Gündem İstanbul Havalimanında yurt dışına kaçırılmak istenen 4 bin sikke ile 27 tarihi eser ele geçirildi

İstanbul Havalimanı'nda yurt dışına kaçırılmak istenen 4 bin sikke ile 27 tarihi eser ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı, İstanbul Havalimanı'nda yurt dışına çıkarılmak istenilen Roma, Bizans, Selçuklu, Yunan ve İslami dönemlere ait 4 bin sikke ile 27 tarihi eser niteliğindeki objenin gümrük muhafaza ekiplerince ele geçirildiğini açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
İstanbul Havalimanında yurt dışına kaçırılmak istenen 4 bin sikke ile 27 tarihi eser ele geçirildi
İstanbul Havalimanı'nda yurt dışına kaçırılmak istenen tarihi eserler ele geçirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin çalışmasında, İstanbul Havalimanı geçici depolama alanında bekletilen gönderi, 'riskli' olarak değerlendirildi. İncelemelerde eşyanın, firma tarafından gümrük idaresine tekstil ürünü olarak beyan edildiği tespit edildi.

Eşyalar, ekiplerce X-ray taramasına sevk edildi. X-ray görüntülerinin firma tarafından beyan edilen tekstil malzemeleri ile uyumlu olmadığı görüldü. Şüpheli yoğunluğa rastlanılması üzerine gönderiler, detaylı kontrol edilmek üzere açıldı. Yurt dışına kaçırılmak istenilen, alçıdan yapılmış heykeller içine gizlenen 4 bin sikke ile 27 tarihi eser niteliğinde obje ele geçirildi.

Sikke ve tarihi eserler, incelenmek üzere İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. Arkeoloji Müze Müdürlüğü'nce hazırlanan rapora göre, tarihi eserlerin Roma, Bizans, Selçuklu, Yunan ve İslami dönemlere ait olduğu tespit edildi. Güvenlik güçlerince gözaltına alınan üç şüpheliden biri, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

Tarihi eser kaçakçılarına yönelik en büyük operasyon: 38 ilde 143 şüpheli tespit edildi
GÜNDEM
Tarihi eser kaçakçılarına yönelik en büyük operasyon: 38 ilde 143 şüpheli tespit edildi

İzmir’de 8 binin üzerinde tarihi eser ele geçirildi
GÜNDEM
İzmir’de 8 binin üzerinde tarihi eser ele geçirildi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.