Gündem TSKnın gelecek vizyonu Zeytin Dalında gizli

TSK'nın 'gelecek vizyonu' Zeytin Dalı'nda gizli

TSK tarafından Ocak ayının 3. haftasında başlatılan ve bugün tam olarak ikinci ayını deviren Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye'nin askeri operasyonlarda taktik, strateji ve kullanılan mühimmat noktasında geldiği noktayı da bir kez daha tüm dünyaya kanıtladı. Konunun uzmanlarına göre yıllarca Batı'nın askeri ekipman kıskacıyla sıkıştırılmaya çalışılan Türkiye, Afrin Harekatı ile sadece düşman hattını değil, bu kıskacın da belini kırdı.

Abone Ol Google News
Sertaç Aksan Yeni Şafak
TSKnın gelecek vizyonu Zeytin Dalında gizli
Bugün 60. günü deviren Zeytin Dalı Harekatı TSK açısından bir çok 'ilk'i de barındırıyor.

Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında taktik ve stratejik anlamda önemli kazanımlar elde ederken, geçmiş operasyonlarda hiç uygulanmayan yaklaşımlar ile Afrin harekatında ilk kez kullanılan mühimmat ve silahlar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gelecek vizyonuna ilişkin de önemli ipuçları barındırıyor.

Bugüne kadar Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan 60'ın üzerinde farklı tipte milli ürün kullanılması ise yakın geçmiş için bile ancak 'hayal edilebilecek rakamlar' olarak değerlendiriliyor.

"Muhabere sahasında testler hayati önem taşıyor"

Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, Yenisafak.com'a yaptığı değerlendirmede, Fırat Kalkanı Harekatı'nda 7 ay 5 günde ulaşılan taktik hedeflere ve yaklaşık alana Zeytin Dalı Harekatı'nda 58 günde ulaşıldığına dikkati çekerek, Afrin’in çok rahat bir şekilde ele geçirildiğini söyledi.

Zeytin Dalı Harekatı'nda 60. gün. İnfografik: Tunç Çevik
Zeytin Dalı Harekatı'nda 60. gün. İnfografik: Tunç Çevik

Fırat Kalkanı Harekatı'nda ihtiyacı hissedilen ve henüz dünyada savaşlarda denenmeyen insansız uzaktan kumandalı atış platformu UKAP gibi ürünler hızlıca geliştirilip muharebe sahasında test edilecek hale geldiği bilgisini veren Oğuz, şöyle devam etti:

"Başka ülkelerde yıllar alan bu süreçler Savunma Sanayi Müsteşarlığı, güvenlik kuvvetlerimiz ve savunma sanayimizin öngörüsü ve esnek çalışma kabiliyeti ile rekor denebilecek kısa sürelerde muharebe alanında boy gösterebilir hale geldi."

ASELSAN tarafından üretilen UKAP'lar sahada etkin kullanıldı.
ASELSAN tarafından üretilen UKAP'lar sahada etkin kullanıldı.

"Sahadan gelen veriler hızlıca işleniyor"

  • TSK unsurlarınca sahada test edilen sistemlere dair geri dönüş verileri üzerinde ekiplerin çok hızlı çalıştığını ve gelen dönüşler doğrultusunda güncelleme çalışmalarını yaptıklarını anlatan Oğuz, "Yine yıllardır sahadan gelen veriler ve isterler neticesinde Fırtına 2 kundağı motorlu obüsü geliştirildi, hatta testleri başarıyla tamamlanmak üzere. Aynı şekilde IHA, füze, roket, zırh, hassas güdümlü mühimmat gibi onlarca ürün muharebe sahasından gelen verilerle tekrardan gözden geçiriliyor. İnsansız ve otonom sistemler daha öne çıkmaya başladı. Elektronik harp sistemleri de kullanıldı ve geliştiriliyor" ifadesine yer verdi.

İnsansız Hava Araçları harekat boyunca teröristlere göz açtırmadı.
İnsansız Hava Araçları harekat boyunca teröristlere göz açtırmadı.

"Çok önemli kabiliyetler kazanıldı"

Oğuz ayrıca, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında JÖH, PÖH, Jandarma Komando, Güvenlik Korucuları gibi TSK'nın diğer güvenlik güçleriyle ortak harekatlarına sahne olduğunun altını çizerek, "Bu adım, gelecek için açık arazi ve meskun mahallerde çok önemli bir kabiliyet artışı anlamına geliyor. Aynı zamanda, bu kadar farklı tecrübe ve görev tanımına sahip emniyet güçlerinin aynı harekat sahasında ortak görev icrası dünyada eşi görülmemiş bir başarı" dedi.

