Gündem Bakan Bekir Pakdemirli Manavgattaki yangından etkilenenlerden ikisi hariç hepsi taburcu oldu

Bakan Bekir Pakdemirli: Manavgat'taki yangından etkilenenlerden ikisi hariç hepsi taburcu oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınına ilişkin basın açıklaması yaptı. Sabah saatlerinde müjdeli haber vermek istediklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, "Üç arkadaşımız yaralandı. Dumandan etkilenen etkilenen vatandaşlarımızın 2'si hariç hepsi taburcu oldu. Can kaybı olmaması bizim için sevindirici. Gece boyunca çalışmalarımız sürecek." dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, alevlerin turizm ve yerleşim yerlerinden uzaklaştığını ifade etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bakan Bekir Pakdemirli: Manavgattaki yangından etkilenenlerden ikisi hariç hepsi taburcu oldu
Bakanlar, Manavgat'taki orman yangınındaki son durumu basın mensuplarına aktardı.

Manavgat'ta bugün çıkan orman yangınına ekiplerin müdahalesi sürüyor.

Çalışmaları yerinde izleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, basın mensuplarına ortak bir açıklama yaptı.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İnşallah sabah saatlerinde müjdeli haberi vermek isteriz ama şu an bir şey söylemek için erken. Nem ve sıcaklık yüksek rüzgar yoğun.

Bir aracımızın devrilmesi sonrası üç arkadaşımız yaralandı. Hastanedeki dumandan etkilenen vatandaşlarımızın ikisi hariç hepsi taburcu oldu. Can kaybı olmaması bizim için sevindirici. Gece boyunca çalışmalarımız sürecek.

Evleri boşaltılan aileleri konaklamaları için 700'e yakın nokta ayarlandı. Şu ana kadar bir başvuru yok.

Bakan Ersoy'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Orman Bakanımıza teşekkür ediyorum. Yangın yerleşim ve turizm yerlerinden uzaklaşmaya başladı. Sabah saatlerinde söndürülmesini umuyorum. El birliğiyle Antalya olarak bu yangını söndüreceğiz diye düşünüyorum.

Turizm noktalarına gidecek yollar kapatılmıştı. Alevler şu anda yerleşim yerlerinden uzak noktada. Helikopter ve uçaklar günün ilk ışıklarıyla yeniden devreye girecek.

Bakan Çavuşoğlu ise şunları söyledi:

Yangın henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Tüm ekiplere teşekkür ediyoruz. Can kaybının olmaması sevindirici. Dumandan zehirlenen vatandaşlarımızın da durumları iyi. Evi yanan vatandaşlarımızla ilgili valiliğimizin kontrolünde devam ediyor.

Cumhurbaşkanımızın da vatandaşlara mesajı şu: Geçmiş olsun, can kaybı olmamasına seviniyoruz. Hasarların hepsini telafi edebiliriz.

Tarım alanlarındaki yangının zararını gördük. Serası ya da tarım ürünleri zarar gören vatandaşlarımızın telafisini yaparız.

Bakan Pakdemirli bir kez daha kamera karşısına geçti: Yangın henüz kontrol altına alınamadı

Söz konusu açıklamadan birkaç saat sonra yeniden kameraların karşısına geçen Bakan Pakdemirli, "Yangın henüz kontrol altına alınamadı. Öncelik yerleşim yerleri. Genel olarak söyleyeceğimiz şey şu: Birinci önceliğimiz can kaybının olmaması bizim açımızdan teselli edici. Sahada yemek, su vb. gibi herhangi bir ihtiyaç yok. Vatandaşlar genelde akrabalarına dağılmış durumlar. Bir yerde kümelenmiş, yardım bekleyen vatandaş yok. Evlerinden olan, tahliye ettiğimiz vatandaşlar için yurt imkanının yüzde 90'ından fazlası reddedildi. Yangının bilançosu genelde birkaç hafta sonra ortaya çıkıyor. Çıkış nedeniyle ilgili soruşturma sürüyor." ifadelerini kullandı.

Manavgat'ta büyük orman yangını: Havadan ve karadan müdahale sürüyor
FOTOĞRAF 42
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Manavgat'ta büyük orman yangını: Havadan ve karadan müdahale sürüyor
Antalya'nın Manavgat ilçesinde saat 12.00 sıralarında başlayan yangına, çevre illerdeki ekiplerin de desteğiyle karadan ve havadan müdahale sürüyor. Kavaklı, Sarılar, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede 15 noktaya yayıldı. 12 ilden gönderilen 19 helikopter, 103 arazöz, 6 dozer, 1 uçak ve 412 orman işçisi ile kontrol altına alınmaya çalışılan yangın hala söndürülebilmiş değil. Kalemler Mahallesi'nde bulunan mezarlar, yangında tahrip olurken, çok sayıda ev yandı, muz seraları da zarar gördü. Yangının sıçradığı bölgede traktör, iş makinesi gibi birçok tarım aleti de yandı. İşte bölgeden fotoğraflar...

Manavgat'ta yangın yerleşim yerlerine ulaştı: Panik anları kamerada
OYNAT 00:34
Manavgat'ta yangın yerleşim yerlerine ulaştı: Panik anları kamerada
Antalya'nın Manavgat ilçesi Yeniköy Mahallesi çöplük yolunda çıkan ve rüzgarın etkisiyle hızla yayılan orman yangını büyüyerek devam ediyor. Yangın yerleşim yerlerine ulaşırken, yaşanan panik anları kameraya böyle yansıdı.

Antalya Manavgat'taki yangın yerleşim birimlerine yaklaştı: Korkutan görüntüler
OYNAT 02:22
Antalya Manavgat'taki yangın yerleşim birimlerine yaklaştı: Korkutan görüntüler
Antalya'nın Manavgat ilçesi Yeniköy Mahallesi çöplük yolunda çıkan ve rüzgarın etkisiyle hızla yayılan orman yangını büyüyerek devam ediyor. Yerleşim yerlerini tehdit eden alevler nedeniyle 3 mahalle tedbir amaçlı boşaltıldı. Alevlerin Antalya Alanya karayolundaki petrol istasyonlarına kadar ilerlediği öğrenildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bölgeye doğru yola çıktı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.