Gündem HDPden Kobaniye terör hattı

HDP’den Kobani’ye terör hattı

Barış Pınarı Harekatı’nda Rasulayn’da yakalanan terörist Makbule. S., PKK ile HDP arasındaki bağlantıyı deşifre etti. HDP Diyarbakır İl Binası’ndan Suriye’ye gönderildiğini anlatan terörist, “5-6 bayan ile birlikte geceyi geçirdim. Sabah bizi Kobani’ye götürdüler” dedi.

Osman Özgan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Barış Pınarı Harekatı’nda Rasulayn’da yakalanan terörist Makbule. S., HDP, PKK ile terör örgütünün Suriye kolu PYD/YPG arasındaki trafiği deşifre eden itiraflarda bulundu. Makbule S., PKK tarafından çocukları kaçırılan annelerin eylemini sürdürdüğü HDP Diyarbakır İl Başkanlığından PYD/YPG’nin Kobani yapılanmasına katıldığını ve örgütsel eğitim aldığını anlattı. Şüpheli, harekat başladıktan sonra da Rasulayn’a gönderildiğini ve burada silah ve mühimmat dolu evin bulunduğu bir mezranın sorumluluklarına verildiğini belirtti. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca, Makbule S. hakkında dava açıldı. Başsavcı Tolgahan Öztoprak tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelinin, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, Kasten öldürmeye teşebbüs ve Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından cezalandırılması istendi.

2016’DA DAĞ KADROSUNA KATILDI

  • İddianamede, şüphelinin Nisan 2016’da PYD/YPG’nin kırsal kadrosuna katıldığı, Kobani’nin (Ayn-el Arap) Derbazi Köyü’nde ideolojik, siyasi ve silahlı eğitim aldığı anlatıldı. Bu eğitimin ardından ise şüphelinin “KONGRA-STAR” isminde kadın örgüt mensuplarından oluşan yapı içerisinde toplum çalışması adı altında propaganda çalışması yaptığı aktarıldı. Makbule S.’nin “Asmin-adır” kod adını kullandığı da kaydedildi.

HDP BİNASINDAN KOBANİ’YE GİTTİK

Şüpheli Makbule S., ifadesinde, HDP, PKK ve Suriye kolu PYD/YPG arasındaki iş birliğini ortaya koyan önemli itiraflarda bulundu. Makbule S., çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan annelerin hala eylem yaptığı HDP Diyarbakır İl Başkanlığından Kobani bölgesine geçtiğini anlattı. Makbule S., “Tunceli’deyken örgüte katılma imkanım vardı. Ancak Türkiye içerisinde örgütün dağ kadrosuna katılmak istemediğimden Diyarbakır’a gittim. Diyarbakır’a indikten sonra direkt HDP il binasına gittim. Gençlik çalışması yapanların yanına geldiğimi ve Rojova (Suriye ülkesinin kuzey bölgesi) bölgesine gitmek istediğimi söyledim. ‘Tamam o zaman bu akşam HDP il binasında kal, ertesi gün birkaç arkadaşla beraber seni Suriye’ye gönderelim’ dediler” ifadelerini kullandı.

5-6 KİŞİYLE BODRUMDA

HDP il binasından Kobani’ye nasıl geçtiklerine ilişkin bilgiler de veren Makbule S., şunları kaydetti: “Ben o gece HDP il binasının bodrum katında 5-6 bayan ile birlikte geceyi geçirdim. Tanımadığım bir kadın ve bir erkekle birlikte hafif ticari araca binerek HDP Diyarbakır il binasının önünden hareket ettik. ...Nehrin kıyısına vardığımızda bir bot bulunuyordu. Bu bota bizi bindirdiler ve karşıya geçtik. Botla karşıya geçmemiz yarım saat kadar sürdü. Ben o zaman sınırdan geçtiğimi ve Suriye’ye geldiğimi anladım. Buradan da aynı gurupla birlikte bir saat kadar yürüdükten sonra beyaz renkli konteynerin yanına geldik. Bizi burada 6-7 kişilik PKK/YPG terör örgütü mensubu olduğunu değerlendirdiğim bir grup karşıladı. Buradan da 6-7 kişilik grupla pikaba bindik ve Kobani şehir merkezine geldik.”

