Gündem Yunan medyası ayağa kalktı Erdoğan meydan okuyor, Türkler İstanbulun düşüşünü kutlamak için dua edecek

Yunan medyası ayağa kalktı: Erdoğan meydan okuyor, Türkler İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'un fethinin 567. yılı nedeniyle Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi okunacağını açıklamasının ardından Yunan medyası adeta çıldırdı. "Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edilecek", "Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma..." cümlelerini manşetlerine taşıyan Yunan medyasında "Helenizm'e karşı büyük bir meydan okuma" cümlesine de yer verildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ayasofya Camii
Ayasofya Camii

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada İstanbul'un Fethi kutlamaları kapsamında bugün Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi okunacağını açıklamasının ardından Yunan medyası adeta çıldırdı.

Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'un Fethinin 567. yılı nedeniyle Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi okunacağı açıklamasının sonra Yunanistan'dan tepkiler yükseldi. Yunan medyası "Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edilecek", "Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma..." gibi manşetlerle Ayasofya'da okunacak Fetih Suresi karşısında tavır aldı.

  • Ayrıca Ayasofya'daki Fetih Suresi'nin okunmasına tepki olarak Yunan medyasında, "Helenizm'e karşı büyük bir meydan okuma" cümleleri yer verildi.

Yunan medyasında çıkan haberler.

Yunan medyasında çıkan haberler.

Yunan medyasında çıkan haberler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'un fethinin 567. yıl dönemi ile ilgili "Yarın(bugün) İstanbul'un fethinin yıldönümünde çok güzel programlara eşlik edeceğiz. Önce Sancaktepe'de Prof. Dr. Feriha Öz Hastanesi'nin açılışını yapacağız. Akşam saatlerinde Okçular Vakfı'nın Fetih Kupası yarışmaları gerçekleştirilecek. Ayasofya'da Fetih süresi okunacak ve dualar edilecek. Milletimizin fetih sevincini bu programlarla hep birlikte yaşayacağız. Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı hürmetle yadediyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak
OYNAT 00:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası açıklama yaptı. Erdoğan, 'Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Fetih Şöleni kapsamında (Yarın) Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek' dedi.


Ayasofya'nın tarihi

Ayasofya Camii
  • Fatih Sultan Mehmet Han komutasındaki Osmanlı Ordusu, 6 Nisan 1453 tarihinde İstanbul'u kuşattı. İstanbul'un 53 günlük kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedildi. İlk Cuma namazı ise 1 Haziran 1453'te Ayasofya'da kılındı. Namazı, Fatih Sultan Mehmed'ın hocası Akşemseddin Hazretleri kıldırdı. Hurbe de Akşemseddin Hazretleri tarafından Fatih Sultan Mehmet adına okundu.

1934'te ibadete kapatılan Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak
OYNAT 00:59
1934'te ibadete kapatılan Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak
1934'te Bakanlar Kurulu kararı ile müze yapılan İstanbul'un fethinin sembolü Ayasofya Camii'nde yarın Fetih Suresi okunacak ve Fetih Duası yapılacak. Fethin 567. yılı programı Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederken gemileri karadan yürüttüğü rotaların üzerinden geçip Ayasofya'ya gelen drone görüntüleri ile başlayacak. Ayasofya içinde Fetih Suresi tilavetiyle devam edecek programda, Fetih Duası da yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans ile katılacağı programda, Ayasofya'nın önüne kurulan bir platformda İstanbul'un fethi temalı mapping gösterisi de yapılacak. Fetih Şöleni, Tarihi Yarımada'dan havai fişek gösterisi ile sona erecek. Tüm program, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanalları ile sosyal medya hesaplarından ve televizyon kanallarından canlı olarak izlenebilecek.

1 Haziran müjdesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıkladı
GÜNDEM
1 Haziran müjdesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıkladı
Abone Ol Google News
TEM kenarında bulunan parçalanmış ceset 5 gündür kayıp kişiye ait çıktı
Gündem

TEM kenarında bulunan parçalanmış ceset 5 gündür kayıp kişiye ait çıktı

TEM Otoyolu Büyükçekmece mevkisinde yol kenarında parçalara ayrılarak poşetlere konulan cesedin Esenyurt’ta 5 gün önce kaybolan 48 yaşındaki Süleyman Akbaba’ya ait olduğunu belirledi.
Azerbaycan - Ermenistan savaşında sıcak gelişme: Bayraktar SİHA'lar Ermenistan sınırında uçuyor
Dünya

Azerbaycan - Ermenistan savaşında sıcak gelişme: Bayraktar SİHA'lar Ermenistan sınırında uçuyor

Ermenistan'ın kardeş ülke Azerbaycan'a saldırması üzerine harekete geçen Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Bayraktar TB2 SİHA'ları Türkiye-Ermenistan sınır hattına yolladı. Ermenistan'ın Azerbaycan sınır hattında gerçekleştirdiği saldırıların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erivan yönetimini sert şekilde uyararak, "Azerbaycan'ın hakkına, hukununa, topraklarına yönelik her türlü saldırının karşısında yer almaktan asla tereddüt göstermeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. Ermenistan ordusu, 12 Temmuz'da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: İşte Türkiye'nin 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme planı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: İşte Türkiye'nin 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme planı

LGBT'nin faaliyetleri ile yeniden gündeme gelen ve geçtiğimiz hafta AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'un Türkiye'nin çekilmesi gerektiğini söylediği 'İstanbul Sözleşmesi' ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan da tavrını ortaya koydu. İstanbul Sözleşmesi'nin AK Parti'nin yapılan son MYK'sında dört saat boyunca ele alındığı kaydedildi. Erdoğan'ın hazırlanan ayrıntılı bir raporu partideki kurmaylarına anlattığı ve sözleşmeden çekilen Bulgaristan, Hırvatistan ve Macaristan’dan örnekler vererek, Türkiye’nin de İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gerektiğini dile getirdiği öğrenildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.