Yazarlar Herkesin merak ettiği ajans Ekşi Sözlük mü?

Herkesin merak ettiği ‘ajans’ Ekşi Sözlük mü?

Ersin Çelik
Ersin Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Ekşi Sözlük’ü önemserdim. Bir röportajda Wikipedi’den daha faydalı bulduğumu dahi söylemiştim. Vaktiyle yazarı olmayı da denedim fakat sıra gelmedi. Üzerine düşmedim. Lakin sıkı okurları arasındaydım. Mizah yönü çok güçlüydü. Bazı entrylere bayılıyordum.

Ekşi Sözlük aslında, sosyal medya devlerine kafa tutacak etkileşim potansiyeline sahipti. Facebook ve Twitter’a rağmen popülerliğini yitirmemişti. Çünkü dileyen dilediğini yazıyor. Eleştiriyor. Tartışıyordu. Mesela 2007’de AK Parti’ye açılan kapatma davası sürecinde, sosyal medya henüz böylesine etkin değilken halkın tepkisi Ekşi Sözlük’ten ölçülürdü. Yazılan yorumlar haberlere eklenirdi. Muzip yanına rağmen ciddiyeti de vardı.
Ta ki Gezi olayları sürecinde 28 Şubat artığı nefret tohumları ortalığı saçılana kadar. Gezi’den sonra Ekşi Sözlük korkunç bir mecra oldu çıktı. Ötekileştirme, itibar suikastları, kutsallara hakaret derken ideolojik kamplaşmanın merkezi oldu. Mesela Peygamber Efendimize aleni küfürler edildi. Şikayetler ciddiye alınmadı. ‘Yahu bu kadar da olmaz’ denildi ama sözlüğü yönetenler hiç oralı olmadı. Toplumu çat diye ikiye ayıran tartışmaların işaret fişekleri ya sözlükten atılmaya başladı ya da buradan beslendi. Eş zamanlı olarak muhafazakar kimlikteki yazarların hesapları uçuruldu. Öyle ki, “tamam eleştirelim ama AK Parti şunu çok iyi yaptı” minvalindeki yorumlara dahi müsamaha gösterilmemeye başlandı.

Ekşi Sözlük artık tek sözlülüğün yani CHP’nin sosyal medya merkezi. ‘Kutsal Bilgi Kaynağı’ CHP’nin siyaset üretim çiftliğine dönüştürüldü. Sözlüğü okumaya giren hemen herkesin farkında olduğu siyasi duruşu konuşuyoruz aslında.

Geçtiğimiz günlerde Ekşi Sözlük’e dair acayip listeler saçıldı ortaya. Bir süredir; platformdaki sansürleri, CHP’ye tahsis edilen gündem ve başlıkları Twitter’dan yazan @abeseirca yayınladı bu belgeleri. Ekşi Sözlük’te yazar olan 200 kişilik troll ağının sosyal medyada sistematik olarak kara propaganda faaliyetleri yürüttüğünü ortaya çıkardı Abese İrca. Sözlüğün tomografisini çekti. İçini dışına döktü. Deşifre edilen yazar listesi, sistematik bir çalışmanın belgesi niteliğinde. Yazarların hangi konuda içerik yazdığı kod olarak belirtilmiş. Mesele (RT) denilmiş. Yazarların geçmiş paylaşımlarına bakılınca ‘RT’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu anlaşılıyor. Abese İrca sağlamasını da yapmış. 'RT' listesindeki yazarların aynı saat diliminde Erdoğan aleyhinde paylaşımlar yaptıklarını tek tek tespit etmiş.

Demek o ki Pandora’nın kapağı açıldı. Tarafsız, objektif ve adil kullanım kriterleriyle övünen Ekşi Sözlük’ün dehlizlerine ulaştığımızda adil kullanım kriterlerinin delik deşik olduğu görülüyor. Sözlüğü iyi bilen yazarlarla konuştum. Ekşi Sözlük adı üstünde; sözlük formatında kurulmuş bir site. Yazarlar her entrylerinde tanım cümlesi girmek, hakaret etmemek, flood yani bir başlığa birden fazla entry girmemek ve siteyi forum formatında kullanmamak zorunda. Başka entryleri referans alarak cevap yazmamak gibi kuralları var. Fakat bu kurallara, yalnızca İslami söylemleri ve eğilimleri olan yazarların uyması gerekiyor. Çünkü yalnızca dindar kimlikteki yazarlar bu kurallar yüzünden ceza alıyor, susturuluyor ve baskılanıyor. Sitede “hakaret” kavramının da çerçevesi belli değil. Hakaretin ne olduğunu moderatörler keyfi olarak belirliyor. Mesela devlet büyüklerine veya mukaddesata edilen galiz küfürler hakaret kapsamında değerlendirilmiyor ama Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ya da sitede hakim siyasi görüşe yöneltilen en küçük eleştiriler hakaret kapsamına alınıyor. Bunun binlerce belki on binlerce örneğini siteye giren herkes görebiliyor.

Pandora’nın kutusunu açan Abese İrca’ya zor da olsa ulaştım. Konuşmaya ikna ettim. Ekşi Sözlük’ün en eski yazarlarından. Anlattığına göre hem Twitter hem de Ekşi Sözlük üzerinden tehditler alıyormuş. Bu da Ekşi Sözlük’ün birileri tarafından oldukça önemsenen bir operasyon merkezi olduğunun kanıtı. Abese İrca bugüne kadar suç içeren binlerce ekran görüntüsünü arşivlemiş ve sonuna kadar mücadele etmeye de kararlı. O da benim gibi düşünüyor ve “Ekşi Sözlük sosyal medyadaki algı operasyonlarının merkezi, algı sosyal medyaya bu merkezden yayılıyor” diyor.

Yazı yeri bitti ama Ekşi meselesine devam edeceğim. Sonraki yazının içeriği hazır. Zira sözlük merkezli algı ve itibar suikasti piyasasını çok bilen, yani ajans taraflarında işlerin nasıl döndüğüne vakıf, başka bir haber kaynağım daha var. Onunla da konuştum. Anladığım kadarıyla herkesin merak ettiği ve konuştuğu “ajans” Ekşi Sözlük ile bütünleşiyor. Lakin burada CHP merkezli üçlü bir yapılanma var. Hem bunları hem de Recep Tayyip Erdoğan’a küfür etme karşılığında Ekşi Sözlük yazarlarına kaçar para dağıtıldığını da yazacağım.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.