  • "Türk Hava Kuvvetleri tamamen tek başınaydı"
  • Oğuz, Fırat Kalkanı Harekatı’ndan farklı olarak Türk Hava Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Harekatı'nı hiçbir dış destek verilmeksizin tek başına gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Bu harekatta tanklarımız da Fırat Kalkanı’na oranla çok daha az hasar gördü. Çünkü burada ön cephede değillerdi. Tankların yerine bu harekata özel üretilen 'Standart Dışı Taktik Araçları' sahada sürekli görür hale geldik. Bu da Fırat Kalkanı Harekatı'ndan çıkarılan derslerle ve bu harekata özel hamlelerle yapılan başarılı bir taktik değişikliğin göstergesi idi" ifadesini kullandı.

Geçmiş dönemlerdeki operasyon ve harekatta kimi unsurların hareketlerinin gözlenmesi/bilinmesine rağmen farklı gerekçelerle vurulmadığı kimi dönemlerin geride kaldığına vurgu yapan Oğuz, şunları kaydetti:

İlk defa bölgeye girmeye çalışan Esed ya da İran destekli grupları fark gözetmeksizin vurduk

Fırat Kalkanı Harekatı'nda bir süpürme harekatı icra eden Mehmetçik, Zeytin Dalı'nda çevreleme harekatı seçeneğini kullandı. Burada bizim için önemli olan, TSK'nın her iki harekat tipini de başarıyla uygulayabildiğini tüm dünyaya göstermesi oldu.

Zeytin Dalı Harekatı'nda Fırat Kalkanı'na oranla çok daha fazla sayıda terörist etkisiz hale getirildi."

Afrin'deki hastanenin TSK tarafından paylaşılan görüntüleri.
Afrin'deki hastanenin TSK tarafından paylaşılan görüntüleri.

"Psikolojik harp unsurları kusursuz kullanıldı"

Oğuz ayrıca, çok büyük kısmı yerli olan hassas güdümlü silah ve mühimmatlarımız sayesinde hiçbir sivil kaybına neden olmadan 2 aylık süreyi bıraktığımıza işaret ederek, şunları söyledi:

  • "Alanda belki de en güçlü olduğumuz alanlardan biri de insanlı ve insansız uçar unsurların daha yoğun kullanımı ile alana ilişkin çok yakın gözlemler yapılabilmesiydi. Bu yolla terör örgütünün olası kara propagandaları, Afrin Hastanesi olayında olduğu gibi daha yayılmadan çok net kanıtlarla engellenebildi. Bu adımlar bize Türkiye'nin psikolojik harp konusunda da bütün bileşenleriyle bugüne kadar ki en iyi duruşu sergilediğini kanıtlıyor."

