EkonomiYeni nesil savaş aracı

Yeni nesil savaş aracı

Günümüzün muharebe alanının yoğun iletişim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geliştirilen Korhan yeni nesil haberleşme sistemleriyle donatıldı. Güncel teknolojinin son olanakları kullanılarak geliştirilen sistem üstün özellikleriyle modern orduların görev ihtiyacını en iyi şekilde karşılayabilecek.

Büşra SoyalYeni Şafak
Korhan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak.
Korhan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak.

Türk savunma sanayi özellikle 2004 yılından sonra başlatılan yerlileştirme çalışmaları ve 2023 hedefleri doğrultusunda büyük gelişme kaydetti. Teknolojik üstünlük kazandıracak sistemlerin ülkemizde geliştirilmesine yönelik önemli projeler hayata geçirildi ve çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. yenisafak.com olarak bu hafta Aselsan tarafından milli imkanlarla geliştirilen yeni nesil zırhlı muharebe sistemi ‘Korhan’ı ele alacağız.

  • Günümüzün muharebe sahası ihtiyaçlarını en ileri derecede karşılamak üzere geliştirilen Korhan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak.

Yüksek ateş gücüne sahip olan, gelişmiş hedef tespit ve takip sistemleriyle donatılan sistem, son teknoloji ürünü kendini koruma ve çevresel farkındalık sistemleriyle kullanıcı ve sistem bekasını en üst seviyede sağlayabiliyor. Ana silah olarak yüksek atım hızına sahip 35 milimetre top kullanılan Korhan’da söz konusu topun da üretimi Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından yapılıyor. Sistem ile ayrıca Türkiye'de üretilen 35 milimetre parçacıklı mühimmat da kullanılabiliyor.

Tüm tehditlere karşı öz savunma

  • Korhan, otomatik şeritsiz mühimmat besleme mekanizması sayesinde tehdit tipine uygun mühimmatın seçilerek atılmasına imkan tanıyor. Sisteme zırh delici, antipersonel, hava hedeflerine yönelik ya da tahrip edici nitelikteki mühimmatlar harekat ihtiyaçlarına göre yüklenebiliyor ve muharebe sırasında tehdit tipine uygun mühimmat seçilerek maliyet etkin kullanım imkanı sağlanıyor.

Sistemde, karadan gelen yakın tehditlere karşı öz savunma için ana silahla aynı atış hattı mekaniğine yerleştirilmiş 7,62 milimetre makineli tüfek bulunuyor. Ayrıca kendisine ve içinde bulunduğu birliğe karşı tehdit oluşturan helikopterler, uçaklar ve insansız hava araçlarına karşı da öz savunmasını yapabiliyor.

Lazer tespit ve ikaz sistemleri bulunan sistem, aktif kendini koruma sistemi (Akkor), kompozit ya da seramik modüler zırh koruması ve sis havanları sayesinde yüksek beka kabiliyetine sahip olarak tasarlandı.

Tam hakimiyet ve üstünlük

  • Korhan, 360 derece çevresel farkındalık sağlayan panoramik görüş sistemi, silaha bağımlı nişancı ve bağımsız komutan görüş sistemleri, silah sistemine entegre olarak görev yapacak uydu tipi mini insansız hava aracıyla (MİHA) muharebe sahasına tam hakimiyet ve düşmana karşı üstünlük sağlayacak.

Üzerindeki keskin nişancı yeri tespit sistemi sayesinde ateş altında kaldığı durumlarda tehdidin yönünü tespit ederek otomatik olarak yönlenebilecek Korhan tehdidi etkisiz hale getirebilecek.

Güncel teknolojinin son olanakları kullanılarak milli olarak geliştirilen Korhan, bu yönleriyle günümüzün modern ordularının görev ihtiyacını en iyi şekilde karşılayabilecek.

Sesten 6 kat hızlı
EKONOMİ
Sesten 6 kat hızlı

İstikbal göklerde!
EKONOMİ
İstikbal göklerde!

Brezilyalı efsane Ronaldinho derbinin skorunu verdi
Spor

Brezilyalı efsane Ronaldinho derbinin skorunu verdi

Brezilya'nın dünya futboluna sunduğu en önemli yıldızlardan olan Ronaldinho, Fenerbahçe-Galatasaray maçı ile ilgili tahminde bulundu.
Binlerce kişiye faizsiz kredi
Ekonomi

Binlerce kişiye faizsiz kredi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğince (TKK) düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları belirlendi. İşte faizsiz kredi almanın yolları.
Yine meydana çıkarım
Gündem

Yine meydana çıkarım

FETÖ’cü askerlerin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde başından yaraladığı Mehmet Yaman 1 yıldan fazla süre komada kaldı. 7 ay önce gözlerini açtı, geçen hafta konuşmaya başladı. Henüz cümle kurmakta zorlanan Yaman, “Vatanımın başı derde girse yine meydanlara inerim” dedi.
İlber Ortaylı'dan İstiklal Marşı açıklaması
Hayat

İlber Ortaylı'dan İstiklal Marşı açıklaması

Tarihçi yazar Prof. Dr. Ortaylı, "İstiklal Marşı çok büyük edebi bir metindir. Çok derin bir felsefesi vardır. Derinliği olan bir metindir. Hiçbir milletin yüzde 90 insanı böyle bir metni okuyup keyfine varamaz. Bu ancak yüksek edebiyat zevki olan, biraz tarih ve felsefe tadı olan yüzde 10, hadi bilemedin yüzde 15 milletin hoşlanacağı şeydir" dedi.
Abdulmetin Balkanlıoğlu'ndan gözaltı açıklaması
Dünya

Abdulmetin Balkanlıoğlu'ndan gözaltı açıklaması

Cuma namazı kıldırmak için gittiği Brüksel'de gözaltına alınan Abdulmetin Balkanlıoğlu Hoca, gözaltına alınma nedeniyle ilgili Yenisafak.com'a konuştu. Balkanlıoğlu Hoca Belçika polisinin skandal uygulamasıyla ilgili, "Son Afrin konuşmamızın bu kararlarında bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Zaten PKK’ya açıkça destek verdikleri herkesçe biliniyor." dedi.