|

Şırnak'ta üç model uçak düşürüldü

Türkiye yeni yılda alınan güvenlik önlemleri sayesinde herhangi bir sıkıntı yaşamazken, Şırnak'ta yılın son gecesi Emniyet Müdürlüğü üzerinde uçan üç ayrı model uçak güvenlik güçlerince düşürüldü. Olay anı cep telefonuna an be an kaydedildi. Uzmanlar, terörle mücadelede 'işlevsel imha'nın yetmeyeceği bir dönemin başladığı uyarısında bulunarak, yeni dönemde nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğini yorumladı.

Sertaç Aksan
10:45 - 1/01/2019 Salı
Güncelleme: 14:08 - 1/01/2019 Salı
Yeni Şafak
Teröristler daha önce de drone ve maket uçaklarla saldırmış ancak güvenlik güçleri uçan cisimleri düşürmüştü.
Teröristler daha önce de drone ve maket uçaklarla saldırmış ancak güvenlik güçleri uçan cisimleri düşürmüştü.

Son dönemlerde aldığı darbelerle nefes alamaz hale gelen ve birliklere 'sızamayan' teröristler model uçak ve drone saldırılarıyla eylem yapmaya çalışıyor.

Teröristlerin yeni yönteminin son örneği Şırnak/Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'nda yaşandı.

Söz konusu olayda, PKK'lı teröristler model uçakla üsse saldırmak istiyor.

Fark edildikten sonra yoğun ateş açıldı

Güvenlik güçlerinin söz konusu uçar cisimleri fark etmesinin ardından görüntülerde çok yoğun bir ateş yapıldığı anlaşılıyor.

Gece saatlerinde Silopi ilçesindeki Şehit Ercüment Türkmen Kışlası hava sahasında 2, Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı hava sahasında ise 1 maket uçak vurularak etkisiz hale getirildi.

Yapılan incelemede uçaklara çivi ve metal parçalarıyla güçlendirilmiş C-4 patlayıcı tuzaklandığı tespit edildi.

Kritik bölgelere UKSS sistemleri takılmalı

  • Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, bu tür saldırıların artabileceği uyarısında bulunarak, hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda görüşlerini bildirdi.Drone ve model uçakların büyük çoğunluğunun Çin malı olduğuna dikkati çeken Oğuz, "Örneğin bu olayda kullanılan Çin yapımı model uçakları 400 ile 1.000 TL arasında oldukça kolay bir şekilde internetten temin etmek mümkün" şeklinde konuştu.

Oğuz neler yapılması gerektiği konusunda şunları söyledi:

"Son dönemlerde teröristler de kendilerini geliştiriyor. Önceden programlanabilen maket uçaklar kullanıyorlar artık. Yani bu şu demek; geçmiş dönemde uzaktan kumandayla kontrol ettikleri bir maket uçak yolluyorlardı. Şimdi herhangi bir kumanda olmayan, kalkış ve iniş noktaları öncesinde programlanan ve daha sonra herhangi bir şekilde kumanda veya benzer bir şeyle müdahil olunmayan bir yöntemle saldırmak istiyorlar.

Terör örgütleri aralarında teknoloji transferi yapıyor

Suriye’de Ruslara yapılan saldırılarda görülen bu yöntemi kısa bir süre sonra Türkiye’de de görmeye başladık.

Jammer işe yaramayabiliyor

Eğer işin içinde bir uzaktan kumanda yoksa jammer da işe yaramayabiliyor. Çünkü siz jammer kullanarak maket uçakla ana kumanda arasındaki bağlantıyı kesip, dronu ele geçirerek istediğiniz yere indiriyordunuz. Ya da GPS’i aldataniliyordunuz. Şimdi bunlar yeterli olmayabiliyor.

  • Dolayısıyla bunu fiziki bir mühimmatla da engellemek gerekecektir. Nedir bunlar? Namlulu sistemlerle bunu başarabilirsiniz, füzeler geliştirebilir ya da en modern teknoloji ile yani yönlendirilmiş enerji silahlarıyla buna karşı koyabilirsiniz. Yani lazer ya da elektromanyetik top kullanabilirsiniz.

İşlevsel imhanın yetmediği bir döneme geçiyoruz

Şunu net bir şekilde anlamak lazım; işlevsel imhanın yetmediği bir döneme geçiyoruz. Teröristler yöntem değiştiriyor. Elektronik harp ile engellenebilen dijital yöntemleri bırakıp mekanik sürece yöneliyorlar.

  • O nedenle bizim de 'hit-to-kill' yani vurarak ilerleyebileceğimiz bir alternatifi de mutlaka sistemlere entegre etmemiz lazım. Küçük füzeler, AKKOR aktif koruma sistemindekinin benzeri fiziksel imha mühimmatları, UKSS'ler, 35mm topları da göz önünde bulundurmamız lazım.

Tabi hangisine karar verirsek verelim, çok hızlı bir şekilde ilerlemek ve kritik öneme sahip yerler başta olmak üzere tehdit alabilecek tüm noktalara bu sistemleri yerleştirmeliyiz.

#Şırnak
#Model Uçak
#Terör saldırısı
5 yıl önce
default-profile-img