Hayat Gölge Oyunları Yedikuleye geldi

Gölge Oyunları Yedikule’ye geldi

Meva A. Önyurt ve Tuba Karabey’in birlikte yazdıkları Gölge Oyunları Serisi’nin ikinci kitabı raflardaki yerini aldı. Bu yeni kitap Gölge Oyunları 2: Yedikule’nin Yedilisi adını taşıyor.

Abone Ol Google News
Merve Akbaş Yeni Şafak
Gölge Oyunları Yedikule’ye geldi
Gölge Oyunları: Yedikule’nin Yedilisi Meva A. Önyurt- Tuba Karabey Erdem Çocuk 2022 136 sayfa

Meva A. Önyurt ve Tuba Karabey’in birlikte yazdıkları Gölge Oyunları Serisi’nin ikinci kitabı raflardaki yerini aldı. Bu yeni kitap Gölge Oyunları 2: Yedikule’nin Yedilisi adını taşıyor. Erdem Çocuk etiketiyle okurla buluşan kitap, çocuklara kendi kültürlerini bu çağın içinden bir dille anlatıyor. Tabi bunun yanında bol macera ve eğlence de yerini alıyor. Kitap, çocuklara nasihat vermek yerine kendilerini özdeşleştirebilecekleri sıcak karakterler oluşturarak onları heyecanlı bir kurgu içine çekiyor.

ÇOCUKLARA YENİ BİR PENCERE

Bugün dünyamız bizlerin yetiştiği günlerden çok farklı. Ancak globalleşme veya dijitalleşmeyle ne kadar sert biçimde yüzleşsek de bir çocuk hâlâ dünyaya kendi penceresinden masumane biçimde bakıyor. Çocuk edebiyatında da mühim olan çocuğun bu kendi penceresine eğlenerek vakit geçirebileceği zararsız manzaralar çizebilmek. Bu düstur ile hareket ettiği eserde belli olan Meva A. Önyurt ve Tuba Karabey’in Gölge Oyunları Serisi’nde medeniyetimizin bir parçası olan aile ve mahalle dayanışmasına vurgu yapıyor.

İlk kitabı okuyanlar bilecektir: Hikâye ana karakterimiz Şeyma’nın yaz tatili için Reçeli’ye dedesinin yanına gitmesi ile başlıyordu. Hasan Dede’nin çocuklara merhamet, dinlemek, dış görünüşle yargılamamak gibi birçok erdemimizi Arkadaşlık Beyannamesi adı altında imzalatması güzel bir maceranın ve arkadaşlığın temelini atmıştı. Ancak serinin bu ikinci bölümünde arkadaşlıklar büyük bir imtihana girecek.

MACERA İSTANBUL’A TAŞINDI

Yeni kitapta tüm karakterlerimiz bizi biraz daha büyümüş şekilde karşılıyorlar. Şeyma İstanbul’daki Gülbeşeker Mahallesi’ndeki okuluna giderken Reçeli okulunda yangın çıkmasıyla Mehmet, Orhan ve Hafize kısa süreliğine onun yanına misafir öğrenci olarak geliyor. Fakat Şeyma’nın şehirli-köylü ayrımı yapan yakın arkadaşı İpek’in gazabına uğramaları hepimizi üzecek. Bu sırada Şeyma’nın Reçeli’den gelenler ve okul arkadaşlarının arasında sıkışıp kalmasını, hiç ummadıkları bir tarihi eser kaçakçılığının ortasında bulmalarını okuyacağız. Birlik olup bu hırsızlığa mani olabilmek için okul gezisinin rotasını Yedikule Hisarı’na bile çevirecekler. Peki mirasımızı koruyabilmek için ellerinden geleni yaparken birbirlerine ayrımsız bakabilmeyi de öğrenebilecekler mi? Çift yazarlı kitap boyunca komşuluğun, aile olmanın, değerlerimize sahip çıkmanın önemine vurgu yapılıyor. Ancak bir yandan da İstanbul’u Yedikule’den Boğaz’a doğru karış karış gezerek deniz kokusunu yanımıza kadar getiriyor.

İngiltere'de ülke genelini kapsayan sıcak hava dalgasına ilişkin
Dünya

İngiltere'de ülke genelini kapsayan sıcak hava dalgasına ilişkin "üçüncü derece sıcaklık" uyarısı yapıldı

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansınca (UKHSA) yayımlanan üçüncü derece sıcaklık uyarısı 14 Ağustos'a kadar sürecek. Ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklığın 35 santigrat dereceye çıkması bekleniyor.
Dört yaşındaki çocukta maymun çiçeği tespit edildi
Hayat

Dört yaşındaki çocukta maymun çiçeği tespit edildi

Robert Koch Enstitüsü (RKI), Almanya’da 4 yaşındaki bir çocukta maymun çiçeği virüsü tespit edildiğini duyurdu.

Dünyada hızla artan maymun çiçeği virüsü Almanya’da çocuklara da sıçradı. Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, Pforzheim kentinde enfekte olan 2 yetişkin ile yaşayan 4 yaşındaki bir kız çocuğunda maymun çiçeği virüsünün tespit edildiği bildirildi

ABD'de tarım dışı verimlilik ikinci çeyrekte beklenenden az düşüş gösterdi
Dünya

ABD'de tarım dışı verimlilik ikinci çeyrekte beklenenden az düşüş gösterdi

ABD'de tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,6 azalarak beklenenden az düşüş gösterirken, birim emek maliyeti yüzde 10,8 artarak beklentileri aştı. ABD Çalışma Bakanlığı, nisan-haziran dönemine ilişkin tarım dışı iş gücü verimliliği ve birim emek maliyeti verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4,6 azaldı. Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi, yüzde 4,7 azalması yönündeydi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.