Hayat Doktor balıklar iş başında

Doktor balıklar iş başında

Bazı cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılan Sivas'ın Kangal ilçesine özgü dünyaca ünlü "doktor balıklar", Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da şifa dağıtıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Doktor balıklar iş başında
Sivas'ın ®™doktor balıkları®™ Saraybosna'da şifa dağıtıyor
Bazı cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılan Sivas'ın Kangal ilçesine özgü dünyaca ünlü "doktor balıklar", Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da şifa dağıtıyor.

Hem Türkiye'de hem de Avrupa'da uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılan "Garra rufa" balıkları, Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'da açılan merkezde, cilt temizlemek ve masaj için kullanılıyor.

Dişleri olmadığından suya giren insanların derisine zarar vermeyen, sadece vücutlarındaki kabuk ve ölü derileri temizleyen "doktor balıklar"ın, ağızlarındaki ditranol adlı bir enzim sayesinde kimi yaralarda da iyileştirme etkisi yaptığı biliniyor.

Saraybosna'daki merkezin müdürü Medina Smayloviç, yaptığı açıklamada, Saraybosna'da sadece kendi merkezlerinde bu tür bir tedavi ve masaj imkanının olduğunu belirterek, "doktor balıklar"la uygulanan masajın kadın-erkek, her yaş grubuna uygun olduğunu ifade etti.

Smayloviç, "doktor balıklar"ın sedef, egzama ve dermatit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanıldığını aktararak, Türkiye'den getirilen bu balıkların Bosna Hersek'in "yeni" olduğunu söyledi.

"Doktor balıklar"ın ciltteki yaralara odaklanarak bu yaraları iyileştirmeye çalıştıklarını anlatan Smayloviç, müşterilerinden son derece olumlu tepkiler aldıklarını kaydetti.

Sivas'ın
Sivas'ın "doktor balıkları" Saraybosna'da şifa dağıtıyor


"Doktor Balık" efsanesi


Smayloviç, "doktor balıklar"la ilgili bir efsanenin anlatıldığını belirterek, "Efsane şu ki Pers topraklarında yaşayan iki erkek kardeş, her gün içerisinde bu balıkların yüzdüğü bir gölge yıkanırlarmış. Kardeşlerden birinin sedef hastalığı varmış ve bu hastalığının zamanla iyileştiğini fark etmiş. Gel zaman git zaman balıkların tedavi için kullanılabileceği keşfedilmiş ve onlara 'doktor balık' adı verilmiş" şeklinde konuştu.

Balıkların dişleri olmadığından cilde zarar vermediğini, sadece ölü deriyi soyduklarını aktaran Smayloviç, "İnsanlar memnun. Olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bir kez deneyen kesinlikle yeniden geri gelecek" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.