|

Cep'te 'aran-kazan' dolandırıcılığı

Cihan
00:00 - 15/10/2007 Pazartesi
Güncelleme: 14:33 - 15/10/2007 Pazartesi
Yeni Şafak
Cep'te 'aran-kazan' dolandırıcılığı
Cep'te 'aran-kazan' dolandırıcılığı

Son dönemde cep telefonları aracılığı ile yapılan ve literatüre aran-kazan dolandırıcılığı olarak giren suç türlerinin mağdurları çoğalmaya başladı.Hırsızlar, çeşitli bahanelerle rasgele aradıkları kişilerin kendilerini aramalarını sağlayarak dakikalarca hatta kimi zaman saatlerce hatta kalmalarını sağlayarak dolandırıyor.Gerek bilişim teknolojileri gerekse internet, yepyeni bir suç dünyasının kapılarının açılmasına ortam hazırladı.
Günümüze kadar suçlu grubunda yer almayan binlerce insan, artık bilişim teknolojisi marifetiyle suç işler hale geldi. Bunun temel sebeplerinden birisi, hayatı kolaylaştıran teknolojinin suç işlemeyi de kolaylaştırması.
Son günlerde oldukça artan ve medyada sıkça karşılaşılan haberleşme programları olan Yahoo, Googletalk, MSN Messenger programlarını kullanan insanların şifrelerinin çalınmasının yaygınlaşması ile birlikte internet kullanıcılarının iletişim listesinde bulunan diğer kişilere, asıl kullanıcının konuşmaları taklit edilerek, asıl kişi adına konuşan bilgisayar korsanları, karşılarındaki kişilerden kontör veya borç para talep ediliyor.
Bilişim suçu olmayıp, bilişim sistemleri kullanılarak işlenen ve geniş bir mağdur kitlesinin olduğu tahmin edilen diğer bir suç türü ise cep telefonları aracılığı ile yapılan ve literatüre aran-kazan dolandırıcılığı olarak giren suç türü.
Aran-Kazan kampanyası GSM şirketlerinin çok aranan müşterilerine operatör tarafından ekstra kontör yüklenmesi veya ücretsiz konuşma süresi eklenmesi şeklinde müşterilerine sunduğu bir hizmet.

İnsanların faydasına sunulan ve ticari amaçlı düşünülen bir kampanya, suiistimal edilmesi sonucunda Aran-Kazan dolandırıcılığına dönüştü.
Dolandırıcılar çeşitli gerekçelerle "Ben Komiser X. Ben Karakol Komutanı X. hakkınızda şikâyet var. Bir üst kamu görevlisine veya eşine hakaret veya cinsel içerikli SMS gönderdiğinizden dolayı. " gibi söylemlerle rasgele aradıkları kişilerin kendilerini aramalarını sağlıyor.

Olayın bir yanlış anlaşılma olduğunu, mağdurun hatta kalması halinde sorunu çözeceklerini belirterek aranan kişilerin dakikalarca hatta kimi zaman saatlerce hatta kalmaları sağlanıyor. Saatlerce hatta bekleyen kişiler farkında olmadan karşı tarafa kontör kazandırıyor ve akabinde ise yüklü telefon faturaları ödemek zorunda kalıyor.


FATURAYI GÖREN VATANDAŞ ŞOK OLUYOR

Bir vatandaş ise başından geçen olayı şöyle anlatıyor: "Cumartesi günü 0544 243 87 83 numaralı bir telefon beni arayıp adımla benle görüşmek istediğimi söyledi. Bende aranan kişinin ben olduğumu söylediğimde bana, 'Ben . . . . . asayişten arıyorum yaka numaram bu deyip bu numaradan dün akşam . . . . . . . . . . . . no lu telefona astsubay . . . . . . . . . . . . . . . . Kişiye 7 kere küfürlü mesaj atıldığını ve bu yüzdende telefonumun izlenmeye alındığını ve hakkımda suç duyurusunda bulunulduğunu, savcılığa gidip ifade vermem gerektiği söylendi. ' Bende adımı bilen insan benim iş ve ev adresimide bilir böyle bir iş varsa gelin beni bulun, şu an size yardımcı olamam dedim. Telefonun diğer ucundaki şahıs (yaklaşık 45-50 yaşlarında) bana bağırmaya başlayıp mecburcunuz yardımcı olacaksınız şimdi sizi . . . . . . . Savcılığına aktarıyorum # 154 tuşlayın dedi. Bende hiçbir yeri tuşlamayacağımı söyleyip baya bir bağrıştan sonra telefonu kapattım. Amacım en yakın karakola gidip ilgili numarayı aratmaktı. Bu arada tesadüfen konuştuğum bir mahalle esnafı bunun son günlerde defalarca yapıldığı söyleyip en son bir mağaza sahibinin # 154 tuşlandığını ve telefonu otomatikman yurtdışı görüşmelere açıp yaklaşık 2-3 milyarlık fatura geldiğini söyledi. Karakolların ve savcılığın bu olayla son günlerde defalarca karşılaştığını ve sadece o semtte o gün 23 kez bu konuyla ilgili oradaki karakola müracaat olduğunu söyledi. Sadece aman diyorum. Aman dikkat edelim bu bir çete. "Hiçbir zaman kolluk güçlerinin telefonla birilerini arayıp dakikalarca konuşarak herhangi bir uyuşmazlık nedeniyle vatandaşları uzlaştırma yoluna gitmeyeceğine dikkat çeken emniyet yetkilileri, Türkiye'de kolluk güçlerinin vatandaşla nasıl irtibata geçeceği ve onları ilgili birimlere nasıl davet edeceğinin mevzuatlarla belirlendiğini söylüyor.

Bu tip telefonlar alındığında şüpheyle yaklaşılması gerektiğini vurgulayan emniyet yetkilileri, arayan kişiye ait bilgilerin teyit edilmesi ve sabit bir numara istenilmesi gerektiğini kaydediyor. İnternet dünyasında yüzde 100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını anlatan yetkililer, bu yüzden internet kullanıcılarının şifrelerini ve bilgilerini sürekli güncellemeleri gerektiğini ifade ediyor.


Emniyet yetkililer vatandaşlara şu uyarılarda bulunuyor: "Şifreler en az 10-12 haneli olarak belirlenmeli ve rakamların yanında harfler ve semboller de kullanılmalıdır. Kontör istekleri ile kredi kartı numarası ve internet hesap bilgisi veya banka hesap bilgisi gibi taleplere şüpheyle yaklaşmalıdır. Chat ortamında tanışılan kişilere şahsi bilgiler kesinlikle verilmemelidir. Mail adreslerine gelen spam ve trojan içerikli şüpheli mailler 'en yakınınızdan gelmiş olsa bile' kesinlikle açılmamalı ve derhal silinmelidir. Gerekirse maillerin geldiği şahıslar aranarak teyit edilmelidir. MSN yoluyla gönderilen web adreslerine girilirken dikkatli olunmalı, e-posta adresi ve şifre ile giriş yapılmamalıdır.


Kredi kartı dolandırıcılığı, İnternet Banka dolandırıcılığı ve bilgisayar korsanlığı (hacking) ağırlıklı olarak karşılaşılan suç türleri olsa da son zamanlarda karşılaşılan 2 farklı suç türü var. Bu suç türleri sırası ile (Yahoo, Googletalk, MSN Messenger) üzerinden şifrelerin kırılarak yada kırılmadan para, kontör ve benzeri isteyerek yapılan dolandırıcılıklar ile cep telefonları aracılığıyla yapılan aran-kazan dolandırıcılığı.


17 yıl önce