Gündem ABD Türkiyeyi çevreliyor Şimdi de Doğu Akdenizi kaşıyorlar

ABD Türkiye'nin etrafını çevreliyor

ABD Türkiye’yi çevreliyor: Şimdi de Doğu Akdeniz'i kaşıyorlar

Türkiye ile ABD arasında Rahip Brunson’un serbest bırakılmasının ardından karşılıklı olumlu adımlar atılsa ve gerginlik azalmış gibi görünse de Amerikan yönetiminin Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Suriye’de attığı adımlar stratejik ortaklığın tam tersi yönde ilerlemeye devam ediyor. Karadeniz’de Ukrayna’yı kışkırtıp bölgede etkin olmak isteyen ABD, Suriye’de kurduğu gözlem noktalarıyla teröristlere destek olup Türkiye’nin adımlarını zorlaştırma stratejisi güdüyor. Doğu Akdeniz’deki gerginlikte de tarafını ilk kez bu kadar açıktan ilan eden ABD yönetimi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Büyükelçisi’ni Türkiye için ihtilaflı olan 10. bölgedeki sondaj gemisine göndererek bölgede Türkiye aleyhinde bir politika izleyeceğini ilan etmiş oldu.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
ABD'nin don dönemdeki adımları Türkiye'yi çevreleme hareketi olarak değerlendiriliyor.
ABD'nin don dönemdeki adımları Türkiye'yi çevreleme hareketi olarak değerlendiriliyor.

Tarihinin en kötü dönemini Rahip Brunson, Zarrab davası ve Halk Bank olayı ile test eden Türkiye ve ABD’nin don dönemlerde yüksek diyaloglu işbirliğinin ardından sürecin daha da yumuşadığı kabul ediliyor. İki ülke arasında yeniden karşılıklı olumlu adımların atıldığı bir dönemden geçiliyor gibi görünse de uzmanlara göre ABD’nin bölgede attığı adımların hemen hepsi Türkiye’nin aleyhinde.

Son olarak Ukrayna-Rusya krizinde takındığı tavırla Karadeniz’in ısınmasına neden olan ABD’nin, bu krizi fırsata çevirerek, Karadeniz’deki Türkiye ile Rusya egemenliğini hafifletmek ve bölgede askeri açıdan kendisini de var etmek üzerine bir strateji izlediği belirtiliyor.

GKRY Enerji Bakani Georgios Lakkotrypis, Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides, ABD Büyükelçisi Kathleen Doherty ve ExxonMobil'in Başkan Yardımcısı Tristan Aspray Guney Kibrisin ilan ettiği sözde 10.Blokta Sondaj faaliyeti yapan Stena Icemax Sondaj gemisini ziyaret etti.

Terör örgütüne kalkan oldu

  • Suriye’de her ne kadar Türk askeriyle ABD askeri ortak devriye atsa da bölgede her iki ülkenin hesapları birbirinden oldukça farklı. Terör örgütü PYD’nin en büyük destekçisi olan ve örgüte sadece silah, mühimmat, lojistik destek sağlamakla kalmayan ABD, Türkiye’nin bölgedeki adımlarını engellemek-geciktirmek için de faaliyetler sürdürüyor. Son olarak sınıra gözlem noktaları kuran ABD’nin bu yolla teröristleri değil TSK’nın faaliyetlerini gözetleme ve terör örgütüne kalkan olma amacı güttüğü üzerinde duruluyor.

Münbiç’te çekilen bu fotoğraf, ABD ile PKK/PYD terör örgütünün işbirliğini bir kez daha gözler önüne serdi.n

Doğu Akdeniz’de taraflarını ilk kez bu kadar net belli ettiler

Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, ABD’nin bu adımlarının yanı sıra Kasım ayının sonundaki bir ziyaretin de kamuoyunda iyi anlaşılması gerektiğine dikkati çekti.

ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Kathleen Doherty ve Exxon Şirketinin Başkan vekili Tristan Aspray’ın, geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki parselde sondaj çalışmalarına başlayan “Stena Icemax” sondaj gemisini ziyaret ettikleri bilgisini veren Oğuz, şöyle devam etti:

Bu ziyaretin anlamını iyi okumalı ve doğru anlamalıyız. Büyükelçi bu gemiyi ziyaret ederek ABD’nin resmi olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hukuksuzluklarına arka çıkacağını ilan etmiş oluyor. Bu ziyaretin mesajı doğrudan Türkiye’ye.

Daha önce ABD, Doğu Akdeniz için pozisyonunu bu kadar net belli etmiyordu. Artık açıktan oynuyor onlar da. Söz konusu sondaj gemisi Türkiye’nin karasularında değil ama Kıbrıs’ın ihtilaflı alanlarında. Türkiye, Ada’da garantör ülke olduğu için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını korumakla mükellef. Söz konusu 10. parsel de KKTC ve GKRY arasında gri bir alan. ABD, sıkıntılı bir alan için tarafını seçti."

REKLAM

"ABD ahtapot gibi çevremizi sarıp nefessiz bırakmaya çalışıyor"

  • Türkiye’nin yakın çevresinde yaşanan bu olaylarla ABD’nin Karadeniz, Ege, Suriye, Irak ve İran gibi coğrafyalarda da Türkiye ile çok uyuşmayan politikalar takip ettiğine vurgu yapan Oğuz, "Tüm bu gelişmeleri alt alta koyunca ABD’nin, İsrail’in de etkisiyle, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin çevresini ahtapot gibi sarmaya çalışacağını gözlemleyebiliyoruz. İki ülkenin diyaloğu son dönemlerde arttı derken ABD arkamızdan ülke çıkarlarımıza zarar verecek çok ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Şimdi de sıra Doğu Akdeniz’de. ABD Büyükelçisi’nin ziyaretini ‘orta vadede Yunan deniz unsurlarıyla değil, ABD kuvvetleriyle burun buruna gelebileceğiz’ şeklinde okumak mümkün" şeklinde konuştu.

Münbiç’te terör yemeği!
DÜNYA
Münbiç’te terör yemeği!
Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Emniyet birimleri olaya karışan 6 kişinin kimliğini belirledi.
Alanyaspor-Fenerbahçe

Alanyaspor-Fenerbahçe

Kritik mücadeleyi canlı takip etmek için tıklayın.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
Dışarıdan <br>gelenlerin tezgahı

Dışarıdan
gelenlerin tezgahı

Kılıçdaroğlu, saldırının ardından ilk kez konuştu.
Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada 2'si Türk 207 kişi öldü, 450'den fazla yaralı var.
Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

​Beşir'in sıvı maddeler ile damardan beslendiği açıklandı.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.