Hayat Dünyanın en pahalı patates kızartması Guinness Rekorlar Kitabına girdi Fiyatıyla dudak uçuklattı

Dünyanın en pahalı patates kızartması Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi: Fiyatıyla dudak uçuklattı

ABD'nin New York kentinde bulunan bir restoranda hazırlanan patates kızartmasının bir tabağı bin 713 liraya satılıyor. Dünyanın en pahalı patates kızartması olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren ürünün bu kadar pahalı olmasının nedeni yapım aşamasında sirke, trüf yağı ve orkide kullanılmasının yanı sıra üzerine serpilen yenilebilen altın tozundan kaynaklanıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
​Dünyanın en pahalı patates kızartması Guinness Rekorlar Kitabına girdi: Fiyatıyla dudak uçuklattı
Dünyanın en pahalı patatesinin üstünde yenilebilir altın var.

ABD'nin New York kentindeki bir restoranda satılan patates kızartması dünyanın en pahalısı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Üzerine yenilebilir altın tozu serpilerek servis edilen patates kızartmasının tabağı 200 dolar yani bin 713 liraya satılıyor.

New York kentinde, Manhattan'ın en lüks bölgelerinden Upper East Side'da bulunan Serendipity, servis ettiği dünyanın en pahalı hamburgeri (2 bin 500 lira) ve en pahalı sundea dondurmasıyla (8 bin 500 lira) iki rekorun sahibiydi. Söz konusu restoran 10 ürünüyle Guinness Rekorlar Kitabı'nda.

Dünyanın en pahalı sütü
FOTOĞRAF 5
Title
Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Turgut, arı sütü üretimi konusunda oldukça dikkatli olunması gerektiğini, arı sütünün önemli olduğunu söyledi.
Title
Bağışıklık sistemini düzenleyen arı sütü aynı zamanda kök hücreleri uyarır ve vücut performansının artmasını sağlar.
Title
Hücre yenilenmesini sağladığı için yaşlanmaya karşı etki gösterir.
Title
Arı sütü, kansere karşı doğal bir yöntem olarak kullanılıyor.
Title
Turgut, arı sütünü tüketmek isteyenlere doktora danışmalarını önerdi.
Dünyanın en pahalı sütü
Kilosu 1300 ve 1500 lira arasında olan arı sütü dünyanın en pahalı sütü. Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Turgut, arı sütünün büyük ilgi gördüğünü söyledi.


YENİLEBİLİR ALTIN SERPİLİYOR

Patateslerin bu kadar pahalı olmasına neden olan şeyler ise kuşkusuz geçtiği aşamalar. Sirke ile blanch işlemi yapılan patatesler daha sonra saf kaz yağında iki kez kızartılıyor. Ardından trüf yağı ve trüf tuzu ile tatlandırılıyor. Üzerine yenilebilir altın ve ince kesilmiş trüf mantarı serpilen patatesler kristal bir tabakta yanında orkide ve yine trüfle hazırlanan Mornay dip sosla servis ediliyor. Restoranın şefi Joe Calderone, "İnsanlar buraya kutlama yapmak, hayatın gerçeklerinden kaçmak için geliyor" diyor.

