Hayat ANADOLUNUN ÖZGÜNLEZZETLERİTOKATTA

ANADOLU’NUN ÖZGÜN LEZZETLERİ TOKAT’TA

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tokat, asma yaprağından kendi adıyla müsemma kebabına kadar Anadolu’nun özgün yemeklerini içinde barındırıyor. Bu lezzetli mutfağa sahip olmasının en önemli etkeni Yeşilırmak ile Kelkit havzalarının bereketli toprakları üzerinde kurulması.

Çağlar Çağatay Yeni Şafak
Tokat'a ait yöresel yemekler.
Tokat'a ait yöresel yemekler.

Tokat, nefis yöresel yemekleri ve zengin kültürel dokusuyla Anadolu’nun en sevilesi şehirlerinden. Türkiye‘nin diğer şehirlerine göre keşfedilmemiş pek çok turistik noktası bulunan bu kentte, hem tarih meraklılarına hem doğa aşıklarına hem de farklı lezzetleri tatmak isteyenlere hitap ediyor. Öyle ki Tokat Kalesi, Ballıca Mağarası, Taşhan, Hıdırlık Köprüsü, Ali Paşa Camii, Gök Medrese, Tokat Mevlevihanesi, Saat Kulesi, Mahperi Hatun Kervansarayı kentin turistik olarak gezilecek mekanlarından birkaçı. Bu hafta yolum Tokat’a düştü. Hiç şüphesiz kent, asma yaprağından Tokat kebabına kadar Anadolu’nun en özgün ve lezzetli yemekleri içinde barındırıyor. Bu eşsiz mutfağa sahip olmasının en önemli etkenleri ise, Yeşilırmak ile Kelkit havzalarının bereketli toprakları üzerinde kurulması ve 6 bin yıllık tarihi boyunca hem ticaret hem kültür merkezi olması.

EN LEZZETLİSİ TOKAT KEBABI

Kebapların en muhteşemi Tokat Kebabı, sunumuyla da ağızlara layık bir lezzet. Tokat kebabının özelliği meşe odunu etrafında pişirilmesi ve sebze ile süt kuzusu etin yatay bir şekilde eşsiz bir kıvama gelmesi. Tokat kebabını mutlaka Saklıbahçe restoranda denemenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda çökelekli katmer içinde buraya uğramak gerekiyor. Yöresel lezzetler için derya deniz olan kente dört mevsim gelebilirsiniz. Kentin diğer meşhur lezzeti de asma yaprağından yapılan etlisi, baklalısı ve eriklisiyle çeşitli yaprak sarmaları, bat, pekmez, çemen, keşkek, köme, pişirilmeden yenilebilen bez sucuk... Saymakla bitmiyor. Bu lezzetleri Taşhan’daki dükkanlarından alabilirsiniz ya da Pirhan Restoran’da deneyebilirsiniz.

REKLAM

Tokat

Sosyalleşmenin yollarından biri

Tokat’ın yöresel yemeklerinden bir diğeri de madımak otu ile yapılan lezzet. Bu lezzet yöre halkı için oldukça önemli. Öyle ki halkın bütün yaşantısında yer edinmiş. Manilere, bilmecelere konu olmuş. Madımak zamanı madımak toplanması kadınlar için sosyalleşmenin yollarından biriymiş. Müthiş bir gastronomisi bulunan kentte dünyanın en kaliteli cevizi, armutu, kirazı, mahlepi, yerli kazova domatesi, kuşburnu, biberi, mercimek ve yarması yetişiyor ve yemeklerin lezzetine lezzet katıyor. Bez sucuk, zile pekmezi, cevizli çörek, narince yaprağı, kuşburnu, çemen ve Tokat yazması almadan dönmeyin diyoruz.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.