Dünya Kremlin Ukraynanın NATO kararını dikkatle takip ediyoruz

Kremlin: Ukrayna’nın NATO kararını dikkatle takip ediyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya katılım yönündeki hızlı başvuru kararını değerlendirerek "Ukrayna’nın, NATO’ya katılım kararını dikkatle takip ediyoruz" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Kremlin: Ukrayna’nın NATO kararını dikkatle takip ediyoruz
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerini ilhak etmesine, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de ülkesinin hızlı bir şekilde NATO’ya katılması yönünde imzaladığı kararnameyle karşılık verdi.

Devam eden savaşın yanı sıra Kiev ve Moskova’dan atılan adımlar gerilimi daha da tırmandırırken, Kremlin’den de Ukrayna’nın bu adımına yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından yapılan açıklamada, "Başkan Zelenskiy’in açıklamalarını dinledik. NATO’dan da farklı tepkiler var. Hızlı katılım başvurusunu onaylayan ülkelerin yanı sıra onaylamayan ülkeler de var. Herkes, oybirliği kurallarına atıf yapıyor. Bu kararı çok dikkatli takip ediyoruz. Ukrayna’nın NATO’ya eğilimi ile Ukrayna’nın gelecekte NATO üyesi olmasının teyit edilmesinin özel askeri harekatın nedenlerinden biri olduğunu unutmuyoruz" dedi.

Zelenskiy resmen açıkladı: NATO'ya başvurduk
DÜNYA
Zelenskiy resmen açıkladı: NATO'ya başvurduk

"SINIRLARI, HAK BELİRLEYECEK"

Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin artık Rus toprağı olduğuna vurgu yapan Peskov, "Bazı durumları size hukuki durumlarla izah edeceğim. Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti, 2014 sınırları ile Rusya’nın parçaları haline geldi. Herson ve Zaporijya’nın sınırları konusundaysa söz konusu bölgelerin yerel halkları ile istişarelerimizi sürdüreceğiz" dedi.

Peskov ayrıca, bölgede yeni bir halk referandumunun da şu an için söz konusu olmadığını söyledi.
Öte yandan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Türkiye temaslarının takip edilip edilmediği yönündeki soruyu yanıtlayan Peskov, "Elbette dikkat ettik. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekli görürse, tabii ki bilgilendirme yapacaktır" diye karşılık verdi.

Zelenski zaferini dünyaya duyurdu: İki yerleşim yerinde kontrolü ele geçirdik
FOTOĞRAF 15
Title
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna güçlerinin Herson bölgesinde 2 yerleşim yerinin kontrolünü yeniden ele geçirdiklerini belirterek, Başarımız Liman kenti ile sınırlı kalmadı. Arkhanhelske ve Myrolyubivkayı da kurtardık dedi.
Title
Daha önce Donetsk bölgesindeki Liman kentini geri aldıklarını, kentte Ukrayna bayrağının dalgalandığını hatırlatan Zelenskiy Donetskte Rus güçlerini püskürtmeye devam ediyoruz ifadesini kullandı.
Title
Ukrayna Devlet Başkanı, Zaporijya Nükleer Santrali Genel Direktörünün kaçırılmasını da Rus terörü olarak niteledi.
Title
Rusya’nın Ukrayna’da 4 bölgeyi ilhak etmesinin ardından 9 NATO üyesi, Kiev yönetimine askeri yardım çağrısında bulundu.
Title
Çekya, Estonya, Letonya, Litvanya, Kuzey Makedonya, Karadağ, Polonya, Romanya ve Slovakyanın hazırladığı ortak bildiride, bütün NATO üyesi ülkelerin Ukrayna’ya askeri yardımları artırması istendi.
Title
Bu arada İsrail, Rusya ve Ukraynadan büyük bir göç dalgasını kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu.
Title
Savaşta son derece stratejik öneme sahip Lymanın düşmesi sonrası Rusyadan beklenen hamle geldi.
Title
Rusya, Zelenskinin memleketi Krivyi Rihi hedef aldı. Bölge valisi Rusyanın kamikaze dronelar ile bölgeyi hedef aldığını duyurdu.
Title
Söz konusu saldırıda İran yapımı droneların kullanıldığı düşünülüyor.
Title
Ukrayna çatışmalarda öldürülen Rus askerlerinin 60 bini aştığını açıkladı.
Title
Ukrayna tarafından yapılan açıklamada savaşın başından beri 2 bin 300ün üzerinde tankın imha edildiği bilgisine de yer verildi.
Title
Aynı açıklamaya göre, son 24 saatte 500 Rus askeri hayatını kaybetti.
Title
Rusya, Mayıs ayı sonlarında Lyman şehrini ele geçirdikten sonra şehri asker konuşlandırma ve mühimmat tedariki için önemli bir lojistik merkezine dönüştürmüştü.
Title
Şehir aynı zamanda Ukraynanın doğu ve kuzeydoğusundaki Donetsk, Luhansk ve Harkov bölgelerini birbirine bağlayan önemli bir demiryolu merkezi olarak stratejik öneme sahip.
Title
Ukraynanın, Lymanda yeniden kontrol sağlaması, 24 Şubattaki işgalin başlamasından bu yana Rusyanın en kötü askeri yenilgilerinden biri olarak belirtiliyor.
Zelenski zaferini dünyaya duyurdu: İki yerleşim yerinde kontrolü ele geçirdik
Rusya'nın ilhak adımının ardından Ukrayna ordusu ilerlemeye devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Herson bölgesinde iki yerleşim yerinin kontrolünü yeniden ele geçirdiklerini dünyaya duyurdu.

Dokuz NATO ülkesinden ortak bildiri: Rusya'nın ilhakını tanımıyoruz derhal geri çekilmeliler
DÜNYA
Dokuz NATO ülkesinden ortak bildiri: Rusya'nın ilhakını tanımıyoruz derhal geri çekilmeliler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.