|

Denizli Ramazan imsakiyesi 2024 namaz vakitleri, sahur, iftar, akşam ezan saati

Denizli 2024 Ramazan imsakiyesi vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Ramazan ayı bu sene 11 Mart Pazartesi günü evlerimize misafir olmaya başladı. Diyanet 2024 Ramazan imsakiyesi yayımlanmasıyla birlikte Denizli İmsakiyesi 2024 belli oldu. İşte 2024 Denizli Ramazan imsakiyesi imsak, sahur, iftar, akşam ezan saati.

18:05 - 14/03/2024 Perşembe
Güncelleme: 18:05 - 14/03/2024 Perşembe
Yeni Şafak
Denizli İmsakiye 2024 - Denizli İftar Saati, Sahur Vakti... Akşam ezanı saat kaçta okunacak?
Denizli İmsakiye 2024 - Denizli İftar Saati, Sahur Vakti... Akşam ezanı saat kaçta okunacak?
Denizli Ramazan imsakiyesi 2024
imsak, sahur, iftar saatleri vatandaşların gündeminde. Ramazan ayı bu sene 11 Mart Pazartesi günü başladı. İlk teravih 10 Mart Pazar akşamı yatsı namasıyla kılındı. O gece de ilk sahura kalkıldı. Diyanet
yayımlanmasıyla birlikte Denizli İmsakiyesi 2024 belli oldu. İşte 2024 Denizli Ramazan imsakiyesi imsak, sahur, iftar, akşam ezan saati.

DENİZLİ RAMAZAN İMSAKİYESİ 2024 - NAMAZ VAKİTLERİ - SAHUR İFTAR SAATLERİ

İmsak nedir? Ne zaman başlar? Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakin zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sâdığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’ân-ı Kerîm’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (el-Bakara, 2/187).

Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ramazan ayında ezân da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezânın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezân başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Sahur Nedir?

Sahur ne demek? Sahur nedir kısaca anlatalım: Kelime açısından incelendiğinde sahur anlamı, oruç tutmak için imsak vaktinden önce uyanıp yemek yenmesi ve su içilmesidir. Oruç için yapılan hazırlıkları ifade eder. İmsak vaktinden önce, sünnet olan, oruç için yeme – içme hazırlığıdır.

Oruç tutmakla yükümlü olmanın şartları nedir?

İslâm’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları Müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle Müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir (Kâsânî, Bedâî’, 2/87).

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir. İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte, ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir (Ebû Dâvûd, Salât, 26 [494-495]; Tirmizî, Salât, 182 [407]).

#denizli
#ramazan imsakiyesi
#namaz vakitleri
1 ay önce