Ekonomi Bir gündebir yıllık ihracat

Bir günde bir yıllık ihracat

1974’te bir yılda 1,5 milyar dolarlık ihracat yapan Türkiye, 1990’da bunu bir ayda yapabilir konuma geldi. Bugün ise aynı miktara bir günde ulaşıyor. Türkiye, 15 Ekim günü 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha fazla güçleneceğiz” dedi.

Abone Ol Google News
Ekonomi Servisi Yeni Şafak
Bir günde bir yıllık ihracat
Arşiv

Türkiye’nin ihracattaki başarısı, geçmişle kıyas kabul etmeyecek kadar büyük. Eylül’de 20 milyar 783 milyon dolarla bütün zamanların en yüksek aylık rakamına imza atan Türkiye, günde 1,5 milyar dolar ihracata imza atıyor. 1974’te bir yılda 1,5 milyar dolar ihracat yapan Türkiye, 1990’de 1,5 milyar dolarlık ihracatı bir ayda yapabildi. Bugün ise geçmişteki bir yıllık 1,5 milyar dolarlık ihracatı 1 günde yapıyor.

Mehmet Muş
Mehmet Muş

BAKAN MUŞ DİKKAT ÇEKTİ

Bu karşılaştırmayla ihracattaki başarıya dikkat çeken Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Türkiye 1974’te bir yılda 1,5 milyar dolarlık ihracat yapıyordu. 1990’da bir ayda 1,5 milyar dolarlık ihracat yapıyordu. Dün bir günde 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptık. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha güçleneceğiz” dedi. Türkiye’nin 15 Ekim günü yani önceki gün bir günde 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptığına vurgu yapan Bakan Muş, “İhracattaki başarı sürecek, Türkiye büyüyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı: Cumhuriyet tarihinde rekor
EKONOMİ
Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı: Cumhuriyet tarihinde rekor

İHRACATÇININ YENİ KIZIL ELMASI 300 MİLYAR DOLAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in kayıtlarına göre; Türkiye en yüksek günlük ihracata 1.6 milyar dolarlık seviyeyle bu yaz imza attı. 16 Temmuz günü 1,6 milyar dolarlık ihracat, 14 Temmuz günü ise 1,5 milyar dolar ihracat yaptı. 30 günlük Eylül ayı ihracatı üzerinden yapılan hesaplamayla Türkiye günde 692.7 milyon dolar, saatte ise 29 milyon dolar ihracat yapar duruma geldi. 50 yıl önce yani 1971 yılında yapılan 676 milyon dolarlık yıllık ihracatı şimdi bir günde yapan Türk ihracatçı ailesinin yeni hedefi yıllık 300 milyar dolarlık ihracat.

Son günlerde sıkça vurgulanan “2026’da 300 milyar dolarlık ihracat” hedefi için Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi yeni stratejiler belirliyor.

İllerde de rekor

  • İhracattaki bu başarının altında illerin gösterdiği yüksek performans var. Eylül ayında 66 il ihracatını artırdı. 16 il ise tarihinin aylık en yüksek ihracata imza attı. Aylık en yüksek ihraçtı yakalayan iller şöyle: İstanbul, Kocaeli, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Adana, Samsun, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Eskişehir, Zonguldak, Karabük, Balıkesir,Uşak, Aksaray ve Edirne.

Bu fotoğraf hakkında bir şeyler
Bu fotoğraf hakkında bir şeyler

Açılan esnaf iş yeri kapananın 3,8 katı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde kapanandan 3,8 kat fazla esnaf iş yeri açıldığını açıkladı. Muş, “Pandemi döneminde kapanan esnafın 3,8 katı, yani 431 bin 700 esnaf, tescil (açılış) yapmıştır. 2020’de kapanan esnaf sayısı 2019’a göre %13,4 düşüş ile 99 bin 500 olmuş, açılan iş yeri sayısı ise %53 artmıştır” dedi.

İhracatçı siparişe yetişemiyor
EKONOMİ
İhracatçı siparişe yetişemiyor
CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun paylaştığı fotoğraf tepki topladı: HDP'li Gergerlioğlu'na 'dost' dedi
Gündem

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun paylaştığı fotoğraf tepki topladı: HDP'li Gergerlioğlu'na 'dost' dedi

Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ederken, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’yla beraber olduğu bir fotoğraf paylaştı. CHP’li bir diğer vekil Cihangir İslam’ın da eşlik ettiği görüşme, Tanrıkulu ve Gergerlioğlu tarafından “Bir aradayız” notuyla paylaşıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda konuştu
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 40. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında "Yer yüzünün süsü camiler olduğu gibi camilerin süsü de cemaattir özellikle gençlerdir. Gençler ve çocuklarla dolmayan camiler mahzun kalmıştır. Aynı durum Avrupa başta olmak üzere vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı yerler için de geçerlidir. Caminin sosyal hayattaki ağırlığını güçlendirecek çalışmamalara ağırlık verdi" ifadelerine yer verdi.
Fenerbahçe-Eintracht Frankfurt maçına doğru
Spor

Fenerbahçe-Eintracht Frankfurt maçına doğru

UEFA Avrupa Ligi'nde Eintracht Frankfurt'la karşılaşacak olan Fenerbahçe'de Teknik Direktörü Vitor Pereira ve futbolcu Jose Sosa yarınki maç öncesinde açıklamalarda bulundu. Pereira, taraftarlarının önünde kazanıp 3 puanı almak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederken Sosa grubu kaçıncı sırada bitirdiklerinden bağımsız olarak bu turnuvaya saygı duyduklarını gösteren bir performans sergilemek istediklerini belirtti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.