Başlangıcından bu yana “Zeytin Dalı Harekatı”
FOTOĞRAF 46
Title
Bingöl'de 200 komando, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde terör örgütlerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na katılmak üzere bölgeye gitti. Komandolar, Bingöl Havalimanı'nda düzenlenen törenle uğurlandı.
Title
Suriye sınırında konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderilen askeri araçların geçişi sırasında vatandaşlar, askerlere sevgi gösterisinde bulundu.
Title
Suriye sınırında konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderilen askeri araçların geçişi sırasında vatandaşlar, askerlere sevgi gösterisinde bulundu. Osmaniye'den sınır birliğine görevlendirilen bir uzman çavuş, memleketi Hatay'da kendisini karşılayan yakınlarıyla hasret giderdi.
Title
Hatay'ın Suriye sınırında konuşlu komandolar, ant içtikten sonra zırhlı personel taşıyıcılarla Afrin bölgesine hareket etti. Öte yandan, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gönderilen tank ve Zırhlı Personel Taşıyıcıları'nın (ZPT), Kırıkhan ilçesine bağlı Sucu mahallesinden geçerek vatandaşların sevgi gösterileri arasında sınır birliklerine intikal etti.
Title
Harekat kapsamında, Hatay'daki birliklere konuşlandırılan çok sayıda tank, sıfır noktasındaki karakollara sevk edilmek üzere Reyhanlı'ya geldi.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları, Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYDPKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları, Afrin'de terör örgütü PYDPKK'ya ait gözlem noktasını vurdu.
Title
Terör örgütü PYDPKK'nın Afrin'deki mevzilerine Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), çoklu roketatar ve obüs toplarıyla atış yapıldı.
Title
Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri karşısındaki terör mevzileri, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait (TSK) savaş uçakları, çoklu roketatarlar ve obüs toplarıyla ateş altına alındı. Öte yandan sınır hattında askeri araç sevkiyatı sürerken, vatandaşlar araçların geçişi sırasında sevgi gösterisinde bulundu.
Title
Hatay'ın Kırıkhan ilçesinin karşısındaki terör mevzileri, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait savaş uçakları ve topçu birliklerince vuruldu. Öte yandan yerli İnsansız Hava Aracı, Suriye'nin Afrin bölgesinde uçarken dolunayla birlikte objektiflere takıldı.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristlerle silah ve mühimmat taşıyan konvoy, Afrin'in güneydoğusundan şehre yaklaşırken tespit edildi ve kentten 15 kilometre kadar uzaktayken roket atışlarıyla vuruldu.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristlerle silah ve mühimmat taşıyan konvoy, Afrin'in güneydoğusundan şehre yaklaşırken tespit edildi ve kentten 15 kilometre kadar uzaktayken roket atışlarıyla vuruldu.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Zeytin Dalı Harekatında terör örgütü PYDPKK'nın işgalindeki Afrin'e, doğusundaki Azez'den operasyon başlattı.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'in batısındaki Cinderes beldesinde, Deviye köyü ve ona hakim konumdaki 3 tepede PYDPKK'ya yönelik operasyon düzenledi.
Title
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Zeytin Dalı Harekatında terör örgütü PYDPKK'nın işgalindeki Afrin'e, doğusundaki Azez'den başlattığı operasyon devam etti. Operasyonda ÖSO mensupları da yer aldı.
Title
Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik konumdaki Burseya Dağı, ele geçirildi.
Title
Burseya Dağı
Title
Burseya Dağı
Title
Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri karşısındaki terör mevzileri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) topçu birliklerince ateş altına alınırken, sınır hattında askeri araç sevkiyatının da sürdüğü gözlendi.
Title
Suriye sınırında konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderilen komando birlikleri Hatay'a geldi. Zırhlı Personel Taşıyıcılarına (ZPT) bindirilen komandolar sınır birliklerine sevk edildi.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Mehmetçik Afrin'e doğru ilerleyişini sürdürürken, sınır hattındaki birliklerde görevlendirilen kadın subaylar da harekatta aktif görev aldı. TSK'nın kadın subayları (soldan sağa), Bakım Üsteğmen Gülru Gizem Atabey, Topçu Yüzbaşı Dilek Aygün, İkmal Üsteğmen Çiğdem Yüksel, Bakım Üsteğmen Ceren Özçelik, harekata destek verdi.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının Afrin'de terör örgütü PYDPKK'dan temizlediği Sirgaya Tepesi'nin birbirleriyle bağlantılı beton tünellerle çevrili olduğu görüldü.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in Divan Fevkani köyü ve 3 tepeyi teröristlerden arındırdı.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonunu sürdüren Mehmetçik, Afrin'in batısında terör örgütü PYDPKK tarafından kullanılan eğitim kampının da bulunduğu alanda kontrolü ele geçirdi.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'in Mesekanlı, Mamalı ve Atamanlı köylerini, terör örgütünden arındırarak Racu beldesi merkezine dayandı.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in Karri, Şerbanlı ve Şedya köylerini terör örgütü PYDPKK'dan arındırdı. ÖSO mensupları, ağır silahlarla saldırı düzenledi.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Afrin'in kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Kafr Rum köyünü, terör örgütünden arındırdı. Bir ÖSO mensubu, yürümekte güçlük çeken yaşlı kadını sırtında taşıdı.
