Gündem İran havası

İran havası

İran''la nükleer anlaşmanın ardından ABD, 14 petrokimya şirketini yaptırım listesinden çıkardı. Boeing, Airbus, Mercedes, BMW, Peugeot, Renault, Shell, BP gibi dünya devleri Tahran''ın kapısında sıraya girdi. Şirketler İran pazarından pay kapmak için yöneticilerine özel dersler vermeye başladı.

Abone Ol Google News
Sinem Köseoğlu Yeni Şafak
İran havası
İran havası
Fransa'nın bankacılık, otomotiv, petrol ve taşımacılık sektörü devlerinden oluşan 110 Fransız şirketinin yer aldığı bir heyet 2-5 Şubat tarihleri arasında İran'da yeni yatırım olanaklarını ve yaptırımların ardından karşılıklı iş birliği olanaklarını görüşmek üzere Tahran'a gidecek. İran'da halihazırda yatırımları olan ve ambargolar nedeniyle ciddi kayıplar yaşayan Fransız otomotiv devleri PSA Peuegot ve Renault'un bir an önce İran pazarına geri dönmek istedikleri, geçtiğimiz yıl bir otomotiv konferansına çok sayıda yöneticilerini yolladıkları belirtiliyor.

UÇAK SİPARİŞİ VERİLDİ

Şubat ayında Fransa'dan İran'a gidecek iş heyeti içinde Renault ve PSA Peugeot dışında Citroen, Airbus Group, Credit Agricole, Societe Generale ve BNP Paribas firmaları yer alacak. Geçtiğimiz Kasım ayı sonunda İranlı bir resmi yetkili Reuters'a yaptığı açıklamada yaptırımlar kalkar kalkmaz Airbus veya Boeing'den 250-400 adet uçak alacaklarını belirtmişti.

İNGİLİZLER SESSİZ YÜRÜYOR

İngilizler İran ile ticaret konusunda Fransızlara kıyasla daha 'utangaç' davranıyor. İngiliz finans ve sigorta devleri her ne kadar İran pazarına olan iştahlarını saklamaya çalışsalar da Ocak ayında İngiltere parlamentosundan bir grup Tahran'ı ziyaret etti. İran'ın ABD için hala şer ekseninde konumlandırılmasından ötürü İngiliz hükümeti ve sektör temsilcileri müttefikleri ABD'ye karşı İran'la ticaret konusunda çok hevesli gözükmek istemediği belirtiliyor. Hatırlanacağı gibi 2011 yılında Royal Bank of Scotland (RBS) ABD yaptırımlarını ihlal etmekten ötürü 100 milyon dolar cezaya ödemişti. İngiliz şirketlerinin ismi açık açık belirtilmese de Shell ve BP resmi olarak İran'a davet edilmişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Davos zirvesinde iki petrol devi ile de görüştüğü tahmin ediliyor.

ALMANLAR TİCARET ÖĞRENECEK

Ocak ayı başında İrlanda'dan milletvekili ve iş adamlarından oluşan bir grup Tahran'ı ziyaret etti. İrlandalıların gündeminde tarım ticareti vardı. ISNA ajansının haberine göre Alman ve Hollandalı işadamları İran'da nasıl ticaret yapılacağına yönelik eğitimler almaya başladı. Alman otomobil üreticilerinin ise İran'da yeni yatırımlara yönelik projeler üzerinde çalıştıkları belirtiliyor. Öte yandan Çin'in Tahran büyükelçisi Yu Hongyan ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Çinli yatırımcılara yol göstermek amacıyla İran'ın muhtelif bölgelerini ziyaret ettiğini, İran'ın kuzeyinde, Hazar kıyısında yer alan Anzali Özel Ekonomik Bölgesi'nde yatırım olanakları üzerinde özel olarak çalıştıklarını belirtti.

Amborgoyu delen Rus bankasına ceza

Amerika Maliye Bakanlığı Finansal Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC) Moskova Bankası'nı (Bank Moskvı) İran'a yönelik yaptırımları ihlalden dolayı 9.4 milyon dolar para cezasına çarptırdı. Bununla ilgili olarak kurumun basın açıklamasında para cezasının birkaç yıl önce gerçekleştirilen ihlal ve İran'a yönelik kaldırılan yaptırımlarla ilgili olduğu bildirildi. OFAC Moskova Bankası'nın JSC 'Bank Melli İran' ile 41.3 milyon dolarlık toplam 69 finansi işlem gerçekleştirdiğini belirledi.

ABD, 14 İran şirketini kara listeden çıkardı

İranlı ISNA ajansının haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi ilk adımı attı ve İranlı 14 petrokimya şirketine uygulanan yaptırımları 6 aylığına kaldırdı. Böylece şirketlerin ihracat işlemlerine yönelik her türlü bankacılık, sigorta ve transfer kısıtlamaları 6 ay süreyle kaldırıldı. Öte yandan İran menşeili bazı petrokimya ürünlerinin AB ülkelerine ihracına yönelik yaptırım Cenevre görüşmelerinin başlamasının ardından kaldırılmıştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.