Hayat Ertuğrul Gazi için Söğüte yerleşti Hayatını yazmaya başladı

​Ertuğrul Gazi için Söğüt'e yerleşti: Hayatını yazmaya başladı

Ertuğrul Gazi için Söğüt'e yerleşti: Hayatını yazmaya başladı

Türk İslam tarihi araştırmacısı Emrah Bekçi, Ertuğrul Gazi'nin hayatını kaleme alabilmek için Osmanlı Devleti'nin doğduğu Söğüt'e yerleşti. Ertuğrul Gazi'nin Türk tarihi için çok önemli bir şahsiyet olduğunu söyleyen Bekçi, "Bu çalışmalar üzerine, ben de bir vatan evladı olarak 'Üzerine ne koyabilirim, ne yapabilirim?' diye düşünerek Söğüt'e geldim. 4 aydır bu ilçede yaşıyorum. Bir yazarın, telif eser meydana getirirken o eserin bölgeye ait olması için orada yaşayan insanlara dokunması gerekiyor" dedi.

Haber Merkezi AA
Ertuğrul Gazi'nin hayatını da kaleme almak için yollara düşen Bekçi, Kayseri'den 4 ay önce geldiği Söğüt'te ev kiraladı.
Ertuğrul Gazi'nin hayatını da kaleme almak için yollara düşen Bekçi, Kayseri'den 4 ay önce geldiği Söğüt'te ev kiraladı.

Türk İslam tarihi hakkında kitapları bulunan 45 yaşındaki araştırmacı yazar Emrah Bekçi, Ertuğrul Gazi'nin hayatını yazmak için 4 ay önce ev kiralayarak yerleştiği Osmanlı Devleti'nin doğduğu Bilecik'in Söğüt ilçesinde araştırmalarına başladı.

Kuruluş Osman'da sürpriz gelişme: Abdurrahman Alp geri döndü
HAYAT
Kuruluş Osman'da sürpriz gelişme: Abdurrahman Alp geri döndü

Bekçi, Ertuğrul Gazi hakkında yazılan makaleleri araştırıp kitabının hazırlığını yapıyor.

3 dilde belgesel çekti

Yunus Emre ve Mevlana biyografileri başta olmak üzere 5 kitabı bulunan Bekçi, Anadolu Selçukluları dönemine ait 3 dilde de belgesel çekti.

Ertuğrul Gazi'nin hayatını da kaleme almak için yollara düşen Bekçi, Kayseri'den 4 ay önce geldiği Söğüt'te ev kiraladı.

Söğüt Tarih, Araştırma, Düşünce ve Kültür Sanat Derneği ile iş birliği içerisinde ilçeyi karış karış gezen, vatandaşlarla bir araya gelen ve Ertuğrul Gazi Türbesi'ni her gün ziyaret eden yazar, ilçede kiraladığı evde Ertuğrul Gazi hakkında yazılan makaleleri araştırıp kitabının hazırlığını yapıyor.

Bekçi, Osmanlı Devleti'nin doğduğu Bilecik'in Söğüt ilçesinde araştırmalarına başladı.

4 aydır burada yaşıyor

Türk İslam tarihi araştırmacısı ve yazar Emrah Bekçi, yaptığı açıklamada, Ertuğrul Gazi'nin Türk tarihi için çok önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Söğüt'ün, cihan devletinin kurulduğu topraklar olduğunu hatırlatan Bekçi, şöyle konuştu:

"Atamız Ertuğrul Gazi ile ilgili olarak akademik ve bilimsel camiada bir sürü çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar üzerine, ben de bir vatan evladı olarak 'Üzerine ne koyabilirim, ne yapabilirim?' diye düşünerek Söğüt'e geldim. 4 aydır bu ilçede yaşıyorum. Bir yazarın, telif eser meydana getirirken o eserin bölgeye ait olması için orada yaşayan insanlara dokunması gerekiyor. Biz tarihimizi televizyonlardan öğreniyoruz. Televizyonlar, ticari kaygı güttükleri için bize her şeyi vermiyor. Tabii ki televizyon, tiyatro ve her alanda çalışma yapıp farkındalık yaratmak önemli ama bilimsel donelerle hareket edilmesi gerekiyor. Bundan dolayı bu konuda bir çok noksanlık var. Örneğin, Süleyman Şah oğlu Ertuğrul Gazi midir, Gündüz Alp oğlu Ertuğrul Gazi midir?"

