un ailesinden ilk açıklama: Ülkede adalet yok

Erdoğan'ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

"ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd’un işkence sonucu ölümüne sebep olan ırkçı, faşizan yaklaşım, hepimizi derinden üzdüğü gibi aslında tüm dünyada karşısında durduğumuz haksız ve adaletsiz düzenin de en acı tezahürlerinden biri olmuştur.

Bizlere yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi öğreten İslam medeniyetinin bir ferdi olarak, bu insanlık dışı zihniyeti lanetliyorum. Türkiye, dünyanın neresinde, hangi bahaneyle ve hangi şekilde olursa olsun, insanlığa yöneltilen saldırıların hep karşısındadır.

"Hak ve hukuk mücadelemiz sonuna kadar sürecek"

  • Peygamber Efendimizin buyurduğu “beyazın siyaha, siyahın da beyaza hiçbir üstünlüğü yoktur” düsturuyla ırk, renk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, tüm insanlığın hakkını ve hukukunu korumak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.

"Konunun takipçisi olacağız"

Bu insanlık dışı olayın müsebbiplerinin hak ettikleri şekilde cezalandırılacağına inanıyorum. Konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz. George Floyd'u saygıyla anıyor, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.