Teknoloji Yerli 5G ses verdi İnternet hızı 100 kat artacak

Yerli 5G ses verdi: İnternet hızı 100 kat artacak

Türkiye’nin yerli imkânlarla geliştirdiği 5G altyapısı üzerinden ilk sesli görüşme dün yapıldı. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Milli gayret ve alın teri ile geliştirilmesi sürecinde önemli bir eşiği geride bıraktık. 5G, internet hızını 100 kata kadar artıracak” dedi. Karaismailoğlu, en geç 1.5 yıl içinde yerli 5G ürünlerinin ticari hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Yerli 5G ses verdi​: İnternet hızı 100 kat artacak
Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1-1,5 yıl içinde yerli 5G ürünlerini ticari hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

İnternet hızını 100 kata kadar çıkarabilen teknolojiye sahip olma yolunda önemli bir eşiği daha atlattı. Yerli ve milli olarak geliştirilen 5G altyapısı üzerinden ilk sesli görüşme dün Ankara’da gerçekleştirildi. İlk görüşmeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 5G özelliğine sahip cep telefonuyla yaptı. Düzenlenen törende konuşan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 5G altyapıları için kritik önemdeki çekirdek şebeke, baz istasyonu, 5G’ye özel yönetim, servis ve operasyonel yazılım ürünlerinin, yerli ve milli gayret ve alın teri ile geliştirilmesi sürecinde önemli bir eşiği geride bıraktıklarını söyledi.

1-1,5 YIL İÇİNDE DEVREYE ALINACAK

  • Türkiye’nin milli ekonomik bağımsızlık yolunda son 19 yılda çok önemli atılımlar yaparken, teknoloji alanında da bu yaklaşımın sonuçlarını almaya devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, “Sektörümüzde rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda, zaman odaklı bir başarıyı hedeflememiz, önümüzdeki azami 1-1,5 yıl içinde ürünlerimizi ticari hale getirmemiz gerekiyor. Firmalarımızın bir araya gelmesiyle kamu-özel sektör iş birliğinin güzel bir örneğini sergiledik. Pandeminin tüm olumsuz şartlarına rağmen ülkemizin hedefleri için 5G’ye giden yolda gece gündüz çalıştık” dedi.

PİYASASI BÜYÜYOR

Vatandaşların hayat standardını yükseltecek önemli projelere imza attıklarına dikkati çeken Karaismailoğlu, “Bu projelerimiz arasında 5G, hayatımıza kazandıracağı müthiş hız nedeniyle ön plana çıkıyor” diye konuştu.

  • Karaismailoğlu, 2020 yılı sonu itibarıyla dünyada 7 milyardan fazla mobil telefon aboneliği bulunduğuna işaret ederek, mobil internet aboneliğinin ise dünya nüfusunun yüzde 75’ini aştığını bildirdi. Karaismailoğlu, 2025 yılına kadar, küresel bağlantıların yüzde 20’sini 5G teknolojilerinin oluşturacağını öngördüklerini belirtti. Karaismailoğlu, tüm dünyada mobil şebeke işletmecilerinin gelecek beş yıl içinde şebekelerine 1,1 trilyon dolardan fazla yatırım yapması ve bu yatırımın yaklaşık yüzde 80’inin 5G teknolojisine olmasının beklendiğini kaydetti.

4,5G'NİN PAYI %20’yi aştı

Türkiye’nin yerli imkânlarla geliştirdiği 5G altyapısı üzerinden ilk sesli görüşme dün yapıldı. 1-1,5 yıl içinde yerli 5G ürünlerinin ticari hale getirmeyi hedeflediklerini belirten, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Milli gayret ve alın teri ile geliştirilmesi sürecinde önemli bir eşiği geride bıraktık. 5G, internet hızını 100 kata kadar artıracak” dedi.

EDİRNE'DEN KARS'A 4,5G VAR

  • Türkiye’nin her alanda gelişmesiyle birlikte, vatandaşların teknolojinin imkanlarından artık daha fazla faydalandığına dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti: “Bugün Edirne’ye de gitseniz, Kars’a da gitseniz, 7’den 77’ye herkesin, 4,5G teknolojisini kullandığını göreceksiniz. 2020 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 66 milyonu mobil internet olmak üzere toplam internet aboneliğimiz 82,4 milyonu buldu. Ülkemizde mobil şebekeler üzerinden bağlanan makine sayısı, yani makineler arası iletişim abone sayısı 6,5 milyonun üstünde. 2020 yılında 16,7 milyar liraya ulaşan altyapı yatırımı, bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 30 arttı.”
Türkmenistan ile ticaret hedefi 5 milyar dolar: 9 maddelik ortak bildiri imzalandı
Dünya

Türkmenistan ile ticaret hedefi 5 milyar dolar: 9 maddelik ortak bildiri imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’da mevkidaşı Berdimuhammedov ile ortak anlaşmalara imza attı. Erdoğan “Türkmenistan’la ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmakta kararlıyız” dedi. Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15’inci Liderler Zirvesi için gittiği Aşkabat’ta “Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanında da görüş alışverişinde bulunduk. Bugün imzaladığımız ortak bildiri 9 maddeden oluşuyor. Kardeş Türkmenistan’la zemini daha da güçlendiriyoruz. Anlaşmaların hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.
Arnavutluk Kosova ile birleşiyor
Dünya

Arnavutluk Kosova ile birleşiyor

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ‘Büyük Arnavutluk mümkün’ çıkışının ardından şimdi de Kosova ile birleşmek için yapılacak bir referandumda ‘evet’ oyu vereceğini açıkladı. Elbasan’da Arnavutluk ile Kosova’nın 7’nci görüşmesinde, iki ülke arasında 14 anlaşma imzalandı. Bu çerçevede sınırlarda polis kontrolü yerine kamera kontrolüne geçilmesine karar verildi
Türkiye'deki kayıtlı drone sayısı 55 bini aştı
Gündem

Türkiye'deki kayıtlı drone sayısı 55 bini aştı

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği İHA ve SİHA’ların savunma sanayiinde gösterdiği performans, bu alana ilgiyi artırdı. Eylül ayı itibarıyla İHA pilot lisansına sahip kişi sayısı rekor kırarak 567 bin 65’e, kayıtlı drone sayısı 55 bin 725’e yükseldi. İHA eğitimi veren kuruluşların sayısı ise 54’e ulaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.