Günde 10 saatini okumaya ayırıyor

Günde 10 saatini okumaya ayırdığını dile getiren Bekçi, geri kalanını da az uyuyup Ertuğrul Gazi Türbesi'nde araştırmalar yapmak ve vatandaşlarla sohbet etmekle geçirdiğini sözlerine ekledi.

Diriliş Osman Gazi'de büyük detay: Mevlana müjdeliyor
FOTOĞRAF 19
Title
Diriliş Osman Gazi bu yıl başlıyor. Diriliş Ertuğrul dizinde tarihi olaylardan bahsediliyor. Osman Gazi dizisinde de aynı şekilde gerçeği yansıtan olaylar karşımıza çıkacak. İşte Diriliş Osman Gazi'de yaşanacak etkileyici olaylardan birisi...
Title
Atâ tarihinde geçen hadiseye göre bir gün Selçuklu İmparatorluğu'nun son sultanı Alâeddin-i Selçuki, bir adamı kendisine şeyh olarak ilan etmiş ve tanıtmak için bir ziyafet tertiplemiş.
Title
Başkent Konya'da verilen bu davete şehrin tüm tanınan, önde gelen simaları davet edilmiş. Hz. Mevlana'da baş davetlilerden biriymiş. Ancak Alâeddin-i Selçuki'nin şeyh edindiği adamın o işe layık olmadığını düşündüğü için bir nevi protesto maksadıyla daveti terketmiş.
Title
Mevlana, Saltanat sarayının merdiveninde sultana babasından bir vazife ile name getirmiş olan Osman Gazi ile karşılaşır.
Title
Büyük bir zat gördüğünü farkeden Osman Gazi ise hemen hürmetkar bir tavırla saygısını göstermek maksadı ile kenara çekilir. Bu yaptığı şey Mevlana'nın dikkatini çeker ve O'na:
Title
Oğlum sen kimsin? der.
Title
Ben uç beylerinden Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman'ım. der.
Title
O'nun terbiyesinden etkilenen Mevlana ise: Oğlum, Sultan Alâeddin birini şeyh edindi. Ben de sana şeyh olmak dilerim der.
Title
Osman Gazi, sultanla görüşmesi gerektiğini söyler ancak Mevlana:O şimdi meşgul seni kabul etmez gel benimle der ve yürümeye koyulurlar.
Title
Mevlana, Osman Gazi'yi alır ve tekkeye götürür. O'na sikke (fese benzeyen ancak daha uzun, mevlevilerin taktığı serpuşlar) ve cübbe giydirir.
Title
Orada bulunan müridlerine de zikir vaziyeti almalarını söyler. Müridler hilal şeklinde oturmuşlar ve Mevlana'da karşılarına oturmuş. Ve Osman Gazi'ye:
Title
Oğlum Fatiha-ı Şerife oku dedikten sonra Mevlana, manevi bir hale girmiş ve adeta kaybolmuş. Osman Gazi de elinde tespihle gayri ihtiyarı okumaya devam etmiş. Derken Mevlana birden kendine gelmiş ve:
Title
Oğlum okudun mu? Osman bey ise okuduğunu söyler.
Title
Kaç tane okudun? diye soran Mevlana'ya Osman bey 18 tane okuduğunu belirtir.
Title
Mevlana Celalettin Rumi bu sayının yetmeyeceğini belirterek, 18 adette kendisi okur.
Title
Mevlana'nın okuması bittikten sonra Amin! demir ve orada bulunan müridler de ellerini kaldırırlar.
Title
Ve orada müjdeyi verirler: Saltanat-ı İslamiyyeyi Âl-i Selçuk'tan aldım, sana verdim. Soyundan 36 adil padişah gelecek. Mübarek olsun!
Title
Diriliş Ertuğrul'un bitmesiyle başlayacak olan Diriliş Osman Gazi bölümünde Mevlana detayının verilmesi özellikle bekleniyor.
Title
.
Diriliş Osman Gazi'de büyük detay: Mevlana müjdeliyor
TRT'nin reyting rekorları kıran ve yapımcılığını Mehmet Bozdağ'ın üstelendiği Diriliş Ertuğrul dizisinin bitmesine az bir zaman kaldı. Dizinin bitiminden hemen sonra Diriliş Osman Gazi başlayacak. Diriliş Ertuğrul gibi gerçekleri yansıtacak olan Diriliş Osman Gazi dizisinde geçecek olaylar ise izleyenleri ekranlara kilitleyecek.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.