Hayat Halter şampiyonları bu depodan çıkıyor

Halter şampiyonları bu depodan çıkıyor

Halter şampiyonları bu depodan çıkıyor

Gaziantep'te halter antrenörü Sıtkı Doğan, bir okulun malzeme deposunu kendi gayretleriyle spor salonuna dönüştürerek, Türkiye dereceleri elde eden sporcular yetiştirdi.

Haber Merkezi AA
Halter antrenörü Sıtkı Doğan, Gaziantep'te 8 Şubat Ortaokulunun malzeme deposunu spor salonuna çevirerek, şampiyon sporcular yetiştiriyor.
Halter antrenörü Sıtkı Doğan, Gaziantep'te 8 Şubat Ortaokulunun malzeme deposunu spor salonuna çevirerek, şampiyon sporcular yetiştiriyor.

Gaziantep'te halter antrenörü Sıtkı Doğan, bir okulun kötü durumdaki malzeme deposunu, atıl durumdaki eşyalardan yaptığı ring ve aletlerle spor salonuna dönüştürdü. Kısıtlı imkanlarla oluşturulan salonda dezavantajlı öğrencileri müsabakalara hazırlayan Doğan, çeşitli Türkiye dereceleri elde eden sporcularını milli takıma kazandırmak için çabalıyor. Özgürlük Mahallesi'nde bulunan 8 Şubat Ortaokulu'nda yaklaşık 7 ay önce öğrencilere eğitim vermesi için görevlendirilen Halk Eğitim Merkezi halter antrenörü Doğan, geçmişte kaynak ustalığı yaptığı için atıl durumdaki sıra ve masa gibi malzemelerle ring ile spor aletleri yaptı. Okul yönetiminin izniyle malzeme deposunu spor salonuna çevirdiğini dile getiren Doğan, öğrencilerinin başarısı için gece gündüz demeden çaba harcadığını aktararak, öğrencilere faydalı olabilmek adına spor salonu açmaya karar verdiğini söyledi.

Doğan, 7 ay içerisinde Türkiye genelinde çeşitli başarılar elde ettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

  • "Bulunduğumuz semtteki ailelerin maddi durumu zayıf. Elimizden geldiği kadar öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye şampiyonasında birincilik elde eden öğrencimiz var. Silkmede kendi ağırlığından fazlasını kaldırdı. Bunun yanında sporcularımın 8 ikincilik ve üçüncülüğü mevcut. Hedefimiz, gelecek yıl öğrencilerimizi milli takıma göndermek. Hazır durumdalar ancak yaşları küçük olduğu için şu an beklemedeyiz. Öğrencilerimiz bu sporu severek yapıyorlar. Bundan dolayı güzel dereceler elde ediliyor."

Öğrencilerinin çok gayretli bir şekilde çalıştığını anlatan Doğan, "Genel itibarıyla çevrede kötü alışkanlıkları olan çocuklar vardı. Bu tür şeyleri engellemek için çocuklarımızı spora çekmeye çalıştık ve başarılı da olduk. Gerçekten şu an semtimiz de çok iyi durumda. Artık kötü alışkanlığı olan çocuk göremiyoruz" diye konuştu. Doğan, halen 8 sporcuyla çalışmalarını sürdürdüklerini aktararak, öğrencilerinin gelecekte çok daha iyi dereceler elde edeceğine inandığını sözlerine ekledi.

4 ay sonra Türkiye birincisi oldu

Sıtkı Doğan'ın başarılı sporcularından 12 yaşındaki Bahar Kırat, hocasının yönlendirmesiyle haltere başladığını, 4 ay sonra da Bilecik'te düzenlenen şampiyonada koparmada 30 ve silkmede 48 kilo ağırlık kaldırarak Türkiye birinciliği elde ettiğini kaydetti. Halterdeki gelişiminin eğitim hayatına da olumlu yansıdığını belirten Kırat, "Şu anda halter benim hayatım. Milli takıma gidip, Avrupa'da başarılar elde etmeyi hedefliyorum" ifadelerini kullandı.

Militan hakaretine ağır ceza
HAYAT
Militan hakaretine ağır ceza

Geleceğin Ustaları klasikleşti
HAYAT
Geleceğin Ustaları klasikleşti

Sinemanın kalbi
Saraybosna’da
HAYAT
Sinemanın kalbi Saraybosna’da

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.