Gündem İzmir depreminde 11 kişinin hayatını kaybettiği Barış Sitesi davasında belediye görevlilerine hapis istemi

İzmir depreminde 11 kişinin hayatını kaybettiği Barış Sitesi davasında belediye görevlilerine hapis istemi

İzmir'in Seferihisar açıklarında, 2020'de meydana gelen 6.6'lık depremde 11 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı Barış Sitesi davasında, 6 belediye görevlisi hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
İzmir haber: Depreminde 11 kişinin hayatını kaybettiği Barış Sitesi davasında belediye görevlilerine hapis istemi
Depremde Barış Sitesi'nde 11 kişi hayatını kaybetmişti.

Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde B, C ve D blokları çöken Barış Sitesi'nde 11 kişi hayatını kaybederken, 9 kişi ise yaralandı. Binanın sorumlularının yaşamını yitirmesi ve faillerin belirlenememesi nedeniyle dava açılamadı. Belediye görevlileri hakkında başlatılan soruşturma ise tamamlandı ve iddianame hazırlandı.

İddianamede, o dönem Karşıyaka Belediyesi'nde imar müdürü olan K.T. (69), imar müdür yardımcısı S.B.U. (64), mimar statüsünde imar müdürü H.K. (64), imar müdürlüğünde şube şefi F.P.U. (64), inşaat mühendisi F.Z. (62) ve ruhsat düzenleyen görevli A.İ. (57) için 'görevi kötüye kullanma' suçlarından dava açıldı. İddianamede, bilirkişi raporlarına da yer verildi.

Barış Sitesi'nin enkazından çıkan Emine teyze, torunu Çınar’ın elini 14 saat boyunca sımsıkı tutmuş
GÜNDEM
Barış Sitesi'nin enkazından çıkan Emine teyze, torunu Çınar’ın elini 14 saat boyunca sımsıkı tutmuş

Raporda, binanın statik hesabında; deprem yük hesaplarının, etriye hesaplarının, bina yer değiştirme hesaplarının 1975'te çıkarılmış 'Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik' hükümlerine uygun olarak inşa edilmediğinin altı çizildi. Aynı raporda statik-betonarme projeyi onaylayan mercilerin ayrıca 2 Aralık 1992 tarihli inşaat ruhsatı, 26 Haziran 1999 tarihli yenileme ruhsatı ve 8 Eylül 1999 ile 1 Mart 2000 tarihli tadilat ruhsatlarını düzenleyen ve onaylayan mercilerin sorumlu tutulması gerektiğine de vurgu yapıldı. Barış Sitesi'nin B, C ve D bloklarının; projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, yapım denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkılmış olduğu belirtildi.

İzmir'de yıkılan Barış ve Cumhuriyet sitesinin yapımında çalışan işçi: İlk depremde yıkılacağını biliyorduk
GÜNDEM
İzmir'de yıkılan Barış ve Cumhuriyet sitesinin yapımında çalışan işçi: İlk depremde yıkılacağını biliyorduk

GÖREVİN GEREKLERİNE AYKIRI HAREKET

Alınan ifadeler ve toplanan deliller ışığında savcı, yapı ruhsatı ve eki mimari proje ile statik projeyi inceleyip kontrol eden, onay veren ve anılan yapıya ruhsat düzenleyen kamu görevlisi şüphelilerin iş ve işlemlerinin bir bütünlük arz ettiğini, adı geçen şüphelilerin 3194 sayılı 'İmar Kanunu'ndaki yasal mevzuat ile 1975 tarihli yönetmelik hükümlerine göre kendilerine yüklenen görevin gereklerine aykırı hareket ettiğinin altını çizdi.
İddianamede; deprem sonucu söz konusu olayın meydana gelmesine, kamunun zarara uğramasına, kişilerin maddi ve manevi mağduriyetlerine yol açmak suretiyle şüphelilerin görevlerini kötüye kullandıkları belirtildi. 6 tutuksuz sanık hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianame, 37'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

91 kişiye mezar oldu: İşte İzmir'de yıkılan binaların önceki ve sonraki hali
FOTOĞRAF 14
Title
Bayraklıdaki Barış Sitesinin üç bloğu kısmen çöktü.
Title
Barış Sitesi deprem öncesi böyle gözüküyordu.
Title
Mansuroğlu Mahallesindeki Doğanlar Apartmanında 21 daire vardı.
Title
İzmir Depreminini sembol isimlerinden olan 65 saat sonra kurtarılan Elif bu apartmanda yaşıyordu.
Title
Doğanlar Apartmanı yıkılmadan önce böyle görünüyordu.
Title
Mansuroğlu Mahallesinde yıkılan diğer apartman ise Emrah Apartmanı.
Title
32 kişiye mezar olan apartmanın yıkılmadan önceki hali.
Title
Rıza Bey Apartmanı, 3 dükkan 29 daireliydi. Yapının kolonlarının kesildiği ve sulak bostan arazisi üzerine yapıldığı ortaya çıktı.
Title
Rıza Bey Apartmanı yıkılmadan önce...
Title
Yıkılan apartmanlardan biri olan Yağcıoğlu Apartmanında enkaz altında kalanların sayısı bilinmiyor.
Title
Yağcıoğlu Apartmanının enkaza dönmeden önceki görüntüsü.
Title
Altında market ve manav bulunan Yılmaz Erbek Apartmanının altından 4 kişi sağ olarak çıktı.
Title
Kısmen çöken Yılmaz Erbek Apartmanı yıkılmadan önce böyle görünüyordu.
Title
91 kişiye mezar oldu: İşte İzmir'de yıkılan binaların önceki ve sonraki hali
İzmir'de meydana gelen ve şiddeti 6,6 olarak açıklanan deprem sonrası birçok bina yerle bir oldu. 91 kişinin hayatını kaybettiği yüzlerce kişinin yaralandığı deprem sonrası kusurlarıyla insanlara mezar olan binaların görüntüsü hafızalardan uzun zaman silinmeyecek. Dükkan genişletmek için kolonu kesilen mi dersiniz, zemini sulak bostan arazisi olan mı? İşte insan hayatının hiçe sayıldığı o apartmanların önceki ve sonraki hali...


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.