|
Reklam
Reklam
Ekonomi

Başbakan Yıldırım: En yakınımdaki isim dinlendi

Başbakan Binali Yıldırım Adli Veri Bankası Tanıtım Töreninde konuştu. En yakınındaki ismin dinlendiğini söyleyen Yıldırım "17 Aralık'ta bütün foyaları ortaya çıktı. Yasa dışı bir yasal işlem yapıyorlar. Allah'a şükür bunlar geride kaldı, 15 Temmuz bir milattır. Ülkemizin en acil konusu adalete hak ettiği itibarı kazandırmaktır" dedi.

Yeni Şafak
11:01 . 26/01/2017 Perşembe
Yeni Şafak
Başbakan Binali Yıldırım Adli Veri Bankası Tanıtım Töreninde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım Adli Veri Bankası Tanıtım Töreninde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım Adli Veri Bankası Tanıtım Töreninde konuştu.Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:Bugün kamuoyunda, yargıyla ilgili algı henüz istediğimiz düzeyde değil. Hedefimiz yüzde 75 ve üzeri olmalı. Birçok alanda AK Parti hükümetlerinde vatandaş memnuniyeti yüzde 70'in üzerinde gerçekleşti. Aslında yargıda geldimiz bu noktada, sadece yargıda yaşananlar değil, son yıllarda adalet sistemimizde hiç hak etmediği bazı olayları yaşadı.2007 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye bir yargı icadıyla karşı karşıya kaldı. 367 milletvekili olmadan Meclis'te Cumhurbaşkanı seçimi yapılamayacağı gibi, yargı camiasının duayeni sayılan isimlerin ortaya attığı icatla yargı sistemi tıkandı. Biz Cumhurbaşkanlığı sistemine giden adımları, o gün yaşananlardan dolayı attık. Bugün anayasa değişikliği esasen 2007'de Cumhurbaşkanının seçilememesinden dolayı, gittiğimiz halk oylamasında, anayasa değişikliğinin eksik kısmının tamamlanmasıdır."Ülkemizin en acil konusu adalete hak ettiği itibarı kazandırmaktır"


  • Geç kalan adalet adalet değildir, yargıda hızlanmamız lazım. Geciken adalet yargıya güven azalır. Bunun için adalet sarayları, saraylar binalar çok güzel ama içerisi daha önemli. Bugün adliye sarayları bulundukları ilin ilçelerin en gösterişli binaları haline geldi ama adalet önemli. Vatandaşın beklentisi şu: soruşturma ve kovuşturma. Yargı soruşturmayı polise havale etmiş, kovuşturmayı da bilir kişiye havale etmiş, bu yargı değil. 17 Aralık'taki dosyalarda savcıların en son haberi oldu. Polis, birisi isimsiz ihbarda bulunuyor, sınırsızca dinlemeler delil toplamalar gidiyor savcıdan toptan bir olur alıyor ve işlem başlıyor. Bu yol yol değildir. Ülkemizin en acil konusu adalete hak ettiği itibarı kazandırmaktır.

"En yakınımdaki ismi dinlediler"


  1. İsim vermeyeceğim bir dinleme yapılıyor, benim en yakınımdaki isim. İçişleri Bakanlığına söylüyorum diyorum ki böyle bir dinleme var, gidiyor böyle birşey yok diyorlar. Adalet Bakanlığına gidiyorum yine birşey yok diyorlar. UYAP'a polisin dosyalarına bakıyorlar birşey yok, 2 gün sonra bu dinleme kesiliyor. 2 hakimlikte yapılan bu dinleme 4. hakimlikte tekrar başlıyor. O dosya 17 Aralık'ta önümüze çıkan dosya. 17 Aralık'ta bütün foyaları ortaya çıktı. Yasa dışı bir yasal işlem yapıyorlar. Allah'a şükür bunlar geride kaldı, 15 Temmuz bir milattır. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Savcılarımız orada çok güzel iş yaptılar, darbe girişiminin başarıyla alt edilmesinde büyük gayret gösterdiler, kendilerine de teşekkür ediyorum.

Bugün tanıtımını yaptığımız konu bilişim ve iletişim alanında 15 yılda yaptığımız çalışmaların bir sonucudur.Alçak FETÖ örgütü ile ilgili yargıdaki başarımız, diğer kurumlara göre çok daha ileride. Bu tesadüfi değil, çünkü siz en önce yüzleşen kurumsunuz. 2010 referandurumundan sonra FETÖ'cüler ortaya çıktılar ihanet ettiler size. Günü geldiğinde de hepsini tespit edip ayıkladınız. 3581 hain sizin aranızda artık yok. 4235 yardımcı personel yargıdan temizlendi. Hala alt kademelerde mutlaka bu yapıya sahip olan insanlar mutlaka vardır. Bu konudaki çalışmalara devam etmenizi bekliyorum.Yargıyı hızlandıracak birçok yeni müessese hayata geçirdik. İstinat Mahkemelerinin yükü azaltacağını düşünüyoruz. Birkaç sene içerisinde yargıdaki hız daha da artacak. Arabuluculuk, bilirkişilik kanunun yeniden hayata geçirilmesi, hileli iflas ertelemelerin önüne geçilecek düzenlemelerin yapılması... yargının hızını artıracak. 223 adalet sarayı inşa ettik, hakim ve savcı sayılarında yüzde 70'e varan bir artış temin ettik. Tüm bunlar yargının hız kazanması, adalet gecikmeden tecelli etmesini sağlamak için. UYAP ile bütün adliyelerde birçok kurumu elektronik sistemle birbirine bağladık. Vatandaşın bilgi edinme hakkını anayasa güvence altına aldık."OHAL'i vatandaşa değil, kendimize ilan ettik"


15 Temmuz'dan sonra OHAL süreci yaşıyoruz. OHAL devam ediyor, bu vatandaş için ilan edilmiş durum değil, biz bunu devlet olarak kendimize ilan ettik, sebebi FETÖ'cüler temizlemek için. OHAL için yargı yolu kapalıydı. 70 bin bireysel başvuru AYM de bekliyordu. Şimdi itiraz yolunu hukuki bir zemine kavuşturduk. Bu itiraz mekanizmasını önümüzdeki günlerde devreye alacağız etkin itiraz sistemini başlatmış olacağız. Bu düzenleme OHAL süresince dahi hak arama yolunun açılmasıdır. Merhamet duygusu ile değil, intikam duygusu ile değil adalet duygusu ile hareket edeceğiz. Mağduriyetleri önlemek hukuk devleti olarak bizim görevimizdir. Bu yargılama 40 yılın hesaplaşmasıdır. 1. derece darbeciler, 2. derece örgüt mensupları, 3. derece onlara yardım ve yataklık edenler...Bu işi hızlandırırsak vatandaşlarımızın yüreği soğuyacak.
#Binali Yıldırım
#Adli Veri Bankası
6 yıl önce
default-profile-img