GündemFETÖ papazı

FETÖ papazı

Beyaz Saray’daki görüşmede, ABD Başkanı Trump, FETÖ’den İzmir’de tutuklu bulunan Papaz Brunson’ın iadesini istedi. Türkiye’nin ısrarlı talebine karşın Gülen’in iadesi konusunda adım atmayan ABD’nin Papaz Brunson’ın iadesini üst düzey toplantılarda gündeme getirmesi ise akla “Papaz ABD için neden önemli” sorusunu getirdi

Osman ÖzganYeni Şafak
FETÖ papazı
FETÖ papazı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmede, Trump, terör örgütü FETÖ ile ilişkisi nedeniyle İzmir’de tutuklanan Papaz Andrew Brunson’ın iadesini istedi. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi ya da tutuklanması yönündeki taleplere karşın adım atmayan ABD’nin daha önce de Brunsan’ın iadesini istediği ortaya çıktı.

ABD’ye ziyaret gerçekleştiren Erdoğan’ın en önemli gündem maddelerinden biri teröristbaşı Fetullah Gülen’in iadesiydi. Erdoğan, kritik görüşmede, Gülen’in iadesine değinirken, Trump’ın da FETÖ’den tutuklu Papaz Andrew Brunson’ın iadesini istediği öğrenildi. Brunson’ın ilk önce Trump tarafından dile getirildiği, daha sonra ise Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin iade konusunu açtığı öğrenildi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da Trump’ın Brunson’ın serbest bırakılmasını istediği belirtildi.

FETÖ İLE TEMASA GEÇİN!

İzmir Sulh Ceza Hakimliği'nce “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanan ABD vatandaşı Brunson’ın İzmir Diriliş Kilisesi Başkanı sıfatıyla FETÖ ile bağlantısı olduğu belirtildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Papaz Brunson hakkında yürütülen soruşturmada, Brunson’un 17-25 Aralık darbe girişimi öncesi 9 Ekim 2013 tarihinde de İzmir’de gerçekleştirilen Protestan Kiliseleri Önderler Toplantısında FETÖ ile bağlantıya geçilmesi konusunda konuşma yaptığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra Brunson’ın Kürk kökenli vatandaşlara da ayrışmayı öneren ve telkin eden vaazlar verdiği bu yolla PKK sözcülüğü yaptığı ifade edildi.

GİZLİ TANIK DEŞİFRE ETTİ

Brunson hakkında yürütülen soruşturmaya bir gizli tanık ifadesi de girdi. 2004-2005 yıllarında şahit olduğu bir olayı anlatan gizli tanık, Brunson’ın kilisenin pazar ayini çıkışında istihbarat kimliğini göstererek yardım isteyen bir kişiye yardım ettiğini belirtti. İzmir Kestane Pazarı’nda faaliyet gösteren FETÖ/PDY yapılanmasıyla kilise topluluğu arasında ilişki olduğuna dikkati çeken gizli tanık, “Topluluk karşılaştıkları her türlü problemleri dinlerarası diyalog adı altında FETÖ ile çözmekteydi” ifadelerini kullandı.

Herkes onun içindevreye girmiş

Brunson’un iade edilmesi konusunun ilk kez Trump tarafından gündeme getirilmediği ortaya çıktı. ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’un da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yaptığı görüşmede Brunson’ın iadesini dile getirdiği öğrenildi. Ayrıca ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ile ABD’li Senatör James Lankford ve bazı ABD Kongre üyelerinin konuyu görüşmek için 19 Aralık 2016’da Adalet Bakanlığı’na ziyarette bulunduğu ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen heyetin, Papaz Brunson’ın hangi gerekçeyle tutuklandığı, suçunun ne olduğuna ilişkin bilgi talep ettiği öğrenilirken, serbest bırakılmasını istedikleri kaydedildi. Türkiye’nin talebine karşın FETÖ elebaşı hakkında geçici tutuklama kararı vermeyen ve iadesi konusunda şu ana kadar adım atmayan ABD’nin Papaz Brunson’ın iadesini üst düzey toplantılarda gündeme getirmesi ise dikkat çekti.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.