Gündem Diyarbakıra okul müdürü ekti Guinnesse aday

Diyarbakır'a okul müdürü ekti: Guinness'e aday

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bir okul müdürünün ektiği ata tohumundan çıkan 18 başlı ayçiçeği görenleri şaşırtıyor. Okul Müdürü Resul Üstündağ, Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan en çok başlı ayçiçeğinin 13 başlı olduğunu belirterek, Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurmayı amaçladıklarını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Diyarbakır haberleri: Okul müdürünün ektiği 18 başlı ayçiçeği Guinness’e aday
Resul Üstüntaş

Eğil ilçesi Bahşiler TYSD Atatürk İlkokulunda okul müdürü olarak görev yapan Resul Üstüntaş, arkadaşından aldığı ata tohumunu ekti. Ekilen ata tohumundan büyüyen ayçiçeği 18 baş tutup, yaklaşık 150 santim uzayarak Üstüntaş ve çiftçileri şaşkına çevirdi.

Okul Müdürü Resul Üstündağ, okulunda zaman zaman öğrencilerle birlikte bahçede yöresel bitkiler ve internetten temin ettikleri ata tohumları ile bitki yetiştirme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Üstüntaş, "Görseldeki ayçiçeğimiz de çiftçilik yapan Paşa Çetinkaya arkadaşımla Eğil ilçesinde yine elde ettiğimiz ata tohumları ile yetiştirdiğimiz bir ürünümüzdür. Ancak şimdiye kadar benzerine nadir rastlanan bir şekilde 18 baş ve 150 santim uzunluğunda bambaşka bir ürün olarak karşımıza çıktı. Yaptığımız araştırmalara göre Guinness Rekorlar Kitabı’nda 13 başlı ve 121 santim olarak geçtiğini öğrendik. Bizim ayçiçeğimiz 18 başlı ve 150 santim olduğunu tespit ettik. Amacımız çiçeğimizle adımızı Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırmak ve bu çiçekten elde edeceğimiz tohumla daha çok başlı ayçiçeği tarımı yapılıp yapılmayacağını denemek olacaktır" dedi.

50 yıllık çiftçi ata tohumlarına gözü gibi bakıyor
FOTOĞRAF 5
Title
Arazi üzerinde kurduğu seralarda organik sebze yetiştiriciliği yapan Öksüz, domates, salata, kavun, karpuz, çilek, mısır, patates, fasulye, biber gibi sebze ve meyveleri hem kendi dalından tüketiyor hem de satışını yaparak vatandaşlara organik meyve ve sebzeyi ulaştırıyor.Uzun yıllardır geleneksel yöntemlerle çiftçilik yapan sebze, meyve yetiştiren Öksüz, sonradan teknik tarıma geçtiğini söyleyerek, Biz anadan doğma sebzeciyiz, benim babam da çiftçiydi. O da bu işi yapardı. Uzun yıllar geleneksel yöntemlerle sebze, meyve yetiştirdik sonradan bu sebzeciliğin tekniğini öğrenmeye başladık. Onun için seralar kurduk, yani teknik tarım uygulamalarına başladık dedi.
Title
Ata tohumlarının devamı için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruzTeknik tarıma geçtikten sonra uygulamayı ata tohumları üzerinde deneyen Öksüz, hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını ve verimin arttığını belirterek, Teknik tarımı bizim yerli tohumlarımız üzerinde uygulamaya başladık. Ata tohumlarının devamı için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz. Burada sebzenin her türlüsünü biz ekiyoruz, bunları size sayayım. Başta domates, salata, karpuz, kavun, mısır, patates, biber ve biberin her çeşidi. Bu yerli tohumlar üzerinden bu sebzeleri teknik tarımdan duyduğumuz organik tarım adıyla üretiyoruz diye konuştu.
Title
Deneyimli çiftçi ata tohumları üzerinde çeşitli denemelerde bulunarak verimli tohum almayı amaçlıyorKullanılan gübrenin çiftlik gübresi olduğuna değinen Öksüz, herhangi kimyasal içerikli gübreleri serada kullanmadıklarını belirterek, Kullandığımız gübre çiftlik gübresi onun dışında dışarıdan da sadece bir iki dönem solucan gübresi aldık. Bu çiftlik gübresiyle bu sebzeleri burada üretiyoruz diye konuştu. Amacının ata tohumunu yaşatarak gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyleyen Öksüz, farklı yöntemlerle kaliteli ata tohum elde etmek gibi bir gayesinin de olduğunu vurgulayarak, Esas olarak kayda değer anlatacağım şey ise şu, ata tohumları üzerinde değişik uygulamalar yapıyoruz. Sıra sıra ekip, her sıraya başka bir uygulama, başka bir sulama şekli, başka bir çapalama şekliyle deneme yapıyoruz hangisinden daha iyi netice alırsak onun üzerinden devam ediyoruz. Tohum alırken mahsulün en iyisinden tohum almaya çalışırız. Döl başı deriz, karpuzun döl başından alırız tohumu, kabakta döl başından alırız, domateste ise dalında iyi yetişmiş büyük domatesten tohum alırız ve bu tohumları gözümüz gibi saklarız bizim için altın değerindedir bu tohumlar. Bunları kaybetmemek için elimizden geleni yapıyoruz ifadelerini kullandı.
Title
Organik ürünlere insanların ilgisi yoğunÜrettiği sebze meyveye vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğinin altını çizen Öksüz, Burada ticari olarak sebzelerimizin satışı çok güzel ilerliyor, sürekli sipariş alıyoruz. Gidip pazarda, şurada, burada sebzem var gelin alın demiyoruz. Bir örnek vereyim, Bayburtun en uzak yerinden Demirözünden her hafta bir taksi gelir, komşularının da siparişini alır. 10 paket, 20 paket, 50 paket doldurur göndeririz. Diğer hafta bir başkası gelir. Burada da yolun kenarında bir satış yerimiz var, oraya da bazen fazlalık sebzeleri koyarız, oradan geçenler de alır. Zaten Bayburtun hepsi bu bağı bilir, buraya uğrarlar gelenimiz, gidenimiz çok olur şeklinde konuştu.
Title
Öte yandan Bayburtta yeni kurulan ve üyesi olduğu Gez Hanları Organik Tarım Deneme ve Üretim Merkezi ile ata tohumlarının gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Öksüz, Bayburtun tahsilli kişileri yeni bir dernek kurdular ata tohumlarının devamını sağlamak amaçlı bir dernek, bizi de o derneğe üye yaptılar. O dernek üzerinden inşallah bundan sonra ata tohumlarının devamı için iyi işler yapıp, çalışmalar yürüteceğiz diye konuştu.
50 yıllık çiftçi ata tohumlarına gözü gibi bakıyor
Bayburt'un sebze ve meyvecilik bakımından en zengin köylerinden biri olan Aslandede köyünde yaşayan, yarım asırdır çiftçilik yapan 70 yaşındaki İsmail Öksüz, 10 dönümlük arazisinde ata tohumlarıyla birçok sebze ve meyvenin üretimini gerçekleştiriyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.