|
Gündem

İntihal eylemi: Boğaziçi'nde karı-koca aynı tezle master yapmış

Boğaziçi Üniversitesi’ni on yıllardır “kapalı sistem” yöneten kliğin nasıl çalıştığını gözler önüne seren bir intihal vakası patladı. Üniversitede aylardır devam eden eylemlerin organizatörleri arasında yer alan Prof. Cem Ersoy ile eşi Prof. Lale Akarun’un 1986 yılındaki yüksek lisans tezlerinin 14 sayfası aynı çıktı. İntihale göz yuman jürinin başkanı da yine bugünkü eylemlerin destekçisi Prof. Bülent Sankur.

Ayşe Mine Alioğlu
Ayşe Mine Alioğlu
03:45 . 6/12/2022 Salı
Yeni Şafak
Boğaziçi Üniversitesi’ni on yıllardır “kapalı sistem” yöneten kliğin nasıl çalıştığını gözler önüne seren bir intihal vakası patladı.

Boğaziçi Üniversitesi’ni on yıllardır “kapalı sistem” yöneten kliğin nasıl çalıştığını gözler önüne seren bir intihal vakası patladı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni yönetime direnen kliğin başını çeken Prof. Dr. Cem Ersoy ile eşi Prof. Dr. Lale Akarun’un, benzeri görülmemiş bir intihal skandalına imza attıkları ortaya çıktı. İki ismin 1986 yılında neredeyse aynı tezle yüksek lisanslarını tamamladıkları tespit edildi. Ersoy ve Akarun’un kopya tezlerini hem de aynı gün onaylayan isim ise Boğaziçi eylemlerinin destekçisi Prof. Dr. Bülent Sankur.

EŞİ GÖRÜLMEMİŞ SKANDAL

Eylemlerin organizatörü Prof. Dr. Cem Ersoy ile eşi Prof. Dr. Lale Akarun’un bilimsel hırsızlık olarak da bilinen “intihal” skandalı 1984 yılına dayanıyor. 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Ersoy ve Akarun, aynı yıl dünyaevine girdi. Akademik kariyerini devam ettirmek isteyen iki isim, yine Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisansa başladı.

TEZLER ADETA KLONLANDI

2 yıllık eğitim sürecinde birbirine yardımcı olan Ersoy ile Akarun, tez aşamasına geçince işi daha ileriye taşıdı. İki isim tezlerinin 14 sayfasını blok alarak birebir kopyaladı. Her iki tezde de noktasına virgülüne bile dokunulmadan aynı grafiklere yer verildi. Ayrıca tezlerde blok olarak yapılan alıntılar atıfta bulunmadan kullanıldı. Hiç atıf olmayan kaynaklara da tezde yer verildi. Cem Ersoy, adeta “Tezi birlikte hazırladık” der gibi tezin ithaf kısmında şu ifadelere yer verdi: “Bu tezi bitirmede bana enerji veren lezzetli kekleri ve yemekleri yaptığı için Lale'ye çok müteşekkirim...”

JÜRİ DE EYLEMCİLERDEN

Skandal burada da bitmedi. İki ismin tezleri 12 Aralık 1986’da aynı gün jüri onayına girdi. Tezleri inceleyen jürinin başkanı, o dönem Doç. Dr. olan, günümüzde ise yine Boğaziçi eylemlerinin destekçisi Prof. Dr. Bülent Sankur, diğer üyeler ise Doç. Dr. Yusuf Tan, Yard. Doç. Emin Anarın ve Yard. Doç. Eser Taylan'dı.

GÖRMEZDEN GELDİLER

Detaylı incelemeye bile gerek kalmadan fark edilen intihaller ilginç şekilde jüri üyelerinin dikkatini çekmedi. İki ismin tezi de aynı gün aynı jüri tarafından onaylandı. Böylece Ersoy ile Akarun’un profesörlüğe uzanan yolu, eşi görülmemiş intihal olayıyla başlamış oldu. Hatta Akarun, temeli intihal olan kariyerinde bir dönem Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’na kadar yükseldi.

‘Utanç verici’ dedi, kendisi yaptı

Yeni yönetime karşı 700 gündür süren “dikilme” eyleminin hemen hemen tamamına katılan Leyla Akarun, geçtiğimiz günlerde göstermelik intihal hassasiyeti ile gündeme gelmişti. Bir akademisyen hakkında ortaya atılan intihal iddiasını sosyal medyada paylaşan Akarun, “Böyle bir şey olabilir mi? Çok utanç verici doğruysa. Hemen YÖK araştırma başlatmalı” ifadelerini kullanmıştı. Akarun’un kendi intihalinin açığa çıkmasının ardından izleyeceği yol merak ediliyor.

#Boğaziçi Üniversitesi
#Cem Ersoy
#Lale Akarun
#Bülent Sankur
#İntihal
2 ay önce
default-profile-img
İntihal eylemi: Boğaziçi'nde karı-koca aynı tezle master yapmış
Erdoğan: Milletin karşısına bir isimle çıkmak yerine bize sataşıyorlar
MHK'nin yeni başkanı Lale Orta oluyor
Başakşehir’de 'Türk Resminin Panoraması Sergisi' Kapılarını Açtı
Fenerbahçe Bruma'yı kiraladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan altılı masaya tepki: Milletin karşısına bir isimle çıkmak yerine bize sataşıyorlar