|

Erdoğan'ın 33 yıl sonra ortaya çıkan istifa dilekçesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1974 yılında işçi olarak girdiği İETT'den 1981'de ayrılmasına ilişkin istifa dilekçesi ortaya çıktı. İETT'nin özel arşivinde yer alan dilekçeye göre Erdoğan'ın istifa gerekçesi özel sektörden aldığı uygun iş teklifi.

Kübra Tokuş / Yenisafak.com.tr
00:00 - 24/09/2014 Çarşamba
Güncelleme: 16:17 - 24/09/2014 Çarşamba
Yeni Şafak
Erdoğan'ın 33 yıl sonra ortaya çıkan istifa dilekç
Erdoğan'ın 33 yıl sonra ortaya çıkan istifa dilekç

İETT'nin 1,5 milyon sayfalık arşivi Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne devredildi. 1879-1985 yıları arasında Osmanlıca, Almanca, Fransızca, İngilizce ve diğer dillerde birçok belgenin yer aldığı İETT arşivinde çok çarpıcı belge ve mektuplar var.

Özel sektörden gelen uygun iş teklifi

İETT'nin arşivindeki dikkat çeken belgelerden birisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurumdan ayrılırken verdiği istifa dilekçesi. 1974 yılında İETT'ye sınav ile giren ve kurumun spor servisinde 7 yıl çalıştıktan sonra 1981'de işten ayrılan Erdoğan, istifasına gerekçe olarak ise özel sektörden almış olduğu uygun iş teklifini sunmuş.

'İzinlerim ihbardan düşülsün'

18 Haziran 1981 tarihli dilekçesinde Erdoğan, kullanmadığı ücretli izinlerinin ise ihbar süresinden düşülmesini şu ifadeler ile talep etmiş: "Hak kazanıpta kullanamadığım yıllık ücreti iznimin, ihbar önellerime ait çalışacağım 32 günlük yasal süreden düşülerek çıkışımın yapılmasını saygılarımla bilgilerinize arz ederim."

5 numaralı kaptan Erdoğan

24 Temmuz 1974 tarihinde İETT'de geçici olarak işe alınan 16 kişiden biri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altıntepe binasının temizlik ve aksayan hizmetlerini yürütmekle görevlendirildi fakat asıl işi İETT'nin futbol takımında oynamaktı. İETT'de çalışırken İETT Spor Kulübü'nde '5' numaralı formayı giyen Recep Tayyip Erdoğan, kısa sürede takımın gözde futbolcusu oldu. 15 Ekim 1975 tarihinde İETT'de kadrolu işçi alımı sınavına giren Erdoğan, başarılı olarak kurumun kadrolu işçisi oldu ve spor biriminde görev yapmaya başladı.

Fenerbahçe istedi babası izin vermedi

Erdoğan forma giydiği dönemde hazırlık maçı yaptıkları Fenerbahçe'yi 2-1 yendikleri maçtan sonra sarı-lacivertli kulübün transfer listesine girmiş anacak babası buna engel olmuştu. Ligde fırtına gibi esen ve Erdoğan'ın kaptanı olduğu İETT futbol takımı, 1978 yılında İstanbul 1. Amatör Ligi Şampiyonu olmuştu.


9 yıl önce
default-profile-img