|

Bursasporlu Harun: Asla pes etmedim

Bursaspor'da gösterdiği performansla A Milli Takım'a çağırılan yeşil beyazlı takımın kalecisi Harun, TamSaha Dergisi'ne yaptığı açıklamada hedeflerini açıkladı.

Yeni Şafak
10:30 - 1/12/2014 Pazartesi
Güncelleme: 10:38 - 1/12/2014 Pazartesi
DHA

Bursaspor'da Ivankov, Carson ve Frey gibi tecrübeli kalecilerle çalışan Harun, onları gözlemleyerek kendisini geliştirdiğini vurgularken şöyle dedi:


"Ivankov'la bir sezon çalıştım. Gerçekten de çok iyi bir insan ve çok başarılı bir kaleciydi. Onun pozisyon alışını çok başarılı buluyordum ve bu yönünü örnek almaya çalıştım. Scott Carson'dan bir kalecinin nasıl çabuk davranabileceğini öğrendim. Sebastian Frey zaten büyük takımlarda oynamış çok tecrübeli bir isimdi ve onun da tecrübelerinden yararlandım."


"PES ETMEDEN ÇALIŞTIM"

Birinci kaleci olacağına hep inandığını ve bu yüzden de pes etmediğini söyleyen Harun, açıklmamısını şöyle sürdürdü:


"Ertuğrul Sağlam döneminde takıma geldiğimde henüz 21 yaşındaydım ve çok eksiğim olduğunu biliyordum. O dönemde 3'üncü kaleciydim ve daha çok yol almam, pişmem gerekiyordu. Kaleci antrenörümüz Öztürk Tanrıbilir'in o dönemde bana büyük yardımları oldu. İlk iki sezonumda pek şans bulamasam da 3'üncü sezonumda 2'nci kaleci pozisyonuna geldim ve kupada, ligde zaman zaman oynamaya başladım. Eğer o dönemde şans bulamasaydım, belki gideyim, derdim ama 2 sezonluk pişme sürecinin ardından yavaş yavaş oynama fırsatı da yakalayınca birinci kaleci olmaya yaklaştığımı hissettim. Birinci kaleci olacağıma inanıyordum ve bunun için hiç pes etmeden çalıştım."


"ŞENOL GÜNEŞ'İN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARMAMAK İSTİYORUM"

Teknik direktörü Şenol Güneş'in kendisine formayı teslim ettiğini, onun güvenini boşa çıkarmamak için elinden geleni yaptığını ifade eden Harun, şunları söyledi:


"Geçtiğimiz sezonun son 5 maçında kaleyi korumuştum. O maçlarda iyi bir performans gösterdiğimi ve bu fırsatı iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Şenol Güneş geldikten sonra Türk kalecilere ve dolayısıyla bana da güvendiğini söyledi ve formayı teslim etti. Ben de bu güveni boşa çıkarmamak için elimden geleni yapıyorum. Şenol Güneş, hem çok iyi bir hoca hem de çok iyi bir insan. Saha içinde ve dışında bize çok yardımcı oluyor. Türk futbolcular için de büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Bana eksiklerimi söylüyor ve gidermem için de çok yardımcı oluyor. Tabiî ki herkes dört dörtlük değildir, herkesin bir takım eksiklikleri vardır. Önemli olan bunları bilmektir. Bir kaleci için de hangi noktalarda eksik olduğunu bilmek ve bunun üzerinde çalışmak çok önemlidir. Ben de bu doğrultuda çalışıyorum. Özellikle takımla iletişim konusunda daha iyi olmamı istiyor. Bir maçta yan topta hata yaptığımda o hatamı gösteriyor. Her maç değerlendirmesinde mutlaka benimle ilgili noktalara da temas ediyor ve ben de onun söylediklerine dikkat ederek kendimi biraz daha geliştirmeye uğraşıyorum. Diğer yandan siz de özeleştirinizi yapmak zorundasınız. Ben de iletişim konusunda eksiklerim olduğunu biliyorum. Bu da uzun süre oynamamaktan kaynaklanıyor. Ama düzenli bir biçimde oynadıkça ve arkadaşlarımla saha içinde birlikte oldukça bu eksikliğimi de yavaş yavaş giderdiğimi fark ediyorum."


