Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Güney Afrika tarihi kül oldu

Güney Afrika tarihi kül oldu

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da çıkan yangın, Cape Town Üniversitesi Afrika Çalışmaları Kütüphanesi Nadir Kitaplar Bölümü’nü de kül etti.

Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Güney Afrika tarihi kül oldu  ​
Afrika çalışmaları kütüphanesi olarak geçen okuma odasında 741 bin kitap yer alıyordu.

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da çıkan yangın, Cape Town Üniversitesi Afrika Çalışmaları Kütüphanesi Nadir Kitaplar Bölümü’nü de kül etti. Üniversitenin Afrika Çalışmaları Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Halim Gençoğlu, Jagger Kütüphanesi adıyla bu bölümde nadir kitaplar yer alıyordu. Yangın sırasında yerli dillerde yazılan Zuluca ve IsiXhosaca sözlükler yok oldu. Bu sözlükler başka nüshası bulunmadığı için çok kıymetliydi. Kütüphane bizim evimiz gibiydi, evimiz yandı, gerçekten çok üzgünüzdedi.

Dr. Halim Gençoğlu
Dr. Halim Gençoğlu

Gençoğlu şunları anlattı: “2000 yılından sonra Afrika çalışmaları kütüphanesi olarak geçen okuma odasında 741 bin kitap yer alıyordu.”

741 BİN KİTAP VARDI

  • “Kütüphanede Osmanlıca vesikalar ve Timbuktu’dan getirilen Arapça yazmalar da bununuyordu. Osmanlı donanmasında çalışan Yaver Paşa ismiyle maruf Amiral Wake Baldwin Walker’a ait Osmanlıca haritalar da bu kütüphanede muhafaza edilmekteydi” diye konuştu.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.