|

1 euro'luk kulüp başkanı gözaltında!

İtalya'da girdiği borç krizinden dolayı iflasın eşiğine gelen Serie A kulüplerinden Parma'yı geçen ay 1 euro'ya satın alan çiçeği burnunda başkanı Giampietro Manenti gözaltına alındı.

Yeni Şafak
12:41 - 18/03/2015 Çarşamba
Güncelleme: 10:46 - 18/03/2015 Çarşamba
DHA

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, Roma Başsavcılığı koordinasyonunda, Mali Polis'in operasyonuyla çok sayıda şehirde eş zamanlı yapılan operasyonlar neticesinde, aralarında Giampiero Manenti'nin de bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı.


Geçtiğimiz ay Parma Kulübü'nü satın alan Manenti ile diğer şüphelilerin, yasadışı fonları kullanmak, dolandırıcılık, sahtekarlık, kara para aklama ve mafya usulleri kullanarak kendini aklama gibi suçlarla itham edildiği öne sürüldü.


1 euro'ya satıldı

Müzesinde 4 Avrupa kupasının yanı sıra, çok sayıda İtalya kupa şampiyonlukları bulunan Parma Kulübü, Şubat ayında Giampiero Manenti'nin yönetiminde olduğu Slovenya menşeli Mapi Group'a sembolik bir rakama; 1 Euro'ya satılmıştı.

Borç gırtlağı aştı

Futbolcu ve teknik kadronun maaşlarını ödeyemeyen sarı-lacivertli ekibin, 100 milyon Euro'nun üzerinde borcu olduğu belirtiliyor. Manenti, en kısa sürede kulübün borçlarını temizleyeceği ve maaşları ödeyeceği vaadinde bulunsa da, yaklaşık bir aydır bu konuda hiçbir adım atmamakla suçlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Serie A'daki kulüplerin çoğu, Parma'ya 5 milyon Euro kredi vererek, sezonu tamamlamasına yardımcı olacak kaynağı yaratmıştı.

İflas duruşması yarın

Kulübün iflasının görüşüleceği duruşmanın ise yarın yapılacağı açıklandı.

Maaşları ödemediği gerekçesiyle Aralık ayında, 9 puanla son sırada bulunduğu ligde 1 puanı silinen Parma'nın, geçtiğimiz hafta 2 puanı daha alınmıştı.

Torino maçına çıkamayabilirler

Asgari giderlerini dahi karşılayamadığı için iki maç oynayamayan Parma'nın, Pazar günü Torino karşısındaki maça da çıkamayabileceği belirtildi. Cassano ve Felipe'nin kontratlarını feshettiği ekip, ocak ayında da birçok oyuncusuyla daha yollarını ayırmıştı.

Parma'da eski kulüp başkanı Tommaso Ghirardi ve sportif direktör Pietro Leonardi ise dört ay hak mahrumiyeti cezası almıştı
#serie a
#parma
#italya
#başkan
#Giampietro Manenti
9 yıl önce