Hayat Kovid çocuklarda tik yaptı

Kovid çocuklarda tik yaptı

Pandemide aylarca evde kalan çocuklarda tik bozuklukları başladı. İstem dışı tekrarlanan tikler çoğu kez omuz silkme, kafa sallama, göz kırpma, burun seyirme veye diş sürtme olarak ortaya çıkıyor.

Abone Ol Google News
Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Kovid  çocuklarda  tik yaptı
Arşiv

Pandemide aylarca evde kalan çocuklarda tik bozuklukları başladı. İstem dışı tekrarlanan tikler çoğu kez omuz silkme, kafa sallama, göz kırpma, burun seyirme veye diş sürtme olarak ortaya çıkıyor. Tiklerin erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla iki kat daha fazla görüldüğünü belirten Psikolog Zeynep Öztürk, “Motor ve vokal olarak iki grupta incelenen tikler daha çok ilkokul dönemi çocuklarında görülüyor. Tik bozukluklarının en sık görüldüğü dönem ise 7-12 aralığı” dedi.

5 ETKİLİ YOL

Çocukları korumak için alınacak 5 yöntem şöyle:

1-Huzurlu bir aile ortamı oluşturun.

2-Mükemmeliyetçi tutum yerine çocuğunuzun kapasitesi ve gelişimine uygun bekletiler içinde olun.

3-Düzenli uyku uyumasına özen gösterin.

4-5-6 yaşlarından itibaren bir spor dalına yönlendirin.

5-Çocuğunuzu telefon, bilgisayar, tablet, televizyon gibi teknolojik aletlerden uzak tutun.

Koprolali hastalığı nedir?
HAYAT
Koprolali hastalığı nedir?

Dakikada 10 defa tüküren adamın dramı
OYNAT
Dakikada 10 defa tüküren adamın dramı
5 yaşındayken tik bozukluğu olarak bilinen '''Tourette Sendromu'''na yakalanan iki çocuk babası Muhammed Ali Bilgiç, dakikada en az 10 defa tükürüp, küfür ediyor. Eşini istemeye gittiğinde de küfür ettiğini gözyaşları içinde anlatan Bilgiç'''in hastalığına çare bulunamıyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.