Gündem Aday gösterip oy vermediler

Aday gösterip oy vermediler

CHP Genel Başkanlığı’na 5’inci kez seçilen Kılıçdaroğlu delege şoku yaşadı. Bin 81 delegenin imzası ile genel başkanlığa aday gösterilen Kılıçdaroğlu, 790 oy alabildi. 291 delege kendisine oy vermedi. A Takımı ise çizik yedi. Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran ile Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır anahtar listede olmadıklarını görünce Parti Meclisi adaylığından çekildiler.

Abone Ol Google News
Nur Banu Aras Yeni Şafak
Politika haberleri: Kılıçdaroğlundan A takımına çizik
Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde olmadığını öğrenen Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran ve Genel Sekreter Sındır PM için yaptıkları adaylık başvurularını geri çekti. Parti yönetiminden 4 isim de kendine yer bulamadı.

Kılıçdaroğlu, 60 kişilik PM için dlegelere 52 kişilik anahtar liste gönderdi. Kılıçdaroğlu'nun listesine salonda tepki gösterildi. Bazı delegeler, "Bu anahtar değil, blok listedir" diyerek Kılıçdaroğlu'nun delegelere baskı yaptığını iddia etti.

ADAYLIKTAN ÇEKİLDİLER

Kılıçdaroğlu'nun A takımından iki isim PM'ye aday olmadı. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde olmadığını öğrenen Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran ve Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır PM adaylığını geri çekti.

4 İSİMİN ÜZERİNE ÇİZDİ

Parti yönetiminden dört kişi Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesine giremedi. Genel Başkan Yardımcılarından, Yasemin Öney Cankurataran, Erdal Aksünger, Zeynep Altıok liste dışı kaldı. Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır da Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun listesine giremedi.

BEKAROĞLU VE BÖKE LİSTEDE

Listede, mevcut genel başkan yardımcılarının dışında Sezgin Tanrıkulu, ve Mehmet Bekaroğlu da Kılıçdaroğlu'nun listesinde yer buldu. ÖSO'nun terör örgütü El Kaide'nin kolu olduğunu iddia eden CHP'li Öztürk Yılmaz ile PYD'ye terör örgütü diyebilmek için istihbari bilginin olması gerektiğini söyleyen Selin Sayek Böke de CHP liderinin işaret ettiği isimler arasında yer aldı.

REZİDANSLAR KRALİÇESİNİ UNUTMADI

Görevden alınan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin eşi, rezidanslar kraliçesi Gamze Akkuş İlgezdi Kılıçdaroğlu'nun listesine girdi. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde mevcut PM'den 33 isim yer almadı. Aykırı çıkış yapan ve yönetimi eleştiren İlhan Cihaner, Genel Başkan Yardımcıları Erdal Aksünger ve Zeynep Altıok, milletvekilleri Eren Erdem, Haluk Pekşen liste dışı kaldı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel başkanlığa yeniden seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’na dün bir telgraf göndererek tebrik etti.

  • Kumanyalar zehirledi
  • Kurultayda Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi adı altında çok sayıda liste ortalarda dolaştı. Dağıtılan listelerin sahte oldukları açıklandı. Salonda dağıtılan ve içinde et bulunan kumanyalar ise partilileri zehirledi. Aralarında Çanakkale Milletvekili Bülent Öz'ün de bulunduğu 100'ü aşkın kişi kusma ve mide bulantısı şikayetiyle ittikleri hastanelerde tedavi altına alındı. Söz konusu kumanyaların 2 bin kişiye dağıtıldığı bazı partililerin durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

İlk şok delegeden

CHP Genel Başkanlığına 5’nci kez seçilen Kılıçdaroğlu’na ilk şoku delegeler yaşattı. Birçok delege aday gösterdikleri Kılıçdaroğlu’na sandıkta oy vermedi. Kılıçdaroğlu bin 81 delegenin imzası ile genel başkanlığa aday gösterildi.

BİN 81 ADAY GÖSTERDİ

Rakibi İnce ile “49 mükerrer imza” krizi de yaşayan Kılıçdaroğlu’nu oylama sonucunda genel başkanlığa yeniden seçilse de büyük bir sürpriz yaşadı. Bin 81 delegenin imzası ile aday gösterilen Kılıçdaroğlu, delegelerin ancak 790’nın oyunu alabildi. Kılıçdaroğlu'nu aday gösteren 291 delege kendisine oy vermedi.

İNCE TEPKİ GÖSTERDİ

Başkanlık yarışını kaybeden İnce salonda gösterdiği tepkisini sosyal medyaya da taşıdı İnce, "127 yeterli imzayı bulamadı, aday olması için 49 imza bağışlıyorum dediğiniz kişi 447 oy aldı. Partide kurduğunuz bu korku düzeniyle mi Türkiye’ye özgürlük getireceksiniz? Kendi partinizin delegesinden imza alıp oy alamıyorsanız milletten nasıl oy alacaksınız? Sokakta varız, örgüt tabanında varız, gönüllerde varız, onun için bu haklı mücadelemize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. İnce, Kılıçdaroğlu'nun 291 delegenin imzasını aldığını ama oyunu alamadığını da mesajında ekledi.

Anne ve babası tutuklandı

Anne ve babası tutuklandı

​Yatağında ölü bulunan 17 yaşındaki Gamze hakkında kan donduran gelişme.
Hangi ürünlerle KDV düşecek?

Hangi ürünlerle KDV düşecek?

​Cumhurbaşkanı Erdoğan merak edilen soruyu yanıtladı.
TUSAŞtan MMU için dev alım

TUSAŞ'tan MMU için dev alım

​TUSAŞ dünyanın en büyük 3D yazıcısını satın aldı.
Yolu belediye kapatmış

Yolu belediye kapatmış

​Bozulan yüzlerce İETT otobüsü ve kar küreme aracı trafiği kilitledi.
Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

​Beşiktaş eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda hayatını kaybetti.
CHP'nin belediyeden haberi  yok

CHP'nin belediyeden haberi yok

​AK Parti Sözcüsü Çelik: İBB herkesi tedbire çağırdı ama bir tek kendisi tedbir almadı.

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

​ABD Büyükelçisi Jeffrey Lane Flake resmen göreve başladı.

ABD Avrupa’ya gaz arıyor

ABD Avrupa’ya gaz arıyor

​Joe Biden, küresel tedarikçilerle pazarlığa oturdu.
OSB'lerde kademeli kesinti

OSB'lerde kademeli kesinti

​3 günlük elektrik kesintisini en az hasarla atlatmak için planlama yapıldı.
Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

​Pozitiflik oranında salgının başından bu yana en yüksek sayıya ulaşıldı.
Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

​Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenci sayısı bir ayda 159 binden 260 bine yükseldi.
Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

​Yatılı kilise okullarındaki toplu çocuk mezarlarına bir yenisi daha eklendi.
PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

​Hapishane çatışmalarında PKK, DEAŞ'la bağı bulunmayan sivilleri kurşuna dizdi.
500 bin Suriyeli ülkesine döndü

500 bin Suriyeli ülkesine döndü

​Fahrettin Altun: Türkiye insani göçmen politikasıyla dünyaya örnek oldu.

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İBB'nin 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.