Dünyanın en pahalı 13 yiyeceği
FOTOĞRAF 13
Title
Kara tavuk: Sıradışı Endonezya cinsi olan bu tavukların, her bir yeri siyahtır. Etinin iyi şans getirdiğine inanılır ve çeşitli hastalıkları iyileştirdiği söylenir. Bir tavuk yaklaşık olarak 2.500 dolara denk gelir.
Title
Nakazawa sütü: Japonya'da üretilen Nakazawa inek sütü, dünyanın en pahalı sütüdür. Fiyatı, ortalama süt fiyatının tam 30 katıdır. Süt haftada bir kez şafak vakti ineklerden sağılır. Şafak vakti sağılmasının nedeni, bu vakitte ineklerin sütlerinin besin değerinin yüksek olmasıdır. Sütün bir litresi 43 dolar.
Title
Kobe bifteği: Japonya'nın Hyogo bölgesinde yetişen Wagyu sığırlarından gelir. Zengin tadı ve yumuşak dokusuyla etoburlar arasında çok sevilir. Et lokantalarında, suşi restoranlarında veya uzman kasaplarda bulunabilir. Bir kilogramı ise 251 dolardır.
Title
Manuka balı: Manuka çalılarından gelen balın boğaz ağrısından, gribe kadar her şeyi iyileştirdiğine inanılıyor. Son derece faydalı olan bu balın sahteleri de üretilmiyor değil. 504 dolar vererek orijinalini satın alabilirsiniz.
Title
Saf vanilya: Saf vanilya, safrandan sonra en pahalı ikinci baharattır. Madagaskar ve Endonezya, en büyük üreticilerdir ancak büyütmek ve hasat yapmak iç,n çok emek gerekir. Bir kilogram yüksek kaliteli vanilya kabuğu, cebinizden 515 dolardır.
Title
Coffin Bay istiridyeleri: Genellikle okyanus bifteği olarak adlandırılır. İstiridye başına 79 dolar verildiği söylenir. Güney Avustralya'daki Coffin Bay Oyster Farm'da üretilir ve yalnızca Avustralya'nın Eyre Yarımadası'ndaki Sarin restoranında satılır.
Title
Fugu: Japonya'da incecik bir şekilde hazırlanan balıktır. Son derece zehirlidir, bu nedenle yalnızca yüksek eğitimli ve lisanslı şeflerin servis yapmasına izin verilir. Fugu, Avrupa Birliği içinde yasaklanmıştır. Satıl fiyatı ise tam 186 dolar.
Title
Densuke karpuzu: Densuke, Japonya'da yetişen 5 kg büyüklüğünde bir kara karpuzdur. Sert, gevrek ve tatlıdır, ancak bu değerli meyvelerin sadece 100'ü her yıl hasat edilmektedir. Densuke karpuzlarının müzayedesi yapılır ve her birinin en fazla 5.800 dolara satıldığı bilinir.
Title
Orijinal kopi luwak: Olgun kahve kirazlarını yiyen yabani misk kedilerinin dışkılarından toplanır. Çalışanlar daha sonra yıkanmış, dövülmüş, kurutulmuş ve kavrulmuş kıymetli pislikleri toplarlar. Son derece değerli çekirdeklerdir. Bir kilogram 273 dolar civarındadır. Dünyanın en nadir, en lezzetli ve en pahalı kahvesidir.
Title
Beluga havyarı: Hazar, Adriyatik ve Karadeniz'de yaşayan mersin balıklarından toplanan, tuzla kurutulmuş balık yumurtasından elde edilen bir lezzettir. ve 100 gramı 906 dolardır.
Title
Matsutake mantarları: Japonya'nın Okinawa bölgesinde yetişir. Bir kilogramı tam olarak 1000 dolardır.
Title
Moose peyniri: Dünyadaki en pahalı süt ürünleri arasında geyik sütünden yapılan bu eşsiz peynir bulunur. Sadece İsveç'te Christer ve Ulla Johansson tarafından üretilir. Dört çeşidi vardır: Yumuşak, beyaz peynir, kremsi mavi ve beyaz tarz. İkincisi, çiftliğin en çok satanıdır ve kilogram başına yaklaşık 1,011 dolara denk gelir.
Title
Safran: İran, küresel talebin %95'ini karşılayan dünyanın ana safran üreticisidir. Toplanan 150 çiçekten sadece 1 gram safran üretilir. Dünyanın en pahalı baharatıdır. Bir kilogramı yaklaşık olarak 3 bin dolar.
Dünyanın en pahalı 13 yiyeceği
Listede 15 bin liraya baharat da var 30 bin liraya satılan karpuz da. Hiç denememiş olduğunuz tatlarda listede var. Bu ürünlerin fiyatlarını görenler şaşkına uğruyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.