EkonomiTaşeronda başvuru 600 bini aştı

Taşeron işçide son dakika gelişmesi- Kaç taşeron işçi başvurdu?

Taşeronda başvuru 600 bini aştı

11 Ocak’ta başvuruları tamamlanan taşeron işçilerin kadroya geçişi için yapılan başvuru sayısı 600 bini aştı. Güvenlik soruşturmasından geçer not alanların kadroya geçiş süreci de başladı.

Nur Banu ArasYeni Şafak
 Sarıeroğlu, 10 günde başvuru sayısının 600 bini aştığını söyledi.
Sarıeroğlu, 10 günde başvuru sayısının 600 bini aştığını söyledi.

Taşeron işçilerin kadroya geçişinde başvurular 11 Ocak’ta tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 10 günde başvuru sayısının 600 bini aştığını söyledi. Söz konusu rakamın artacağını aktaran Sarıeroğlu, “Bölge müdürlüklerinin başvuruları henüz yansımadı. Biz başvuru yapma konusunda bir sınırlama koymadık. Bu yüzden herkes başvuru yapabildi. 4 Aralık 2017’ye kadar taşeron statüsünde olan ve başvuru hakkı bulunanların başvurusu kabul edildi. Buna uymayanlarınki reddedildi” dedi. Sarıeroğlu, Çalışma Bakanlığı’nda taşeron işçinin kadroya geçebilmesi için tüm il ve ilçe müdürlüklerinde sözlü sınav yapılacağını da bildirdi.

Kadroya geçişler başladı

Başvuruları kabul edilebilecek şartları kapsayan taşeron işçiler hakkında güvenlik soruşturmaları da başladı. Soruşturmayı tamamlayan kurumlar, kadroya geçiş sürecini başlattı. Bu çerçevede tespit komisyonları, daimi işçi kadrosuna geçiş başvurularının sonuçlarını açıklamaya devam ederken kadro bekleyen işçiler bağlı bulundukları idarelerin resmi internet siteleri üzerinden sonucu takip edebiliyor.

  • Memur anne babalara müjde
  • Öte yandan, yaklaşık 1 milyon memur annenin beklediği yarı zamanlı çalışma ile ilgili düzenlemedede sona gelindi. Memur annenin, doğum izni bittikten sonra yarım gün çalışıp tam gün maaş alacağı düzenlemenin çok yakında Başbakanlık’a gönderileceği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, ilgili bakanlıklardan gelecek bilginin ardından tekrar güncellenecek olan düzenleme sadece memur anneleri değil eşi doğum yapan memur babaları da kapsayacak.
Aşiretimle hazırım
Gündem

Aşiretimle hazırım

Şırnak’taki kanaat önderleri, Afrin’den teröristleri temizlemek için harekâta katılmak istediklerini bildirdi. Aşiret reislerinden Arslan Tatar, Afrin’deki operasyonu desteklediklerini belirterek, ailelerinden 2 bin kişinin operasyona gitmeye hazır olduğunu söyledi.
Rant kapısı olmayacak
Ekonomi

Rant kapısı olmayacak

Şeker fabrikalarının özelleştirmesi tartışmasına birinci ağızdan açıklık getirildi. Fabrikaların rant kapısına dönüşmeyeceğini vurgulayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kuruluşlardaki memur ve işçilerin hakkını korumak için özel hükümler getirdiklerini anlattı. Bakan Ağbal, üretimi düşen fabrikanın Türk Şeker’e geçeceğini belirterek, "Dileyenler diğer kamu kurumlarında 12 ay boyunca çalışabilecek" dedi.
Yüksekova'da zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama
Gündem

Yüksekova'da zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde PKK'lı teröristlerce refüje yerleştirilen patlayıcı, zırhlı polis aracının geçişi sırasında infilak ettirildi. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.
Sağlık Bakanlığından 'insanların acılarıyla dalga geçen çalışanlara' soruşturma
Hayat

Sağlık Bakanlığından 'insanların acılarıyla dalga geçen çalışanlara' soruşturma

Sağlık Bakanlığınca, 'İnsanların Acıları ile Dalga Geçen Sağlık Çalışanları' isimli videoyu sosyal medyadan paylaşan görevlilerle ilgili soruşturma açıldı.
Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı
Spor

Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı

FIFA menajeri Bayram Tutumlu, Roma'da müthiş bir performans sergileyen ve tüm dikkatleri üzerine çeken Cengiz Ünder hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutumlu, milli futbolcumuz için belirlenen değeri de söyledi.