Gündem Kınıklı Deresi siyah tabakayla kaplanınca bakanlık harekete geçti Atık su skandalının altından CHPli Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çıktı

Kınıklı Deresi siyah tabakayla kaplanınca bakanlık harekete geçti: Atık su skandalının altından CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çıktı

Marmaraereğlisi Kınıklı Deresi yüzeyindeki siyah tabakalaşma sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçti. Yapılan incelemeler sonucunda dereye karışan atık suyun CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı TESKİ'ye ait olan Sultanköy Biyolojik Arıtma Tesisi'nden geldiği belirlendi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, alınan numunelerde bir aykırılık tespit edilirse idari para cezası uygulanacağı belirtildi. AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan da büyükşehir belediyesi yönetimine tepki gösterdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Kınıklı Deresi siyah tabakayla kaplanınca bakanlık harekete geçti: Atık su skandalının altından CHPli Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çıktı
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri dereden numune alımı gerçekleştirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde bulunan Kınıklı Deresi’nde yaşanan siyah renk oluşumunun ardından denetim ekiplerini anında harekete geçirerek dereye atık su deşarjı bulunan tesislerde inceleme yaptı.

Dereye karışan atık suyun Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı TESKİ'ye ait olan Sultanköy Biyolojik Arıtma Tesisi'nden geldiği belirlendi.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Kınıklı Deresi yüzeyinde beliren ve çevre kirlenmesine neden olan siyah tabakalaşmada oklar, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ni gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı TESKi'ye ati Sultanköy Biyolojik Arıtma Tesisi'nin Marmara Ereğlisi Kınıklı Deresi'ne atık su bıraktığı tespit edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri dereden numune alımı gerçekleştirdi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Marmaraereğlisi Kınıklı Deresi'nde siyah renk oluşumun ardından Bakanlığımız denetim ekipleri incelemelerini yapmış, atık suyun Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı TESKİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı Sultanköy Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'ne ait olduğunu tespit etmiştir. Denetim ekiplerimiz arıtma tesisi çıkışından gerekli analizlerin yapılması için ATIK SU numunesi almıştır. Analiz sonuçlarında da alınan numunenin standartlara aykırı olduğu tespit edilmesi halinde idari para cezası uygulanacaktır."

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan
AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan

'İŞİ BİLMEYEN İSİMLER YÖNETİCİ'

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
"İşi bilmeyen isimleri yönetici yapıldığında ortaya böyle problemler çıkıyor. Bu bölge turizm açısından oldukça önemli bir yer. Vatandaşların bizi bilgilendirmesi sonucu dere yüzeyindeki siyah tabakalaşmayı gördük. Dereyi kaynağına doğru ilerledik. Büyükşehir Belediyesi'nin arıtma tesisi var. O tesisten itibaren siyahlık başlıyor. Sudan analizler alındı. Su CHP'li büyükşehir Belediyesi'nin marifetiyle kirleniyor. Arıtma tesisi maalesef görevini yerine getiremiyor. Numunelerin ilk raporları kötü çıkıyor. İleri tetkikler yapılsın diye Ankara'ya gönderiliyor. Oradaki raporlar bekleniyor."

  • Bu arada Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı TESKİ Genel Müdürlüğü’ne 02.06.2022 tarihinde de Çevre Mevzuatında belirtilen standartlara aykırı atık su deşarjı yaptığı için 131 bin 516 TL idari para cezası uygulanmıştı.

Deniz bir anda karardı: Ekipler alarma geçti
FOTOĞRAF 17
Title
İstanbulun Silivri ilçesi sınırları içindeki Kınıklı Deresi, dün Marmaraereğlisinin Sultanköy Mahallesi kesiminde, atıklar nedeniyle siyaha bürünerek, Marmara Denizine akmaya başladı.
Title
Kimyasal atıklarla üzeri ziftle örtülmüş gibi görüntü oluşan ve ağır kokular yayan derenin döküldüğü Marmara Denizinin Tekirdağ sahili de siyah oldu.
Title
Derenin kirli aktığını görenlerin ihbarıyla bölgeye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sevk edildi.
Title
Kısa sürede gelen ekipler, siyah akan dereden dün numune aldı.
Title
Komutanlık ekipleri de denizden numune alıp, görüntü ve fotoğraf çekti.
Title
Ekipler, derenin kirletilmesiyle ilgili çalışmalarını sürdürdü.
Title
Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri kendi sınırları, İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri de derenin kendi bölgelerindeki kısmı ile çevresindeki fabrikalardan numuneler aldı.
Title
İnceleme, hem dere boyunda hem de dere ile denizin birleştiği noktalarda devam etti.
Title
Alınan numuneler, incelenmek için laboratuvara gönderilirken, İstanbul ekipleri de kendi bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Deniz bir anda karardı: Ekipler alarma geçti
Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinden geçen Kınıklı Deresi, dünden itibaren atıklar nedeniyle siyaha bürünerek Marmara Denizi'ne akmaya başladı. Derenin kirletilmesiyle ilgili bugün de çalışmalar devam etti. Tekirdağ ve İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri, sudan numuneler alıp, çevredeki fabrikalarda incelemelerde bulundu.

Kamara Deresi kızarmıştı: Nehri kirleten tesise ceza kesildi
GÜNDEM
Kamara Deresi kızarmıştı: Nehri kirleten tesise ceza kesildi

Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi'ne akıyor
FOTOĞRAF 21
Title
İstanbulun Silivri ilçesi sınırları içinden doğan Kınıklı Deresi, Marmaraereğlisinin Sultanköy Mahallesi kesiminde, atıklar nedeniyle, siyah renge bürünerek Marmara Denizine akmaya başladı.
Title
Kimyasal atıklarla üzeri ziftle örtülmüş gibi bir görüntüye bürünen ve ağır kokular yayan derenin döküldüğü Marmara Denizinin Tekirdağ sahili de siyaha kaplandı.
Title
Derenin kirli aktığını görenlerin ihbarıyla bölgeye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sevk edildi.
Title
Kısa sürede gelen ekipler, siyah akan dereden numuneler aldı.
Title
Komutanlık ekipleri de denizden numune alıp, görüntü ve fotoğraf çekti.
Title
BURADAKİ FABRİKALARIN ÇOK İYİ DENETLENMEDİĞİNİ TAHMİN EDİYORUZMarmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği Başkan Yardımcısı Özgür Aksun, gerekli yerlere şikayetlerini yaptıklarını belirterek, Dere simsiyah akıyor, ağır bir koku var. Daha önce 2 kilometre ilerideki Kamara Deresinde aynı sıkıntımız oldu. Buradaki fabrikaların çok iyi denetlenmediğini tahmin ediyoruz. Bakanlıktan bu güzel ilçenin denetlenmesini talep ediyoruz. Burada denize insanlar giriyor, canlılar yaşıyor. Balıklarımız ölüyor dedi.
Title
Mahalle sakinlerinden Eren Budak ise hem koku hem de siyah akan dere nedeniyle denize giremediklerini söyledi.
Title
Budak, Bu sadece bugün değil, zaman zaman böyle akıyor. Derenin başlangıç noktası Değirmenköy, Silivri, bitiş noktası ise Tekirdağ sahili. Bugün zaten denize giremedik. Denizin büyük bir kısmı simsiyah olmuş, ağır bir koku var. Kendimizde burada oturduğumuz için koku gelince rahatsız olduk dedi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi'ne akıyor
Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinden geçen Kınıklı Deresi, atıklar nedeniyle siyaha büründü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü dereden, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ise denizden numune alarak inceleme başlattı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.