Ekonomi Yerli İHA motoru 2019da hazır

Yerli İHA motoru 2019'da hazır

Yüzde 100 yerli insansız hava araçları için önemli adımlar atılıyor. Bu bağlamda üstün teknik özelliklere sahip olarak üretilen yerli İHA motoru 2019 yılında hizmete sunulacak.

Abone Ol Google News
Büşra Soyal Yeni Şafak
Yerli İHA motoru 2019da hazır
TEI tarafından geliştirilen yerli İHA motoru 2019 yılında hizmete sunulacak.

Güçlü Türkiye için güçlü dış politika, bunun için de güçlü ordunun gerektiğini belirten devlet, yerli savunma sanayinin geliştirilmesine büyük önem veriyor. Kendi silahını yapan ve teknolojisini üreten ülkemiz, artık birçok ihtiyacını yabancı ülkelerden değil, kendi sanayisinden karşılıyor. Buna bağlı olarak üretilen milli projeleri her hafta yenisafak.com olarak sizlere aktarıyoruz. Bu hafta TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen yerli insansız hava aracı motorunu ele alacağız.

 • Küresel ölçekte lider bir motor şirketi olma misyonu doğrultusunda, sahip olduğu yüksek imalat teknolojilerine paralel olarak özgün tasarıma sahip yerli motor hedefi için planlı çalışmalar sürdüren şirket, Operatif İHA Motoru Geliştirme Projesi kapsamında çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile 27 Aralık 2012 tarihinde imzalanan proje, MALE sınıfı insansız hava araçları ihtiyaçları doğrultusunda üstün teknik özelliklere sahip olan bir turbodizel havacılık motorunun yurt içi imkanlar ile geliştirilmesini kapsıyor.

2019 yılında hizmette
Kalifikasyon ve sivil sertifikasyonu 2018 yılı içerisinde tamamlanması öngörülen proje ile Türkiye MALE sınıfı insansız hava araçlarında kullanılabilecek üstün nitelikli milli bir turbodizel motora sahip olacak.
Milli Savunma Bakanlığı konu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından açıklama yaptı. Yerli İHA motorunun 2019 yılında hizmete sunulacağı belirtildi.


Proje kapsamında EASA CS-E temelinde Uçuşa Elverişlilik Sertifikasyonu ve EASA Part 21 temelinde Tasarım Organizasyonu Yeterlilik Onayı (Pistonlu Motorlar) alınacak olması Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor.

 1. Operatif İHA Motoru'nun avantajları şöyle:
 2. Daha Fazla Güç, Daha Yüksek Güç/Ağırlık Oranı
 3. Daha Fazla İrtifa Güç Kabiliyeti
 4. Daha Düşük Yakıt Tüketimi
 5. Daha Kompakt Tasarım
 6. Sivil Havacılık Standartları ve Askeri Standartlar ile Uyumlu Uçuşa Elverişlilik Sertifikasyonu
 7. Özgün Motor Kontrol Sistemi Yazılımı ve Donanımı (Açık kod, geliştirilebilir)
 8. Hızlı Teknik ve Lojistik Destek
 9. İhtiyaca Bağlı Olarak Güç Artırma Potansiyeli
 • Operatif İHA Motoru'nun teknik özellikleri :
 • Maksimum Sürekli Güç : 170HP
 • Ağırlık : 170 kg
 • Özgül Yakıt Tüketimi: <210 gr/kWh
 • Elektrik Güç Üretim Kapasitesi: 9 kW (2 x 4.5kW)
 • Kritik İrtifa (Tam Gücün Sağlandığı İrtifa): 20.000 ft
 • Maksimum İrtifa: 30.000 ft
 • Pervane Devir Kontrolü : Değişken Hatve, Tek Levye Kontrolü, Hidromekanik
 • Dişli Kutusu: İtici ve Çekici Konfigürasyon Pervaneler ile Uyumlu
 • Motor Kontrolü : Yedekli Elektronik Motor Kontrol Sistemi (FADEC)
 • Motor Kontrol Yazılımı : Özgün DO178-C DAL-C uyumlu
 • EGÜS Kontrol Yazılımı : Özgün, DO178C, DAL-C uyumlu
 • Yakıt : JP8, Jet A1, EN590
 • Uçak Arayüzü : MALE Sınıfı İHA ile Uyumlu Mekanik, Elektronik ve Sinyal Arayüzü

Türk İHA'sı ANKA-S bu sene göreve başlıyor
EKONOMİ
Türk İHA'sı ANKA-S bu sene göreve başlıyor


Yerli füze gücüne güç kattı
EKONOMİ
Yerli füze gücüne güç kattı
Selde mahsur kalan engelli vatandaş helikopterle kurtarıldı
Gündem

Selde mahsur kalan engelli vatandaş helikopterle kurtarıldı

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde çayın taşması nedeniyle mahsur kalan engelli vatandaş helikopterle kurtarıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TBMM'ye çağrı: Cumhurbaşkanı ödeneğiyle ilgili maddenin kanun metninden çıkarılmasını talep ediyorum
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TBMM'ye çağrı: Cumhurbaşkanı ödeneğiyle ilgili maddenin kanun metninden çıkarılmasını talep ediyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana gündem maddeleri arasında asgari ücrette artış beklentisi, Kurban Bayramı tatili, NATO Zirvesi ve orman yangınları olan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Burada TBMM'ye çağrı yapan Erdoğan "Sayın Kılıçdaroğlu'nun aldığı iki maaştan biri olan emekli milletvekili maaşı Cumhurbaşkanlığı ödeneğine endekslidir. Maaşımızla ilgili tasarrufta bulunmamız mümkün olmuyordur. Muhalefet işi öylesine zıvanasından çıkardı ki, bu mihneti daha fazla taşımamız mümkün değil. Ek bütçenin genel kuruldaki görüşmelerinde Cumhurbaşkanı ödeneğiyle ilgili maddenin kanun metninden çıkarılmasını talep ediyorum" dedi.
AB ve ABD'den ortak açıklama: Rusya küresel enerji güvenliğini tehdit etti
Ekonomi

AB ve ABD'den ortak açıklama: Rusya küresel enerji güvenliğini tehdit etti

ABD Başkanı Joe Biden ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya ile ilgili ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Rusya'nın enerji zorlaması enerji piyasaları üzerinde baskı yarattı, tüketiciler için fiyatları yükseltti ve küresel enerji güvenliğini tehdit etti." ifadelerine yer verildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.