Hayat Kabenin neşeleri

Kabe’nin neşeleri

Mekke’ye akan milyonlarca hacı adayı Arafat vakfesi öncesi tavaf için birbiriyle yarışıyor. Sıcak havaya rağmen binlerce kişinin günün her saati doldurduğu Kabe’de bazı hacı adaylarına eşlik eden çocuklar tavafta dönenlere tebessüm ettiriyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hacı adayları, beraberlerinde kutsal topraklara getirdikleri çocuklarını yanlarından ayırmıyor.
Hacı adayları, beraberlerinde kutsal topraklara getirdikleri çocuklarını yanlarından ayırmıyor.

Renk, dil, ırk ayrımı olmadan genci yaşlısı milyonlarca hacı adayı, Kurban Bayramı arifesindeki Arafat vakfesi öncesi Kabe-i Muazzama’da tavaf için biribiriyle yarışıyor. Mescid-i Haram içerisindeki tavaf alanlarında bazı anlar 40 dereceyi aşan sıcaklıklara rağmen yoğunluk 24 saat sürüyor. Yoğunluğa karşın bazı hacı adayları, beraberlerinde kutsal topraklara getirdikleri çocuklarını yanlarından ayırmıyor.

TAVAF ALANINDA KOŞTURUYORLAR

Bazıları “kundakta” sayılabilecek minik bebeklerin dahi babalarının göğsünde uyuyarak tavafa katıldığı Kabe’de çocuklarla karşılaşmak, hacı adaylarına tebessüm ettiriyor. Tavafı omuzlarda tamamlayan, tavaf alanlarında koşuşturan minikler, adeta Kabe’nin neşesi oluyor. Kimisi çocuk arabalarında uyuyan kimi haylazlık yaparak anne babasını peşinden koşturan, kimi tamamladığı tavafın ardından zemzemini içen çocuklar, ortaya güzel görüntüler çıkarıyor.

KIZIMLA OLMAK ÇOK GÜZEL

Kutsal topraklara çocukları ile gelenler arasında Türk hacı adayları da bulunuyor. Almanya’nın Köln şehrinden Mekke’ye gelen Bünyamin Yılmaz’a, eşi ve annesinin yanı sıra hac yolculuğunda 1,5 yaşındaki kızı Zeynep de eşlik ediyor. Kutsal topraklara genç yaşta gelebilmeyi nasip ettiği için Allah’a şükreden Yılmaz, minik kızı Zeynep’i getirirken önce korktuklarını belirterek, “Çocukla birlikte zorluk olabilir mi, diye korktuk, ama her şey kolay geçiyor çok şükür” dedi.

Ömer Tuğrul İnançer: Akla bu kadar eyvallah demek akılsızların işidir
HAYAT
Ömer Tuğrul İnançer: Akla bu kadar eyvallah demek akılsızların işidir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.