Hayat TRT ortak yapımı TAY en çok izlenen film oldu Kalplere dokunan hicret hikayesini çocuklar çok sevdi

TRT ortak yapımı 'TAY' en çok izlenen film oldu: Kalplere dokunan hicret hikayesini çocuklar çok sevdi

Hz. Muhammed’in “Hicret” yolculuğunu konu edinen ilk animasyon filmi olan TRT ortak yapımı “Tay”, vizyona girdiği ilk haftada rakiplerini geride bırakarak gişede en çok izlenen film oldu. “Tay”, ilk haftasında 80 bin 546 kişiye ulaştı. Türkiye’de 74 şehirde 316 salonda vizyona giren film, önümüzdeki günlerde Almanya, Fransa, Hollanda, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 20 ülkede daha seyirciyle buluşacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
TRT ortak yapımı TAY en çok izlenen film oldu: Kalplere dokunan hicret hikayesini çocuklar çok sevdi
'Tay'

Annesini arayan safkan bir tay olan Riyah’ın, peşindeki hırsızlardan kaçarken tanıştığı ihtiyar deve Jabal ile birlikte Medine’ye doğru çıktığı yolculuğun hikâyesinin anlatıldığı TRT ortak yapımı “Tay”, ilk haftasında 80 bin 546 kişiye ulaşarak gişede en çok izlenen film oldu.

TRT Çocuk’un uzman psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve içerik editörlerinin katkılarıyla hazırlanan “Tay”, 23 Eylül’de sinemaseverlerle buluşmuştu.

Hem yetişkinlerden hem de çocuklardan büyük ilgi gören film, 23 Eylül’de vizyona giren tüm filmler arasından birinci olarak gişede seyirci sayısının yarısını aldı.

'Tay' adlı yerli animasyon film 23 Eylül'de minik seyircilerle buluşacak
HAYAT
'Tay' adlı yerli animasyon film 23 Eylül'de minik seyircilerle buluşacak

“Tay” 20 ülkede daha vizyon girmeye hazırlanıyor

Türkiye’de 74 şehirde 316 salonda vizyona giren film, önümüzdeki günlerde Almanya, Fransa, Hollanda, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 20 ülkede daha seyirciyle buluşacak.

3D animasyon türündeki sinema filmi, masal tadındaki anlatımıyla özellikle okul çağındaki çocuklarda fedakârlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesini, çocuklara peygamber sevgisinin aşılanmasını hedefliyor.

Filmin yönetmenliğini TRT Çocuk’un çevreci kahramanı “Kaptan Pengu ve Arkadaşları”nın yapımcısı Nurullah Yenihan, senaristliğini Betül Yağsağan Birgören, yapımcılığını ise Mustafa Emre Tülün üstleniyor.

TRT ortak yapımı 'Tay' 23 Eylül'de minik seyircilerle buluşacak
FOTOĞRAF 11
Title
TRTden yapılan açıklamaya göre, TRT ortak yapımı filmde, annesini arayan safkan bir tay olan Riyahın, peşindeki hırsızlardan kaçarken tanıştığı ihtiyar deve Jabal ile birlikte Medineye doğru çıktığı yolculuğun hikayesi anlatılıyor.​
Title
Çöl yolculuğu, hicretleri boyunca Hz. Muhammed ile Hz. Ebu Bekiri takip eden Jabalın anılarını hatırlamasıyla farklı bir hikayeye dönüşüyor.
Title
3D animasyon türündeki sinema filmiyle çocuklarda fedakarlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesi, peygamber sevgisinin aşılanması hedefleniyor.
Title
Filmin yönetmenliğini TRT Çocukun çevreci kahramanı Kaptan Pengu ve Arkadaşlarının yapımcısı Nurullah Yenihan, senaristliğini Betül Yağsağan Birgören, yapımcılığını ise Mustafa Emre Tülün üstleniyor.
Title
TRT Çocukun uzman psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve içerik editörlerinin katkılarıyla hazırlanan filmin müziklerine ise Burak Çambel imza attı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
TRT ortak yapımı 'Tay' 23 Eylül'de minik seyircilerle buluşacak
Hz. Muhammed'in İslam tarihinin dönüm noktası olan hicret yolculuğunu konu edinen "Tay" adlı yerli animasyon film, 23 Eylül'de vizyona girecek. 3D animasyon türündeki sinema filmiyle çocuklarda fedakarlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesi, peygamber sevgisinin aşılanması hedefleniyor.

Hicret yolculuğunun konu edildiği
OYNAT 01:04
Hicret yolculuğunun konu edildiği "Tay" 23 Eylül'de vizyona giriyor
Hz. Muhammed'in İslam tarihinin dönüm noktası olan hicret yolculuğunu konu edinen 'Tay' adlı yerli animasyon film, 23 Eylül'de vizyona girecek. 3D animasyon türündeki sinema filmiyle çocuklarda fedakarlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesi, peygamber sevgisinin aşılanması hedefleniyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.