"KALECİ TAKIM İÇİN 1 PUAN ANLAMINA GELİR"

"Ben bir kalecinin takım için 1 puan anlamına geldiğini düşünüyorum" diyerek açıklamasını sürdüren Harun, şöyle devam etti:


"Elbette puanları takım kazanır veya kaybeder ama bir kaleci, takımının kötü oynadığı, gol atamadığı bir günde göstereceği performansla gol yemezse, bu da kazanılmış 1 puan anlamına gelir. Kalecinin takım için çok önemli bir konumda olduğunu ve bazen tek başına bile bir maçı kurtarabileceğini düşünüyor, her maça da bu sorumlulukla çıkıyorum."


"1 NUMARAM NEUER"

Beğendiği ve örnek aldığı kalecileri de açıklayan Harun, bu konuda şöyle konuştu:

"Benim dünyadaki 1 numaram Manuel Neuer. Komple bir kaleci. Ayak tekniğiyle, yan toplardaki hâkimiyetiyle, karşı karşıya pozisyonlardaki başarısıyla mükemmel bir kaleci. Keza Chelsea'nin genç kalecisi Courtois'yı da çok beğeniyorum. Türkiye'de Volkan Demirel ve Fernando Muslera çok iyi kaleciler. İzleyerek öğrenmenin de bir yöntem olduğunu biliyorum ve fırsat buldukça Avrupa Ligi'nden maçlar izleyerek oradaki kalecileri gözlemliyorum."

"ŞAMPİYONLUK NEDEN BİR DEFA DAHA OLMASIN"

Bursaspor olarak üst sıralarda yer almayı, Avrupa kupalarına katılmayı hedeflediklerini belirten Harun, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Şampiyonluk konusuna gelince, bir defa oldu, neden bir defa daha olmasın? Ama unutulmaması gereken bir şey var; Bursaspor şampiyon olduğu sezonda da yola şampiyonluk hedefiyle çıkmamıştı. Maç kazandıkça hedefiniz büyüyor. Biz de iyi oynamak ve sonunda ulaşabileceğimiz en iyi noktada ligi tamamlamak istiyoruz. Şu anda takımla taraftar arasında geçen sezondan beri devam eden bir iletişim problemi var. Maçlarımızda eskisi kadar fazla taraftar desteği bulamıyoruz. Oysa Bursa büyük bir kent ve bir futbol şehri. Taraftarımızın da desteğini arkamıza alırsak daha iyi noktalara ulaşabileceğimizi düşünüyorum."


"AVRUPA'DA BİR TAKIMIN KALESİNİ KORUMAYI AMAÇLIYORUM"

Kendi hedefi konusunda da açıklamalarda bulunan Harun, tecrübe kazandıktan sonra Avrupa'da bir takımın kalesini korumayı amaçladığını belirtti. Başarılı file bekçisi, bon olarak şunları söyledi:


"Her zaman çok çalıştım ve asla pes etmedim. Bir gün iyi yerlere geleceğimi biliyor, hep bunun hayalini kuruyordum. Çok genç yaşta oynama fırsatı bulmam da işime dört elle sarılmamı sağladı. Bursaspor'daki ilk yıllarımda yedek kaldığım dönemde de gelecek fırsatı en iyi şekilde kullanmak üzere hep iyi çalıştım ve sonunda verilen fırsatları iyi kullanarak bugünkü noktaya ulaştım. Ama hep daha iyisi olduğunu biliyorum ve hiç rehavete kapılmadan o daha iyiye ulaşmak için çalışmayı sürdürüyorum. Bugün Millî Takım kadrosundayım ama ben bu formayı giymek ve maça çıkmak istiyorum. Bursa'da mutluyum ve Bursaspor'un kalesini uzun yıllar korumak istiyorum. Uzun vadedeki hedefim ise iyice tecrübe kazandıktan sonra Avrupa'da bir takımın kalesini korumak.

#Ivankov
#Carson
#frey
9 yıl önce
default-profile-img