GündemHem katil hem şovmen

Hem katil hem şovmen

Edirne Cezaevi'nden Ankara'daki duruşmaya görüntülü ifade vermeyi reddeden '6-8 Ekim katili' Demirtaş, mahkeme heyetinden komik taleplerde bulundu

Osman ÖzganYeni Şafak
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada hakim karşısına çıkmadı.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada hakim karşısına çıkmadı.

6-8 Ekim 2014’te ‘Kobani’ bahanesiyle katliam çağrısı yapan ve çıkan olaylarda 50’den fazla vatandaşın ölümüne neden olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada hakim karşısına çıkmadı. Tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden görüntülü sistemle savunma yapmayı reddedince hakkında tutanak tutulan Demirtaş’ın mahkemeden ilginç taleplerde bulunduğu ortaya çıktı. Mahkemeye çıkacağını unutan Demirtaş, ‘tepegöz’, ‘masa’, ‘dizüstü bilgisayar’, ‘yüzlerce avukat’ ve ‘parti teşkilatı için oturacak yer’ gibi olmadık taleplerde bulundu. Geçtiğimiz yıl 4 Kasım’da tutuklanan Demirtaş hakkında, ‘terör örgütü yöneticisi olmak’ suçu başta olmak üzere çeşitli suçlardan 31 adet fezleke hazırlandı. Diyarbakır’da açılan ve daha sonra tek dosyada birleştirilen davanın güvenlik nedeniyle Ankara’da görülmesine karar verildi. Demirtaş’ın yargılandığı dava dün başladı.

150 AVUKAT SAVUNUYOR

FETÖ sanıklarının da yargılandığı Sincan Cezaevi Yerleşkesi’nde geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşmaya izleyici olarak yaklaşık 150 kişi girdi. Demirtaş’ı savunmak üzere 150 avukat geldi. Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş duruşmaya getirilmezken, sanık sandalyesi boş kaldı. Demirtaş, görüntülü sistemle savunma yapması için Edirne’deki mahkemeye çıkarılmak istendi. Ancak bunu reddeden Demirtaş hakim karşısına çıkmaktan kaçındı. Mahkeme Başkanı Murat İlhan, bu konuya ilişkin tutanak tutulduğunu ve tutanağın Ankara’ya gönderildiğini bildirdi. İlhan, Demirtaş’ın SEGBİS’i düzenleyen CMK hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasına ilişkin dilekçe gönderdiğini söyledi.

İSTEKLERİ ‘PES’ DEDİRTTİ

Demirtaş’ın 12 sayfalık dilekçeyle ilginç taleplerde bulunduğu ortaya çıktı. Dilekçesinde, “Savunmamı izleyecek yüzlerce avukat için yer tahsis edilsin” diyen Demirtaş, ailesi, sosyal çevresi, parti teşkilatından gelecek izleyicilere yer ayrılmasını talep etti. 'Görsel savunma' yapacağını söyleyen, bu nedenle de ‘tepegöz’ ve ‘dizüstü bilgisayar’ talebinde bulunan Demirtaş, FETÖ davalarıyla birlikte kaldırılan masaların getirilmesini istedi. Demirtaş, “Binlerce belge içeren yüzlerce dosyadan ibaret savunma araçlarıyla duruşmaya katılacağımdan, savunmamı yapacağım yere önümde duracak şekilde ve makul büyüklükte bir masa istiyorum” ifadelerini kullandı. Mahkeme bu talepleri uygun bulmadı.

Gözleme, izle

Adeta şova dönüştürülmek istenen davayı takip etmek için Sincan Cezaevi’ne çok sayıda yabancının gelmesi dikkat çekti. Ankara’ya Almanya’dan gelenler arasında bulunan Berlin Parlamentosu Üyesi Hakan Taş, davayı ‘gözlemci’ olarak izlemek istediğini bildirdi. Taş’ın bu talebini reddeden mahkeme, “Gözlemcilik olmaz, izleyici olarak davaya katılabilirler” yanıtını verdi. Mahkeme, duruşmalara katılmak isteyen yabancı avukat ve siyasi parti temsilcilerinin taleplerini de, “Türk vatandaşı olmayan avukat ve parti temsilcilerinin duruşmaya alınmalarında güvenlik problemi bulunduğu değerlendirilmektedir” diyerek reddetti.
Çöpten gelen sesler binlerce kişiyi harekete geçirdi
Gündem

Çöpten gelen sesler binlerce kişiyi harekete geçirdi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çöp konteynerinde bulunan yumurtalar arasında civciv seslerini duyan ekipler şaşkına döndü. Bazı vatandaşların olayı sosyal medya üzerinden paylaşması ile kısa sürede binlerce kişiye harekete geçti. Çöpe atılan yumurtalardan çıkan civcivlere belediye ve vatandaşlar sahip çıktı.
Terör konvoyuimhaedildi
Dünya

Terör konvoyu imha edildi

Afrin'de dün gece teröristlere ağır darbeler indirildi. Çatışmalara katılmak için Afrin’e giden PKK/PYD’li teröristlerin konvoyu ZiyaraDer Cimeyl hattında TSK tarafından vuruldu. Operasyonda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Meryemiyn’de ise PKK elebaşlarının toplantı yaptığı karargah F16’lar tarafından yerle bir edildi. Aralarında elebaşlarının da bulunduğu en az 15 terörist öldü, çok sayıda terörist de yaralandı.
Östersunds tarihinin en değerli galibiyeti turu getiremedi
Spor

Östersunds tarihinin en değerli galibiyeti turu getiremedi

Avrupa futbolunun iki numaralı organizasyonunda son 32 turu rövanş maçları tamamlandı. Son 16'ya kalan takımların belli olduğu gecede Galatasaray'ı sezon başında Avrupa kupaları dışına iten Östersunds tarihi bir galibiyet elde etti.
Dünyanın en büyüğü Türkiye'de olacak
Ekonomi

Dünyanın en büyüğü Türkiye'de olacak

Türkiye, yenilenebilir enerji alanındaki dev yatırımlarını bu yıl arttırarak sürdürecek. Güneş ve rüzgarda 1.000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladıklarını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (denizin üstünde) projesini hazırlıyoruz” dedi.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.