|

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Türkiye ziyareti sonrası soluğu Yunanistan'da aldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye temaslarının ardından soluğu Yunanistan'da aldı. Girit Adası'na giden Blinken, burada Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ve NATO müttefikleri olarak demokrasi, barış ve refaha olan ortak bağlılıklar vurgulanırken, Orta Doğu'daki durumun da ele alındığı bildirildi.

00:09 - 7/01/2024 Pazar
Güncelleme: 00:47 - 7/01/2024 Pazar
IHA
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Girit Adası'nda Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile görüştü.


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye temaslarının ardından Yunanistan'a bağlı Girit Adası'na gitti. Blinken, burada Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile görüştü. Başbakanlık Ofisi'nden yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ve NATO müttefikleri olarak demokrasi, barış ve refaha olan ortak bağlılıklar vurgulandı. Ayrıca, Orta Doğu'daki durum da ele alındı.

Yunanistan'a Kızıldeniz teşekkürü

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Blinken'in, Miçotakis'e Ukrayna'ya devam eden desteği, Gazze'deki sivillere hayat kurtaran insani yardımların ulaştırılması ve Refah Muhafızı Operasyonu'na katılımıyla Kızıldeniz'de seyrüsefer özgürlüğünün sağlanması da dahil olmak üzere Yunanistan'ın bölgesel liderliği için teşekkür ettiği belirtildi.

Blinken, Yunanistan ziyaretinin ardından Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'yı ziyaret edecek.#Antony Blinken
#Yunanistan
#Ziyaret
#Kyriakos Miçotakis
6 ay önce