|
Gündem

Bakan Soylu'dan Karkamış'taki saldırıya dair açıklama: 10 adet roket saldırısı yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada Karkamış'taki roket saldırısında üç kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Soylu, "Saat 11.15'ten itibaren 10 adet roket saldırısı yapıldı" bilgisini paylaştı. Soylu, beş aylık hamile Büşra Karataş'ın entübe edildiğini de açıkladı.

16:42 . 21/11/2022 Pazartesi
AA
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu - Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu - Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, terör saldırısının düzenlendiği Gaziantep'in Karkamış ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Soylu, saat 11.15'ten itibaren 10 adet roket saldırısı yapıldığı bilgisini paylaştı. Soylu daha önce üç olarak açıkladığı şehit sayısının iki olduğunu, 5 aylık hamile Büşra Karataş'ın entübe edildiğini açıkladı.


"5 aylık bebeğiyle yaşatılmaya çalışılıyor"

Soylu şunları söyledi;

  • "Bugün 15'ten bu yana kadar 10 adet atım gerçekleşti. Okullarımız da bir saldırımız oldu. Okulun hemen bahçe duvarının yanına bir düşüm söz konusu oldu. Oradan oluşan basınca da öğretmen odasının camlarının kırılması konusu 22 yaşında Ayşenur Alkan öğrenimiz şehit oldu. Evlere isabet etmek suretiyle de saldırı devam etti. Bu saldırı sonucun da da maalesef 5 yaşında bir çocuğumuz şehit oldu. Tabii yine aynı evde Büşra Karataş 5 aylık hamileydi. O da karnından bir yara aldı. O da entübe şu anda. Onu da 5 aylık bebeğiyle yaşatmaya çalışıyor. İnşallah o bebek de hayata tutunur. İnsanlıktan yoksun bir ürünün sonucudur. Biz bu saldırıları yıllar önce de yaşadık. Akşam itibariyle Kilis Öncüpınar'a da saldırılar oldu. Bunun bir tek karşılık var. Adım atamayacak yere kadar temizlemektir. 5 yaşındaki çocukların üzerine bomba yağdıranlar bedelini ödeyecektir. Bu büyük millet de aziz sorumluluğunu gelecek nesillere bırakmaz, hesabını soracaktır. Öğretmen odasının camları patladı, bir öğretmen şehit oldu. Masum sivil halkların üzerine bomba yağdıranlar elbetteki bedelin ödeyeceklerdir. Ödüyorlar, ödemeye devam edecekler.Allah yaralılarımıza şifa versin, biz bu alandaki tüm değerlendirmelerimizi yaptık. Hangi tedbirleri daha alabileceğimiz hangi tedbirlerle adım atabileceğimiz arkadaşlarla konuştuk. Atacağımız adımları belirledik bu vesileyle tekrar hem geçmiş olsun hem baş sağılığı diliyorum. "
Soylu dün Kilis'te sınır bölgesine yönelik saldırının Çok Namlulu Roket Atar (ÇNRA) ile yapıldığını, 8 güvenlik mensubunun yaralandığını hatırlatarak,
"Tedavilerine devam ediyorlar. Gece de Gaziantep'e atıldı. Ancak herhangi bir isabet almamıştı"
diye konuştu.

Bugün Karkamış ilçesine düzenlenen saldırıya ilişkin de Soylu, şu bilgileri verdi:

"Öğle üzeri, yine sınır ötesinden bir havan atıldı ve bizim ilk tespit edebildiğimiz kadarıyla 3 havan atışı gerçekleşti. Yerleşim yerine isabet edenler oldu. 6 yaralımız vardı ve onlar hastaneye intikal etti. İlk aldığımız bilgiler çerçevesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunlardan bir tanesi çocuk, bir tanesi öğretmen. Yerleşim yerine mahalleye isabet eden bir havan sonucunda böyle bir kaybımız söz konusu. Allah rahmet eylesin."

"Gerekli adımlar atılacak"

Soylu, yaralıların tedavisinin hastanelerde devam ettiğini bildirerek,
"Milletimize şunu söylemek isteriz, dün gerçekleştirilen ve terör örgütünün büyük kayıplar verdiği operasyondan sonra buna yönelik gerçekleştirilen saldırıların cevabı da en güçlü şekilde verilecektir. Bu konuda da gerekli bütün adımlar atılacaktır. Terör örgütüne hem sınırımızın içerisinde hem sınırımızın dışında herhangi bir hayat şansı verilmeyecektir"
diye konuştu.

Bakan Özer: Okullar da isabet aldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise havan saldırılarında okulların da zarar gördüğünü söyledi.

Nigar Tiryakioğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin isabet aldığını bildiren Özer, top atışlarının yarattığı basınçtan ötürü Kocatepe İlkokulu ve Karkamış Anaokulu'nun bazı camlarının kırıldığını belirtti.

  • Özer, şehit olan öğretmenin sınıf öğretmeni Ayşe Nur Alkan olduğunu ifade ederek, "Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" ifadesini kullandı.

#​İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
#Karkamış
#saldırı
10 ay önce
default-profile-img