SİLAHLI EĞİTİM ALDIM

“Şehir merkezine gelirken araçta bulunanları dağıtarak geldik ve en son ben 2 katlı beyaz bir eve girdim. Evde 4-5 kişilik sivil kıyafetli kadınlar vardı. Daha sonra eğitim almam için gönderildim. Silahlı eğitim sürecinde daha çok kaleşnikof tüfeğinin eğitimini aldım. Böylelikle PKK/YPG terör örgütüne katılım sürecim burada tamamlandı.”

107 teröriste ilk dava

  • 9 Ekim 2019 tarihinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı süresince TSK ile birlikte harekata katılan SMO birlikleri çatışma bölgelerinde 107 PKK/YPG mensubunu yakaladı. Daha sonra Türkiye getirilen teröristler hakkında Şanlıurfa Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Şüpheli Makbule S. hakkında düzenlenen iddianame, ilk dava olma özelliği taşırken, diğer şüphelilerle ilgili soruşturmaların ise devam ettiği öğrenildi.

HDP önünde eylem yapan bir anne daha evladına kavuştu: 5 yıllık hasret sona erdi
GÜNDEM
HDP önünde eylem yapan bir anne daha evladına kavuştu: 5 yıllık hasret sona erdi


Abone Ol Google News
7 farklı aşı projesi geliştirdik

7 farklı aşı projesi geliştirdik

Tüm kaynaklar bu iş için kullanılacak,​ her yol denenecek.
HDP, teröristleri jüri yapmış!

HDP, teröristleri jüri yapmış!

HDP'nin başkan adaylarını Kandil'den gelen teröristlerin seçti.
Korkuyla değiltedbirle kazanırız

Korkuyla değil
tedbirle kazanırız

​Prof. İlhami Çelik: Virüsle savaş korkuyla kazanılmaz.
Testler bozuk değil

Testler bozuk değil

​Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü son gelişmeleri açıkladı.
Yaşlıları arayın<br>gece gündüz çalışın

Yaşlıları arayın
gece gündüz çalışın

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AK Parti teşkilatına talimat.
'Kahramanları' <br>ikna edeceğiz!

'Kahramanları'
ikna edeceğiz!

​Koronavirüs tedavisinde dünyaya umut olacaklar...
Konya Büyükşehir'den tam destek

Konya Büyükşehir'den tam destek

​Konyalı vatandaşların mağdur olmamasını sağlayacağız
Suriye'de<br>derin korku

Suriye'de
derin korku

​120 bin kişi ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.
ABD hazırlanıyor

ABD hazırlanıyor

Pentagon'a 100 bin ceset torbası siparişi verdiler.
Pişmanlık duymayana<br>iyi hal yok

Pişmanlık duymayana
iyi hal yok

​Aldığı sertifikalara bakılacak, olumlu sonuçlananlar yararlanacak.
Dost kara<br>günde belli olur

Dost kara
günde belli olur

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İtalya ve İspanya'ya mektup.
Hocaların<br>hocasına acı veda

Hocaların
hocasına acı veda

Erdoğan:​ Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu'nu duayla yad edeceğiz.
Öğretmenlere müjde

Öğretmenlere müjde

Karara göre ek derse girmiş sayılıp ücretini alacaklar.
Test sonucu belli oldu

Test sonucu belli oldu

​ABD Başkanı Trump'ın ilk testi negatif çıkmıştı.
Sömürgeci zihniyeti

Sömürgeci zihniyeti

​Fransız doktor Afrikalı insanlara denek muamelesi yaptı.
Ödemeler evde

Ödemeler evde

​PTT şubelerine geçici kapatma kararı.
Rekor bağış

Rekor bağış

Milletimizin tam desteğiyle devam ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.