Gündem Türkiyede bir ilk Fetih kutlamaları simge mekanlarda görsel şölene dönüştü

Türkiye'de bir ilk: Fetih kutlamaları simge mekanlarda görsel şölene dönüştü

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İstanbul'un Fethi'nin 568'inci yıl dönümü kutlamaları nedeniyle organizasyon düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın video mesajıyla başlayan gösteriler, Fetih Suresi tilaveti ve görsel şölen ile devam etti. Erdoğan mesajında, "Fetih heyecanının gençlerimizin yüreklerini dalga dalga sardığına inanıyorum. Ecdadımızın hatırasına mirasına sahip çıkıyoruz." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
​Fethin 568inci yıl dönümü kutlamaları | İstanbulda fetih kutlamaları canlı yayın izle |
İstanbul'da fetih kutlamaları

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen İstanbul'un Fethi'nin 568'inci yıl dönümü kutlamalarının canlı yayını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasıyla başladı.

"Ecdadımızın mirasına sahip çıkıyoruz"

Fethin yıl dönümü nedeniyle bir video mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Fetih heyecanının gençlerimizin yüreklerini dalga dalga sardığına inanıyorum.

Biz geçtiğimiz yıl Ayasofya'yı yeniden ibadete açarak, önceki yıl Büyük Çamlıca Camii'ni hizmete vererek, dün de Taksim Camii'nde ilk Cuma'yı eda ederek ecdadın mirasına sahip çıktığımızı gösteriyoruz.

Yollarıyla, köprüleriyle, Marmaray'la, Avrasya Tüneli'yle, metrolarıyla, parklarıyla; hepsinden önemlisi doğrudan insanımıza sunduğumuz nice hizmetlerimizle İstanbul'u geliştirip güzelleştirerek emaneti koruyoruz.

Dün okçularımızla yazdığımız destanı bugün insansız hava araçlarımızla, yazılımlarımızla, üretimimizle, ihracatımızla tekrarlıyoruz. Bütün bunları da tıpkı ecdadın okçuluğa verdiği ehemmiyetin, ona yüklediği misyonun hassasiyetiyle yürütüyoruz.

Gençlere spor ve sanat tavsiyesi

Kökleriyle bağı kopmuş bir ağacın ayakta kalamayacağı gibi inanç ve kültür kökleriyle bağı kopmuş bir toplum da varlığını uzun süre devam ettiremez. Gençlerimizden okçuluk, binicilik, kılıç, hat, tezhip gibi geleneksel spor ve sanat dallarıyla günümüze ait her türlü sosyal ve kültürel faaliyeti işte bu anlayışla yürütmelerini bekliyoruz. Akli selim ile düşünen kalbi selim ile hisseden, zevki selim ile inşa eden gençlerimizi gördükçe geleceğimize daha güvenle bakıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 9. Uluslararası Fetih Kupası’nda yarışan gençlere teşekkür
OYNAT 05:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 9. Uluslararası Fetih Kupası’nda yarışan gençlere teşekkür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Fetih Kupası'nda yarışan gençlere teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 'İstanbul'un Fethi'nin 568. yılı vesilesiyle Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Fetih Kupası'nda yarışan, geleneksel spor dallarımıza sahip çıkan gençlerimizin her birine teşekkürlerimi iletiyorum.' ifadelerini kullandı.

Simge mekanlarda görsel şölen

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajının ardından kutlamalar Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi'nin tilaveti ile devam etti.

Surenin ardından kentin simge mekanlarında görsel şölen yaşandı.

Türkiye'de bir ilk: Fetih kutlamaları simge mekanlarda görsel şölene dönüştü
OYNAT 03:34
Türkiye'de bir ilk: Fetih kutlamaları simge mekanlarda görsel şölene dönüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajıyla başlayan Fetih kutlamaları, Ayasofya'daki Fetih Suresi tilavetinin ardından, Galata Kulesi ve Ayasofya Camii'nde ilk kez denenen sky mapping gösterisi ile devam etti. Görsel şölen, İletişim Başkanlığı'nın Twitter hesabından canlı olarak yayınlandı.

Galata Kulesi ve Ayasofya Camii'nde Türkiye'de ilk kez denenen "sky mapiing" gösterisi düzenlendi.

Gösteri bir görsel şölene dönüştü.

Tarihin akışını değiştiren zafer: İstanbul'un fethinin 568. yılı
GÜNDEM
Tarihin akışını değiştiren zafer: İstanbul'un fethinin 568. yılı

Osmanlı tarihçisi Tursun Bey'in Fatih dönemindeki gaza ve fetihleri anlattığı Târîh-i Ebü’l-Feth Ketebe Yayınları'ndan çıktı
HAYAT
Osmanlı tarihçisi Tursun Bey'in Fatih dönemindeki gaza ve fetihleri anlattığı Târîh-i Ebü’l-Feth Ketebe Yayınları'ndan çıktı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.