Title
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütü PYDPKK'nın işgalinden kurtarılan ilk köy olan Şenkal'e siviller dönmeye başladı. Köye, ÖSO güçlerinin denetiminin ardından çevredeki diğer köylerden de göçler başladı. AA ekibinin köyü görüntülediği sırada 5 çocuğuyla beraber bir traktörün kasasında köyüne dönen Ayşe Mahmud, ÖSO güçlerini görünce gözyaşlarına hakim olamayarak askerleri alınlarından öperek teşekkür etti.
Title
Mehmetçik ve Türk Kızılayı, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terörden arındırılan Cinderes'e bağlı Deyr Ballut köyüne insanı yardım ulaştırdı. Askeri sağlık personeli, Deyr Ballut ve çevre köylerden gelenleri muayene etti.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Afrin'in kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Büyük Halobu köyünü terör örgütleri YPGPKK-DEAŞ'tan arındırdı.
Title
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri karşısındaki terör mevzileri, topçu birliklerince vurulurken sınır hattında askeri araç sevkiyatı devam etti.
Title
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri karşısındaki terör mevzileri, topçu birliklerince vurulurken sınır hattında askeri araç sevkiyatı devam etti.
Title
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay'ın karşısındaki terör mevzileri, obüs toplarıyla ateş altına alındı.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bir süre önce Türkiye'nin dört bir yanından bölgeye sevk edilen teröristlerin korkulu rüyası jandarma ve polis özel harekat timleri, Afrin hattında operasyona destek vermeye başladı. Oluşturulan üs noktalarına konuşlandırılan ortak harekat kabiliyetine sahip JÖH ve PÖH'ler, özellikle meskun mahallerde patlayıcı imha ve ev araması faaliyetlerini icra etti.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Mehmetçik ilerleyişini sürdürürken, teröristlerin korkulu rüyası keskin nişancılar da birliklere ateş gücü sağladı.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in Hantalli ve Divan Tahtani köyleri ile üs olarak kullanılan bir noktayı, bir tepe ve bir köy altı yerleşimi teröristlerden arındırdı.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'in batısındaki Cinderes beldesinde, Deviye köyü ve ona hakim konumdaki 3 tepede PYDPKK'ya yönelik operasyon düzenlendi.
Title
Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri karşısındaki terör mevzileri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) topçu birliklerince ateş altına alınırken, sınır hattında askeri araç sevkiyatının da sürdüğü gözlendi.
Title
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay'da konuşlandırılan çok sayıda tank ve zırhlı araç, Suriye sınırına gönderildi.
Title
Hatay'ın Hassa ve Kırıkhan ilçeleri karşısındaki terör mevzileri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) topçu birliklerince ateş altına alındı.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Afrin ilçe merkezini tümüyle ele geçirmesinin ardından, güvenlik çalışmalarını sürdürdü. ÖSO güçleri, sevinç gösterilerinde bulundu.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin ilçe merkezini tümüyle ele geçirmesinin ardından, güvenlik çalışmalarını sürdürdü. İlçe merkezindeki hükümet binasına Türk bayrağı çekildi.
Title
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin ilçe merkezini tümüyle ele geçirmesinin ardından, güvenlik çalışmalarını sürdürdü. İlçe merkezindeki hükümet binasına Türk bayrağı çekildi.
Title
Zeytin Dalı Harekatıyla teröristlerden temizlenen Afrin’de halk yeniden güvenli günlere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Teröristlerin olduğu dönemde çocuklarının zorla silah altına alınmak istendiğini, kendilerinden para toplandığını ve ilçeyi terk etmelerine izin verilmediğini anlatan Afrinliler, Türk askerini görünce mutluluklarını göstermek için kurban kestiklerini söyledi. Afrin'de Kafer Çil Mahallesi'nde yaşayan 60 yaşındaki Melek Salih (sağda), bir askere sarılarak sevgi gösterisinde bulundu.
Title
Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı için sınır hattına giden Mehmetçik, yol kenarında kendilerine sevgi gösterisinde bulunan Suriyeli sığınmacı çocuklara süt dağıttı.
Title
Başlangıcından bu yana “Zeytin Dalı Harekatı”
Başlangıcından bu yana “Zeytin Dalı Harekatı”
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için 20 Ocak'ta başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı” ilk gününden bu yana Anadolu Ajansı tarafından fotoğraflarla dünya kamuoyuna aktarılıyor.

Sivil hassasiyeti Afrin’deki binalarda kendini gösterdi
DÜNYA
Sivil hassasiyeti Afrin’deki binalarda kendini gösterdi

ÖSO Komutanları TVNET'e konuştu: Afrin'e böyle ilerledik!
DÜNYA
ÖSO Komutanları TVNET'e konuştu: Afrin'e böyle ilerledik!

Neden bırakıp kaçtılar?
GÜNDEM
Neden bırakıp kaçtılar?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.